Teraz jest 29 mar 2024 10:34:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 03 wrz 2010 19:10:27
Posty: 11
eCzytnik: Kindle 3
Post Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Przede wszystkim, ponieważ odzywam się tu po raz pierwszy - witam wszystkich.
Ale - do rzeczy...
Istnieje sobie programowy czytnik ebooków, działający pod Androidem, o nazwie Laputa. Można sobie w nim ściągać książki z Manybooks,
Gutenberga, Blazera, a także z czegoś o nazwie Avayewn. Trudno dojść, czym w zasadzie owo Avayewn jest, bo nie udało mi się znależć żadnych informacji w sieci, prócz informujących, że jest związane z Laputą.
Przedziwne zaś jest to, jakie książki można pobrać z Avayewn... Dan Brown (wszystko), J.K. Rowling (wszystko), Stieg Larsson (Millenium), Zelazny, Frank Herbert (cały cykl Diuny), S.King, Ludlum, Tolkien, Adams, Gaiman, Goodkind, Rushdie.... - to tylko parę przykładów, które rzuciły mi się w oczy. Wszystko darmowe (sama Laputa też jest bezpłatna), w porządnych epubach, zapisujących się na karcie pamięci, skąd łatwo je skopiować... Po angielsku, oczywiście.
Przedziwne...
Nie mam zielonego pojęcia, na jakiej zasadzie to działa, ale korzystam pełnymi garściami.
Gdyby ktoś miał ochotę... :)


02 lis 2010 1:52:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Na pewno to nielegalne, bo J. K. Rowling w ogóle nie wydała (nie zgodziła się) swoich książek w formie elektronicznej.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


02 lis 2010 8:49:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 wrz 2010 19:10:27
Posty: 11
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Magnes napisał(a):
Na pewno to nielegalne...


No tak, wydawałoby się, że to oczywiste piractwo, ale...

Laputa została udostępniona w Android Market kilka miesięcy temu, wg umieszczonych tam informacji pobrano ją
ponad 250 000 razy. Po pojawieniu się była nawet dość szeroko recenzowana (oczywiście, "szeroko" należy rozumieć
z zachowaniem proporcji...).
I nadal jest dostępna...
Skoro rzeczywiście umożliwia i ułatwia pobranie nielegalnych treści - dlaczego Google nie zareagował, wyrzucając ją z Marketu?
A Amazon? Tak łatwo przełknąłby konkurenta odbierającego mu bezprawnie klientelę i kasę?

Dziwne, dziwne...


02 lis 2010 18:06:01
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Magnes ma rację Mephionie - J.K. Rowling jest idealnym przykładem autorki, której eBooki ludzie chętnie by kupili, gdyby była taka możliwość, ale sama pisarka nie ma ochoty (jak na razie) na dystrybucję treści w takiej formie. Może Avayewn został dodany niedawno, a może po prostu Google nie przeprowadza jakichś ścisłych kontroli aplikacji (jak to robi np. Apple)?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


02 lis 2010 18:10:27
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 wrz 2010 19:10:27
Posty: 11
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Mori napisał(a):
Magnes ma rację Mephionie

Ja nie wątpię, że coś tu jest nie-teges, zastanawiam się tylko - jakim cudem?

Mori napisał(a):
Może Avayewn został dodany niedawno, a może po prostu Google nie przeprowadza jakichś ścisłych kontroli aplikacji (jak to robi np. Apple)?

Albo był od początku, albo został dodany dosyć dawno - już ze trzy miesiące temu pobrałem któregoś z Potterów, właśnie nie mogąc uwierzyć, że to możliwe...
Może i Google nie przeprowadza kontroli, ale jakoś nie wierzę, że wśród 250 000 ludzi nie znalazłby się nikt, kto by poinformował Google lub którąś z wielkich księgarni sieciowych o tym oczywistym piractwie... Mógłbym to jeszcze jakoś zrozumieć, gdyby chodziło o jakikolwiek inny język - ale one wszystkie są po angielsku...

No cóż, pewnie tego tu nie rozstrzygniemy... Pozostaje tylko śledzić dalsze losy Laputy.

Ale powstaje też kwestia praktyczna. Pobierając program z Marketu, a za jego pomocą książkę w postaci ebooka - mam prawo wierzyć, że działam w granicach prawa? Analogicznie jak pobierając inny darmowy program z Marketu (zwany Kindle for Android) i za jego pomocą ściągając książkę (płacąc lub nie) - również w to wierzę....


02 lis 2010 19:06:34
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
http://www.kindleboards.com/index.php?a ... ic=34152.0

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


02 lis 2010 19:20:36
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Mephion napisał(a):
Ja nie wątpię, że coś tu jest nie-teges, zastanawiam się tylko - jakim cudem?

Stawiam, że normalnie - znaczy, Google jak sprawdzało to najwyżej sam kod, a że toto ściąga coś z zewnątrz, to już Google nie skontroluje takiej zawartości. Co innego, gdyby domyślnie w appsie były jakieś materiały - tak przynajmniej ja to widzę.

Mephion napisał(a):
Ale powstaje też kwestia praktyczna. Pobierając program z Marketu, a za jego pomocą książkę w postaci ebooka - mam prawo wierzyć, że działam w granicach prawa? Analogicznie jak pobierając inny darmowy program z Marketu (zwany Kindle for Android) i za jego pomocą ściągając książkę (płacąc lub nie) - również w to wierzę....

No, jak widać powyżej, zostałeś uświadomiony w kwestii legalności ;) Ale czy to nie było tak, że u nas pobieranie (bez udostępniania, do celów prywatnych niezarobkowych) nie jest karane?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


02 lis 2010 20:01:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 wrz 2010 19:10:27
Posty: 11
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Mori napisał(a):
No, jak widać powyżej, zostałeś uświadomiony w kwestii legalności ;) Ale czy to nie było tak, że u nas pobieranie (bez udostępniania, do celów prywatnych niezarobkowych) nie jest karane?


A, to nawet nie o karalność chodzi, lecz raczej o czysto akademickie roztrząsanie, czy ktoś korzystający z takiej Laputy może się czuć czysty moralnie... ;) W końcu nikt nie ma obowiązku wiedzieć, czy i komu J.K. Rowling sprzedała prawa do elektronicznych wydań swoich książek...

Jak widać w dyskusji, podrzuconej przez Kella (zresztą jakby bliźniaczej do naszej), rozstrzygnięcia bywają gwałtowne i radykalne ;)


02 lis 2010 20:34:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2010 14:51:51
Posty: 47
eCzytnik: Kindle
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
A, to nawet nie o karalność chodzi, lecz raczej o czysto akademickie roztrząsanie, czy ktoś korzystający z takiej Laputy może się czuć czysty moralnie... W końcu nikt nie ma obowiązku wiedzieć, czy i komu J.K. Rowling sprzedała prawa do elektronicznych wydań swoich książek..
---------------
bez żartów
jak 14 latek próbuje Ci sprzedać wyrwane lusterko czy kołpak to też uważasz, że nie masz obowiązku prosić go o fakturę zakupu???

Jesteś złodziejem kolego, kradniesz książki i tyle.
Nie usprawiedliwiaj się, bo to żałosne...
jeep


09 lis 2010 15:23:49
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
JEEPwdyzlu napisał(a):
Jesteś złodziejem kolego, kradniesz książki i tyle.

Primo - ponieważ nikomu jego egzemplarza nie zabrał (bo nie da się, w przypadku pliku, mówić o egzemplarzu), nie jest złodziejem. Secundo - pobieranie eKsiążek w ramach dozwolonego użytku prywatnego w Polsce nie jest, z tego, co mi wiadomo, nielegalne.

Chyba, że posiadasz więcej informacji na temat tego użytkownika i wiesz, że przywłaszcza sobie cudze egzemplarze fizyczne książek - wtedy warto się taką wiedzą dzielić - ale nie z nami, a policją, bowiem ona się takimi sprawami zajmuje.

JEEPwdyzlu napisał(a):
Nie usprawiedliwiaj się, bo to żałosne...

Ależ on się nie ma co usprawiedliwiać, bo prawa nie naruszył. I proszę - bez takich osobistych wycieczek.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lis 2010 16:22:42
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2010 14:51:51
Posty: 47
eCzytnik: Kindle
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Mori raczysz żartować
kradzież to nie tylko zabór cudzego mienia
to również ściąganie nielegalnych plików
różnych rzeczy się na tym forum spodziewałem, ale nie akceptacji piractwa
i nikogo nie obrażam
tylko nazywam rzeczy po imieniu
kradzież to kradzież
kto kradnie - jest złodziejem
jeśli na tym forum jest inaczej - powiedz to wprost

jeep


09 lis 2010 17:04:44
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
JEEPwdyzlu napisał(a):
kradzież to nie tylko zabór cudzego mienia

Kodeks karny mówi:
Cytuj:
Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.


Ponieważ w przypadku pliku nie możemy specjalnie mówić o rzeczy ruchomej, programie komputerowym, energii czy karcie uprawniającej do podjęcia pieniędzy, to nie jest to kradzież. To naruszenie autorskich praw majątkowych (w pewnych przypadkach oczywiście), ale nie kradzież. Tak samo nie jest to gwałtem ani morderstwem, choć to też są przestępstwa...

JEEPwdyzlu napisał(a):
różnych rzeczy się na tym forum spodziewałem, ale nie akceptacji piractwa

Nie akceptujemy piractwa, zdecydowanie popieramy bezpieczną żeglugę po wodach somalijskich, jak i wszystkich innych! Zgadzamy się również z art. 14. Konwencji o morzu pełnym sporządzona w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r., który mówi:
Cytuj:
Wszystkie państwa powinny współdziałać we wszelki możliwy sposób w celu zniszczenia piractwa na pełnym morzu lub w każdym innym miejscu nie podlegającym jurysdykcji żadnego Państwa.


Uważamy również, że należy kupować legalne eBooki od księgarni (choć te z góry traktują nas jak osoby, które na pewno będą chciały działać na ich szkodę, a przecież zostawiamy im nasze pieniądze!).

JEEPwdyzlu napisał(a):
tylko nazywam rzeczy po imieniu

Tyle, że to nie jest imię tej rzeczy - w tym problem.

JEEPwdyzlu napisał(a):
kto kradnie - jest złodziejem
jeśli na tym forum jest inaczej - powiedz to wprost

Ależ nie, na tym forum ten kto kradnie też jest uważany za złodzieja, ten, kto zabija innych za mordercę, a ten, kto gwałci - za gwałciciela. Czemu miałoby być inaczej?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lis 2010 17:18:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2010 14:51:51
Posty: 47
eCzytnik: Kindle
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
Mori nie tylko kodeks karny definiuje kto jest złodziejem
Patrz tu:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/326788C2

Krótko: ściąganie nielegalne plików to naruszanie prawa autorskiego i odpowiedzialność opisana w kodeksie cywilnym.
Widzę, że każdy z nas pozostaje przy swoim zdaniu. Twoje - szczerze mnie martwi.
Szkoda.
Warto podkreślić ten fragment:
"...Działania na rzecz zmiany istniejącego w Polsce społecznego przyzwolenia na nielegalne wykorzystywanie wartości intelektualnych to zadania wielopłaszczyznowe, wymagające przedsięwzięć edukacyjnych i popularyzatorskich, akcentujących naganny charakter tego rodzaju czynów, prowadzonych przez różne podmioty życia publicznego..."

Szkoda, że tych działań nie widzę w Twoich wpisach.

Zastanów czemu Ty akceptujesz nielegalne wykorzystywanie wartości intelektualnych, a ja nie...
Mimo że Ty masz - jestem pewien - większą ode mnie znajomość prawa.
I zastanów się jeszcze - co powiedziałaby Pani Rowlings na Twoje dysertacje...
jeep


09 lis 2010 17:32:54
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
JEEPwdyzlu napisał(a):
Mori raczysz żartować
kradzież to nie tylko zabór cudzego mienia
to również ściąganie nielegalnych plików
różnych rzeczy się na tym forum spodziewałem, ale nie akceptacji piractwa
i nikogo nie obrażam
tylko nazywam rzeczy po imieniu
kradzież to kradzież
kto kradnie - jest złodziejem
jeśli na tym forum jest inaczej - powiedz to wprost

@JEEPwdyzlu: Może się nie orientujesz, ale właśnie to forum przeszło prawie rok temu naprawdę bardzo ciężkie chwile w walce o uczciwość i przeciwko piractwu e-książkowemu. I właśnie dzięki nieugiętemu stanowisku ludzi z administracji forum z Mori-m na czele, oblicze forum jest dziś czyste i może ono kandydować do miejsca gdzie w pełni można omawiać sprawy dystrybucji i zabezpieczeń publikacji z podniesionym czołem, stanowiąc pełnoprawne partnerstwo medialne dla firm dystrybuujących publikacje, wydawnictw i księgarń :!:

Przyznam się, że, choć nie jestem za "piractwem", jednak mam trochę inne spojrzenie na te kwestie niż Mori i w tej słynnej wojnie byłem po przeciwnej niż on stronie, co nie zmienia faktu, że go cenię i uważam za rzetelnego i uczciwego przedstawiciela forum, a także rzecznika zarówno praw autorskich jak i praw użytkowników.

Wydaje się, że jesteś ofiarą prostej (lub uproszczonej) "kampanii" antypirackiej rozkręcanej przez dystrybutorów-gigantów i zalęknionych niedoinformowanych firm, które nie dorastają do współczesnych norm praw autorskich i dystrybucji.

Pohamuj swój język i uzupełnij swoją wiedzę, zanim znów coś podobnie niestosownego napiszesz jak to co zacytowałem i wcześniej :idea:

_________________
W Obrazek też ;)


09 lis 2010 17:41:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2010 14:51:51
Posty: 47
eCzytnik: Kindle
Post Re: Dziwna księgarnia z darmowymi ebookami
@airs - Wydaje się, że jesteś ofiarą prostej (lub uproszczonej) "kampanii" antypirackiej rozkręcanej przez dystrybutorów-gigantów i zalęknionych niedoinformowanych firm, które nie dorastają do współczesnych norm praw autorskich i dystrybucji.

Pohamuj swój język i uzupełnij swoją wiedzę, zanim znów coś podobnie niestosownego napiszesz jak to co zacytowałem i wcześnie
--------------------------
ja nie twierdzę,że mori jest fanem piractwa
.... co nie zmienia faktu, że go cenię i uważam za rzetelnego i uczciwego przedstawiciela forum, a także rzecznika zarówno praw autorskich jak i praw użytkowników.
Też go cenię, ale mam prawo się z nim nie zgadzać.
Jest adminem i mocno mnie zaatakował, twierdząc, że się mylę, używam przesadnego opisu, niewłaściwego języka itd
Ty zresztą to powielasz, więcej - obrażasz mnie - snując to rozważania czego to jestem ofiarą...
Mam prawo mieć swoje zdanie, kwestia naruszeń praw autorskich jest dla mnie absolutnie jednoznaczna: chcę czytać - KUPUJĘ. Płacę za książki 10-15 $ za sztukę a tych którzy nie płacą - ściągając bez zgody autorów pliki z nielegalnych źródeł - nazywam złodziejami.
Dla mnie to proste.
Dla Was nie?
szkoda...
jeep


09 lis 2010 17:53:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: