Teraz jest 19 mar 2024 7:40:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Ceny e-booków - głos w dyskusji 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2627
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Ceny e-booków - głos w dyskusji
Ciekawy wpis na temat dyskusji, które raz po raz się pojawiają - cen e-booków. Tym razem od self-publishera. Myślę, że ciekawy: http://wydawca.blogspot.com/2012/10/zob ... dawcy.html

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


27 sty 2014 9:39:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Przypomina mi się tekst z kabaretu Tey: "czy ty naprawdę tyle tego masła żresz, czy ktoś się do nas dosiadł?"
Swego czasu siliłem się na porównanie cen między najtańszym ebookiem, a natańszą ofertą papierową.

Wydaje mi się, że o cenie książki decydują przede wszystkim umowy. Pan Sowa pomija zupełnie kwestię utrzymywania infrastruktury (serwerów, oprogramowania do znaku wodnego), obsługi klienta. Co robić, można tupnąć nóżką i nie kupować. Weźmiemy ich głodem.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


27 sty 2014 10:47:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2627
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Nie doszedłeś w swoim porównaniu do optymistycznych wniosków :(
Ja w sumie trochę tę metodę tupania stosuję. Ustaliłem sobie górną granicę e-booka na 15PLN. Ale jakbym nie miał w kolejce do czytania/słuchania kilkudziesięciu książek to pewnie bym inaczej śpiewał.
Nie raz się jednak zastanawiam, co jest tańsze: serwery czy hurtownie i półki księgarskie, wożenie dostawczakami czy przesyłanie siecią, drukowanie znakami pisarskimi czy znakiem wodnym. Zawsze mi wychodzi, że e-booki powinny generować mniejsze (znacznie) koszty. Przy rosnącej spzredaży e-booków koszty ich utrzymania będą się zbliżać do owego "nic" podkreślanego w tekście. To zapewne trochę prowokacyjna teza, ale jak dla mnie ruszająca myślenie :) A może nie? Może to tylko demagogia?
Oczywiście nie zajmuję się ani księgarstwem ani obrotem e-bookami więc to zwykłe rozważania "na chłopski rozum". Jeśli jednak mam rację, to pozostaje tylko argument umów autorskich/wydawniczych - czyli całkowicie umownie windujący ceny e-booków.
Tak to się zastanawiam na marginesie cen i wspomnianego tekstu

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


27 sty 2014 20:50:32
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Fakt, że niektóre z wymienionych pozycji są już dostępnie w formie ebooka w znacznie niższej cenie - bo już nie są nowościami. Jeśli porównywać ceny książek i ebooków w krajach Europy Zachodniej i Ameryki to tam też raczej nie wielkiej różnicy na korzyść ebooków. W przypadku książki nie można mówić o konkurencji. O ile ziemniaki tej samej odmiany, może dostarczać wielu różnych dostawców, to daną książkę dostarcza jedno wydawnictwo. Jedyne wyjście rozwój selfpublishingu (nie przepadam za tym słowem). W krajach gdzie wprowadzono regułę stałej ceny na książki nie ma w sferze ebooków nie konkurencji "na ceny" tylko na "ekosystemy", dlatego międzyinnymi Amazon szybko wstrzelił się w rynek niemiecki.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


27 sty 2014 21:46:10
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 paź 2011 16:12:51
Posty: 103
eCzytnik: Angel Glow, Kobo H20, InkPad2, 3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Alcek napisał(a):
Wydaje mi się, że o cenie książki decydują przede wszystkim umowy. Pan Sowa pomija zupełnie kwestię utrzymywania infrastruktury (serwerów, oprogramowania do znaku wodnego), obsługi klienta.


Bo te koszty są znikome. Serwery - biorąc pod uwagę, ile miejsca zajmuje średnio ebook, to w przeliczeniu na jedną książkę to dosłownie w groszach będzie.
Oprogramowanie podobnie, bardzo możliwe, że nawet darmowe by się znalazło.
Jeśli ktoś by to robił w skali mikro, powiedzmy jednego czy 5 ebooków, jakieś koszty to będą, ale przy jakiejkolwiek rozsądnej ilości - praktycznie zerowe.

Przykład? Chcemy dodać do oferty 10 książek. Potrzebujemy dodatkowe 20-30MB na serwerze. To jaki to będzie koszt?

Porównajmy to z kosztem transportu i magazynowania 10 tytułów razy tysiące egzemplarzy...


17 lut 2015 20:51:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 kwi 2012 10:02:18
Posty: 67
eCzytnik: sony prs-650, onyx m92, onyx lynx
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
michalt001 napisał(a):
Oprogramowanie podobnie, bardzo możliwe, że nawet darmowe by się znalazło.


No dobrze. To ja Ci dam darmowego postgresa + powiedzmy biblioteki pythona do GUI i teraz zrób mi darmowy program ... powiedzmy księgowy.


17 lut 2015 20:57:35
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2834
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
kjonca napisał(a):
michalt001 napisał(a):
Oprogramowanie podobnie, bardzo możliwe, że nawet darmowe by się znalazło.


No dobrze. To ja Ci dam darmowego postgresa + powiedzmy biblioteki pythona do GUI i teraz zrób mi darmowy program ... powiedzmy księgowy.

Łaskawca, dobrze że nie poprzestałeś na kernelu linuksa i vimie.

http://www.webappers.com/2010/07/09/15- ... platforms/

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


17 lut 2015 22:43:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 paź 2011 16:12:51
Posty: 103
eCzytnik: Angel Glow, Kobo H20, InkPad2, 3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Kjonca, napiszę Ci tak:

1. Ja nie napiszę, ale jestem przekonany, że wielu za niebyt wielką kasę by dało rady. Albo nawet informatyk, którego wydawnictwo ma na etacie. Jeśli chcesz, zadzwonię do kolegi, który jest programistą i zapytam, za ile by to napisał.

2. Nawet gdyby nie miał kto, to nie szkodzi, bo to już nie raz zostało napisane. Można po prostu kupić, tyle tylko, że nie wydaje mi się, żeby to musiało kosztować majątek.

3. Ponadto nadal wydaje mi się, że jak by dobrze poszukać, to by się znalazło takie oprogramowanie za free.
Nie, nie podam Ci przykładów, bo musiał bym zgłębić temat a niezbyt mam czas. Dlatego napisałem, że "możliwe" że by się znalazło a przed chwilą "wydaje mi się", a nie "jestem pewien". To mnie zwalnia z obowiązku podania Ci konkretnych przykładów z linkiem do pobrania ;)


17 lut 2015 23:18:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014 9:55:07
Posty: 109
eCzytnik: T68 Lynx, PB Touch Lux3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
michalt001 napisał(a):
Kjonca, napiszę Ci tak:

1. Ja nie napiszę, ale jestem przekonany, że wielu za niebyt wielką kasę by dało rady. Albo nawet informatyk, którego wydawnictwo ma na etacie. Jeśli chcesz, zadzwonię do kolegi, który jest programistą i zapytam, za ile by to napisał.


Jeśli się zgodzi, to będzie jak z systemem dla PKW... Ktoś kto nie znając ograniczeń porwał się na projekt i utonął, bo też "fachowcy" z bożej łaski pisali wcześniej, że taki system to student w miesiąc napisze.... Czas powstania systemu księgowego z prawdziwego zdarzenia to ok 1-2 lata pracy kilku osób... Na etat. Jak stać cię by za to zapłacić, to nie ma sprawy, no ale zawsze znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że student zrobi to w miesiąc, potem okaże się, że jednak w pól roku no i nie za bardzo działa...

_________________
Conieco o programownaiu


18 lut 2015 8:47:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
@Kaczus
No ale o czym my tu rozmawiamy?
O systemie FK dla dużej firmy, czy ogólnopolski dla PKW, czy też dla malutkiej firmy.
FK są gotowe i również darmowe, jedyny ewentualny problem to oprogramowanie dla ebooków.


18 lut 2015 9:26:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014 9:55:07
Posty: 109
eCzytnik: T68 Lynx, PB Touch Lux3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
tps4 napisał(a):
@Kaczus
No ale o czym my tu rozmawiamy?
O systemie FK dla dużej firmy, czy ogólnopolski dla PKW, czy też dla malutkiej firmy.
FK są gotowe i również darmowe, jedyny ewentualny problem to oprogramowanie dla ebooków.


O ile zgadzam się z tym, że ceny e-booków są zbyt wysokie, o tyle, z wyliczeniami już niekoniecznie. Wyliczenia na zasadzie ludzi, którzy przychodzą ze zleceniem i argumentem typu: "mój syn napisałby taki program 3 razy lepszy za garść ryżu, ale przychodzę do Pana z 2 garściami, a pan nie chce tego zrobić" można wsadzić między bajki. Takim osobom mogę odpowiedzieć - niech zlecą to swojemu synowi - a osobie, która tak wylicza, niech napisze coś takiego, potem jeszcze utrzyma...

_________________
Conieco o programownaiu


18 lut 2015 9:39:10
Zobacz profil WWW
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Ale panowie, o czym wy tu w ogóle dyskutujecie? Nie zauważyliście, że Wasze argumenty "są inwalidą"? Bo niech się zastanowię chwilę ... księgarnie internetowe funkcjonują od wielu lat - dużo dłużej niż dystrybucja e-książek. Tak więc w wielu przypadkach oprogramowanie sklepowe już istniało i w pierwszym kroku wymagało tylko dodania nowego asortymentu do sklepu, później być może stworzenie/dokupienie dodatkowego modułu (zauważcie przy tym, że ten moduł jest w zasadzie taki sam jak dla muzyki w formacie mp3). Sam kupowałem e-booki w księgarniach, które zakupioną pozycję po prostu obsługiwały ręcznie, tj. otrzymywałem e-booka mailem wysłanym przez pracownika/właściciela sklepu. Da się? Da.

Może się nie znam, ale wydaje mi się, że koszt wyprodukowania i dystrybucji książki papierowej jest dużo wyższy niż e-booka: do momentu druku książki koszty są identyczne, potem zaczynają się istotne różnice. Książka papierowa jest: drukowana, oprawiana, pakowana, wysyłana do hurtowni (gdzie jest składowana), wysyłana do sklepów (ponowne składowanie), aż wreszcie klient ją kupi. Każdy po drodze musi opłacić swoje koszty (logistyka, składowanie, itp.) i chce jeszcze na tym zarobić. Być może w przypadku sprzedaży internetowej proces ten kształtuje się nieco inaczej ale istotnych różnic chyba nie ma (dochodzi pakowanie i przesyłka do klienta). W przypadku e-booka wszystko jest dużo prostsze: zamiast druku mamy po prostu zmianę formatu na e-pub czy mobi (czy PDF) i gotowe. Koszty przesyłu do sklepu internetowego są pomijalne, koszty składowania także, koszty sprzedaży (oprogramowanie sklepu) - o tym już mówiliśmy. Istotną różnicą jest VAT, ale czy aż taką aby e-booki kosztowały niemal tyle co papierowe odpowiedniki, a czasem nawet drożej? Mowa o nowych egzemplarzach oczywiście.

Przykład: "Opowieści z meekhańskiego pogranicza Wschód-Zachód" Roberta M. Wegnera, w miękkiej oprawie, można dostać taniej niż e-booka (i to z przesyłką "paczka w RUCHu"). No chyba, że uda nam się upolować jakąś promocję - jak np. "Opowieści z meekhańskiego pogranicza Północ-Południe" za 10 zł, jakiś czas temu w Virtualo, co wydaje się odpowiednią ceną.

Ale jeden z istotnych czynników jakie trzeba brać pod uwagę to "nieautoryzowana dystrybucja" e-booków. Otóż swego czasu byłem zainteresowany pewną książką świeżo wydaną przez pewne małe wydawnictwo i księgarnię jednocześnie. Zadzwoniłem do nich czy mają wersję elektroniczną i właściciel odpowiedział mi szczerze, że owszem rozważają wydanie e-booka, ale dopiero za kilka miesięcy, ponieważ chcą aby koszt książki się im zwrócił: gdy wydadzą e-booka to trafi on na "chomika" i z ich zarobku nie będzie nic ... Może więc wysokie ceny e-booków po części wynikają właśnie z tego?


18 lut 2015 11:00:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014 9:55:07
Posty: 109
eCzytnik: T68 Lynx, PB Touch Lux3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
MiPr napisał(a):
Ale panowie, o czym wy tu w ogóle dyskutujecie? Nie zauważyliście, że Wasze argumenty "są inwalidą"? Bo niech się zastanowię chwilę ... księgarnie internetowe funkcjonują od wielu lat - dużo dłużej niż dystrybucja e-książek.


Zgadza sie - dlatego jak napisałem - odnosiłem się nie do tego, że jest za drogo bo jest, tylko do wyliczeń.

Cytuj:
Tak więc w wielu przypadkach oprogramowanie sklepowe już istniało i w pierwszym kroku wymagało tylko dodania nowego asortymentu do sklepu, później być może stworzenie/dokupienie dodatkowego modułu (zauważcie przy tym, że ten moduł jest w zasadzie taki sam jak dla muzyki w formacie mp3). Sam kupowałem e-booki w księgarniach, które zakupioną pozycję po prostu obsługiwały ręcznie, tj. otrzymywałem e-booka mailem wysłanym przez pracownika/właściciela sklepu. Da się? Da.


Dać się da, tylko że jest kwestia inna - to nie księgarnia ustala cenę tak na prawdę, a wydawca...

Cytuj:
Może się nie znam, ale wydaje mi się, że koszt wyprodukowania i dystrybucji książki papierowej jest dużo wyższy niż e-booka: do momentu druku książki koszty są identyczne, potem zaczynają się istotne różnice. Książka papierowa jest: drukowana, oprawiana, pakowana, wysyłana do hurtowni (gdzie jest składowana), wysyłana do sklepów (ponowne składowanie), aż wreszcie klient ją kupi. Każdy po drodze musi opłacić swoje koszty (logistyka, składowanie, itp.) i chce jeszcze na tym zarobić. Być może w przypadku sprzedaży internetowej proces ten kształtuje się nieco inaczej ale istotnych różnic chyba nie ma (dochodzi pakowanie i przesyłka do klienta). W przypadku e-booka wszystko jest dużo prostsze: zamiast druku mamy po prostu zmianę formatu na e-pub czy mobi (czy PDF) i gotowe. Koszty przesyłu do sklepu internetowego są pomijalne, koszty składowania także, koszty sprzedaży (oprogramowanie sklepu) - o tym już mówiliśmy. Istotną różnicą jest VAT, ale czy aż taką aby e-booki kosztowały niemal tyle co papierowe odpowiedniki, a czasem nawet drożej? Mowa o nowych egzemplarzach oczywiście.


Koszt druku nie jest taki wysoki :) Chyba, że powiążemy go z tym, że musimy przewidzieć wielkość sprzedaży (co w przypadku e-booków nam odpada). No ale tak jak napisałem wcześniej - to nie są kwestie księgarni, a wydawnictwa. Księgarnia może najwyżej wynegocjować lepszą ceną, bądź "zejść" z marży.

_________________
Conieco o programownaiu


18 lut 2015 11:16:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 paź 2011 16:12:51
Posty: 103
eCzytnik: Angel Glow, Kobo H20, InkPad2, 3
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Kaczus, ale jakiego systemu księgowego?
Jak już ktoś napisał, takie już księgarnie mają.

Ja pisałem tylko o sofcie do robienia znaku wodnego.


19 lut 2015 21:28:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Ceny e-booków - głos w dyskusji
Kaczus napisał(a):
że musimy przewidzieć wielkość sprzedaży (co w przypadku e-booków nam odpada)

A wcale nie :)
prawa do sprzedaży e-książek masz najczęściej na jakiś czas (w przeciwieństwie do papieru gdzie jest na ilość sztuk).

Co powoduje że musisz przewidzieć ile się sprzeda (od tego zależy cena), a w dodatku jesteś ograniczony czasowo*, nie zapominając, że i za licencję/prawa do e-publikacji też musisz zapłacić... i wyjść na swoje (jako wydawnictwo).

Fakt że przy papierze musisz jeszcze brać opłacalność drukowania (dla małych koszt większy, dla dużych mniejszy - ale za to może zalegać w magazynie).

* co powoduję że jak się nie sprzeda to nie wyślesz prawie za bezcen (ale jednak jakaś kasa) do koszyka w hipermarkecie za 9.99, tylko koniec - nie możesz sprzedawać - przepadło.


20 lut 2015 0:07:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron