Teraz jest 29 mar 2024 8:02:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Kobo Forma 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Kobo Forma
Ekran 8" jest w zasadzie najbardziej przydatny w trzech przypadkach:
1. Do pdf - poniżej 8" czytanie pdf-ów nie ma za bardzo sensu, a tak naprawdę jeśli nie ma on opcji reflow, to dopiero przy 10" jest to w miarę komfortowe doświadczenie
2. Jeśli ktoś ma problemy ze wzrokiem i musi ustawić dużą czcionkę przez co na ekranie mieści się mało tekstu
3. Jeśli ktoś naprawdę szybko czyta i musiałby często przewijać strony.

W moim przypadku połączenie punktów 2 i 3 sprawiło że własnie 8" jest optymalnym rozmiarem (w zasadzie to na ekranie 5,7" mojego telefonu udaje mi się ustawić parametry wyświetlanej czcionki tak że czyta mi się na nim wygodnie, ale to już inna historia).

Można by też jako czwarty punkt dodać możliwość czytania komiksów czy mang, ale z mojego doświadczenia wynika że jednak znacznie wygodniej robi się to na tablecie, a najlepiej na 10" ;)


14 gru 2018 9:33:03
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Forma
jeśli e-czytnik to zamiennik książki to i wymiary przestrzeni roboczej powinny być podobne. W końcu nic tu się nie zmienia - ten sam tekst, te same literki, te same ograniczenia ze względu na czytelność i objętość na stronie oraz możliwości ludzkiego wzroku. W przypadku papierowych publikacji sprawa jest dość prosta - żadne wydawnictwo nie wydaje papierowych książek ze stronami wielkości 6", najmniejsze wydania kieszonkowe mają strony o wielkości min. 8" a średnia książka to już wielkość strony ~9.5".

A propos smartfonów - obecnie ekran 5.8-6" to już niemal standard, nowe modele mają coraz częściej coś koło 6.3.-6.5", a niektóre blisko 7". Po wprowadzeniu rozkładanego ekranu (który ma mieć min. 7") zapewne ekrany jeszcze urosną...

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


17 gru 2018 17:26:10
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Kobo Forma
crom napisał(a):
W przypadku papierowych publikacji sprawa jest dość prosta - żadne wydawnictwo nie wydaje papierowych książek ze stronami wielkości 6", najmniejsze wydania kieszonkowe mają strony o wielkości min. 8" a średnia książka to już wielkość strony ~9.5".

Dlatego właśnie nigdy nie zdarzyło mi się wyjść gdziekolwiek z książką w kieszenie, czy to spodni, czy wewnętrznej kieszeni marynarki. A z czytnikiem i owszem – nawet jeśli później nie korzystałem (często jednak korzystam choć przez parę minut).

crom napisał(a):
jeśli e-czytnik to zamiennik książki…

Zgadza się…

crom napisał(a):
…to i wymiary przestrzeni roboczej powinny być podobne.

No właśnie nie! Ze względu m.in. na możliwość manipulowania wyglądem tekstu, czytnik powinien być poręczniejszy od zwykłej książki. Z założenia miał pozwolić na zabranie całej biblioteczki ze sobą w dowolne miejsce (tak były reklamowane pierwsze, i nie tylko, czytniki) – w tej sytuacji nie może mieć rozmiaru takiego jak książki drukowane – przynajmniej jeśli chodzi o czytnik do użytku na co dzień poza domem.


18 gru 2018 4:51:12
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Forma
na pewno mały czytnik będzie łatwiejszy w transporcie, zgadzam się z tym. Niektóre marki robią nawet pomniejszone wersje z ekranami 5" do takich właśnie zastosowań.

Niby można dostosowywać ustawienia tekstu ale do tego potrzebna jest właśnie przestrzeń, której małym urządzeniom brakuje. Jak ekran jest maleńki jedyne co możesz "dostosować" to zmniejszyć tekst, zmniejszyć interlinie, wyłączyć margines - komfort żaden. Ewentualnie można używać dużej czcionki i mieć 3-4 słowa w linijce tekstu albo 3-4 zdania na całej stronie.... jeszcze gorzej.

athame napisał(a):
nigdy nie zdarzyło mi się wyjść gdziekolwiek z książką . A z czytnikiem i owszem (...) często korzystam przez parę minut.

parę minut czytania... czy do tak krótkiego użytku jest w ogóle sens nosić osobne urządzenie...

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


22 gru 2018 21:32:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Kobo Forma
crom napisał(a):
parę minut czytania... czy do tak krótkiego użytku jest w ogóle sens nosić osobne urządzenie...

Zauważ, że wychodząc z domu nie mam pewności, czy na czytanie będę miał parę minut, czy może wydarzy się coś takiego, że będę nudził się 3 godziny. Skoro nie przeszkadza mi w kieszeni kurtki, to nie widzę powodu by nie nosić przy sobie.


22 gru 2018 22:32:07
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Forma
znalazłem obszerne porównanie modelu Forma do ONE, może przyda się komuś kto planuje zakupy: https://blog.the-ebook-reader.com/2018/ ... iew-video/

z tego co mówią to oprócz zmiany kształtu i trybu poziomego trochę zmienił się też kolor podświetlenia w trybie nocnym - ONE ma więcej pomarańczowego, a Forma więcej żółtego. Poza tym raczej bez zmian.

Ze strony Kobo zniknęła też tańsza, podstawowa wersja modelu ONE, zostały już tylko wersje limitowane 32gb których cena jest taka sama jak mod. Forma. Wychodzi na to, że za 8" od tej pory firma skasuje klientów o 50 usd drożej niż w przeszłości.

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


05 mar 2019 18:33:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Kobo Forma
Różnic jest trochę więcej.
- Jest lżejszy o trzydzieści kilka gram i to się czuje od razu, gdy wziąłem do ręki KAO to w porównaniu z Forma miałem wrażenie jakbym miał w ręku cegłę ;)
- Responsywniejszy dotyk, w KAO notorycznie był problem z dokładnością, gdy wybierałem w nim opcje to bardzo często uruchamiała się nie ta co trzeba, np zamiast statystyk ustawienia
- Brak rozlewania się podświetlenia (to może być nieco dyskusyjne, bo podobno u niektórych tego nie było, ale trafiało się jednak na tyle często że był to ewidentnie jakiś problem produkcyjny który wyeliminowali)


06 mar 2019 22:36:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Forma
fajnie że poprawiają nawet drobniejsze rzeczy.

Tak sobie myślę, że w kolejnej odsłonie np. Forma 2 producent mógłby zaryzykować z jakimś nowym ekranem, o wyższym kontraście i ew. wyższym ppi niż obecny Carta HD, ewentualnie zmniejszyć ramki i w tej samej obudowie dać 9".

Producent tymczasem pisze o planach wprowadzania audiobooków do czytników, ale jakoś nie bardzo to widzę, skoro tą funkcję lepiej spełnia dowolny współczesny telefon, wyposażony w głośniki i otwarte oprogramowanie.

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


11 mar 2019 13:05:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Kobo Forma
Nie wiem czy zmniejszanie ramki wokół ekranu w Forma ma sens, bo i tak są dosyć wąskie, poza tym przy większym ekranie cena na pewno od razu poszłaby w górę, a tego raczej nie chcemy ;)

Mnie niezmiernie bawi jak wszyscy producenci trąbią jakim to ficzerem jest w czytniku audio, gdy tymczasem chodzi tylko i wyłącznie o przywiązanie klienta do ich sklepu. Swoją drogą jeszcze zabawniejsi są recenzenci którzy rozpływają się w zachwytach nad takimi opcjami, podczas gdy faktycznie byle jaki smartfon sprawdza się o niebo lepiej w roli odtwarzacza audiobooków, chociażby z tego powodu, że nie ma na nich problemu z miejscem jakie zajmują pliki audio które często do najmniejszych nie należą.


11 mar 2019 13:18:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Kobo Forma
Dominura napisał(a):
Mnie niezmiernie bawi jak wszyscy producenci trąbią jakim to ficzerem jest w czytniku audio, gdy tymczasem chodzi tylko i wyłącznie o przywiązanie klienta do ich sklepu.


Wszyscy - nie wszyscy. PocketBook przecież nie ma sklepu z audiobookami, a odtwarzacz książek audio jest w paru modelach (w tym w najnowszym Touch HD 3).

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


12 mar 2019 7:37:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Kobo Forma
Oni to raczej robią to na zasadzie pakowania do czytnika wszystko co się da, a co mogłoby zainteresować potencjalnego nabywcę. Jak dla mnie to raczej zajęli by się dopracowywaniem softu, bo o ile pod względem hardware ich czytniki są bardzo dobre, to softowo leżą i kwiczą.


12 mar 2019 14:11:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2010 16:49:12
Posty: 451
eCzytnik: PW2, H2O, Inkpad 3, One, Forma
Post Re: Kobo Forma
Dominura napisał(a):
Oni to raczej robią to na zasadzie pakowania do czytnika wszystko co się da, a co mogłoby zainteresować potencjalnego nabywcę. Jak dla mnie to raczej zajęli by się dopracowywaniem softu, bo o ile pod względem hardware ich czytniki są bardzo dobre, to softowo leżą i kwiczą.


Szczera i bardzo boląca prawda w stosunku do Pocketbooka.


12 mar 2019 15:53:07
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Kobo Forma
PB gra ceną, najtańszy z 8".

Czy naprawdę te niedoróbki są aż tak poważne że mocno utrudniają normalne użytkowanie?

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


12 mar 2019 16:12:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Kobo Forma
Jak poczytać wątki o czytnikack PB to od razu widać litanię narzekań na ich soft a IP3 nie różni się specjalnie pod tym względem.
Ale ewidentnie zależy to od użytkownika, bo równocześnie całkiem sporo ludzi sobie je chwali.


12 mar 2019 19:08:41
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Kobo Forma
Dominura napisał(a):
Jak poczytać wątki o czytnikack PB to od razu widać litanię narzekań na ich soft a IP3 nie różni się specjalnie pod tym względem.
Ale ewidentnie zależy to od użytkownika, bo równocześnie całkiem sporo ludzi sobie je chwali.
Pokażcie mi model czytnika, na który by nie narzekano. Ja nie znam takiego.
Sam używam PB TL3, żona PB TL4, a dzieci Kindle 7 i 8. W każdym z nich bym coś poprawił.
Generalnie uważam, że najwięcej narzekają ludzie, którzy czytają książki źle przygotowane na czytnik. Najczęściej są to pdf sformatowane na A4 albo jakieś potworki z chomika.
Jeżeli książka jest prawidłowo przygotowana to da się ją w miarę komfortowo przeczytać na każdym czytniku.

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


12 mar 2019 19:24:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron