Teraz jest 25 kwi 2024 2:46:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Tablet czy czytnik? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2012 17:10:20
Posty: 81
Post Re: Tablet czy czytnik?
Przy ograniczonym budżecie jest to spory dylemat. Ja mam to szczęście, że mam tablet i czytnik. Od czasu zakupu czytnika użyteczność tabletu spadła niemal do zera. :) Ale to dlatego, że dużo czytam. A w internecie nic ciekawego nie ma. Dlatego zaglądam czasami tutaj.

ArtS


29 wrz 2012 20:13:14
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2012 8:06:22
Posty: 148
Post Re: Tablet czy czytnik?
W internecie jest i ciekawe i nieciekawe jak w życiu i w tych samych proporcjach, bo to ludzie tworzą internet.
Np. coś takiego:

Jak się nie nudzić? gdy oto nad globem
Milion gwiazd cichych się świeci,
A każda innym jaśnieje sposobem,
A wszystko stoi - i leci...

Formaty przepływne nie nadają się do poezji, ani do tekstów naukowych (i Innych) świadomie sformatowanych przez autorów. Pozostaje PDF i czytnik z dużym ekranem.


05 lis 2012 16:08:18
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Tablet czy czytnik?
Przecież koniec linii można wymusić...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 lis 2012 17:55:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2012 8:06:22
Posty: 148
Post Re: Tablet czy czytnik?
Można, czcionka też może być zapisana w pliku, ale wtedy zbliżamy się do statycznego obrazu gdzie PDF jest lepszy. Przypominam sobie książkę dla dzieci, która budowała dramaturgię otwieraniem kolejnych kartek (o fokach uciekających przed rekinem) do tego tylko statyczny obraz. Jestem zdania że pewne rzeczy są i pozostaną statyczne, a inne lepiej wychodzą dynamicznie.


05 lis 2012 23:10:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2012 17:10:20
Posty: 81
Post Re: Tablet czy czytnik?
Nikt nie miałby nic przeciwko formatowi PDF na czytniku, ale tylko wówczas, gdyby książka była sformatowana pod sześciocalowy wyświetlacz. Wcześniej, gdy jeszcze nie miałem czytnika, czytałem książki na tablecie dziesięciocalowym. Wydawać by się więc mogło. że na takim ekranie każda książka PDF powinna być wygodna do czytania. Ale tak nie było. Po części pewnie dlatego, że wzrok mam już nie taki jak dawniej. A poza tym strasznie dużo miejsca marnują marginesy książkowe.

Na dodatek proporcje ekranu 16:10 nie są najlepsze do czytania w pionie. Tutaj lepiej sprawdzi się iPad lub jego klony w wersji 4:3. Przy tej samej przekątnej mamy do czynienia z dłuższą krawędzią ekranu (mowa o tej krótszej - wiem - masło maślane, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi.).

Powiecie, że w takim przypadku można czytać w poziomie. Można, ale moim zdaniem strasznie trzeba się wtedy oczami nabiegać i na dłuższą metę jest to męczące. Nie przypadkiem w gazetach stosuje się kolumny tekstu.

Dlatego też i tak przerabiałem PDF na tekst, następnie do Worda na format B5, a później ponownie do formatu PDF. W ten sposób miałem wygodną książkę do czytania.

Dlatego przy czytniku należałoby powtórzyć te operację na podobnej zasadzie dobierając tylko rozmiar strony i czcionkę bardziej adekwatną do wielkości ekranu.

ArtS


11 lis 2012 13:47:23
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2012 8:06:22
Posty: 148
Post Re: Tablet czy czytnik?
Może doczekamy takich czasów gdzie będzie można kupić książkę w dowolnej wielkości i formacie. Podobnie jak tradycyjne książki wydawane w wydaniach ozdobnych, ilustrowanych i tańszych z samym tekstem. Mam 3 różne wydania Pana Tadeusza i wszystkie mają swój urok nawet to małe kieszonkowe.


12 lis 2012 11:55:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron