Teraz jest 23 lut 2018 21:28:09

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Pierwszy czytnik dla studentki, pomocy :( 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Post Re: Pierwszy czytnik dla studentki, pomocy :(
Aha, a co do tabletów. Słyszałam, że do czytania PDF-ów na tabletach najlepsze są te większe mające 9" albo 10" To prawda? Jest jakaś reguła jeśli decyduję się, że na tablecie będę tylko czytać? Rozważam wszystkie opcje...

20 paź 2015 13:52:43
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Touch, Kindle Voyage
Co do udostępnienia - jak już wytniesz jakiś fragment lub też zdecydujesz się wrzucić całość to umieszczasz na jakimś serwerze (np. http://sendfile.es/) i podajesz tu link. Po potwierdzeniu odebrania usuwasz, by nie zaśmiecać sieci (zarówno link do pobrania, jak i usunięcia wyświetli Ci się po umieszczeniu pliku na serwerze).

Przy tabletach większy ekran sprawia, że możesz wyświetlić całą stronę, a ta pozostaje czytelna. Szczególnie przy skanach musisz uważać na tanie tablety, bo mogę nie podołać z dużymi PDF-ami (po prostu się zawieszą lub coś podobnego). Dodatkowo poza markowymi modelami (zazwyczaj drogimi) tablet trzeba nosić koniecznie razem z zasilaczem do ładowania, a na zajęciach powinnaś mieć swobodny dostęp do gniazdka. W ekstremalnych przypadkach akumulatorek może paść w mniej niż 2 godziny.

20 paź 2015 14:04:43
Użytkownik

http://sendfile.pl/pokaz/537340---24wy.html <---- mam nadzieje że zrobiłam to dobrze
Tak więc takie skany potrafią się trafiać. Na szczęście większość PDF-ów które wysyłają są porządne, czytelne i można zaznaczać tekst, ale myślę że takie skany też będą się pojawiać

20 paź 2015 16:38:36
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Touch, Kindle Voyage
Na pierwszy rzut oka będzie ciężko. Do takich plików to najlepszy laptop. Sprawdzę to jednak w praktyce i napiszę więcej.

No i sprawdziłem: podtrzymuje to co wyżej - tu najlepszy laptop. Po obróceniu stron i przycięciu na dwie części (czyli bardzo prostych operacjach) jest to czytelne na czytniku 6", ale sam skan woła o pomstę do nieba. Obstawiam, że osoba skanująca użyła rozdzielczości maksymalnie 150 PPI (gdzie bazowy standard to 300 lub nawet 600). Dodatkowo nikt nie przejmował się równym układaniem kartek.

Na większym ekranie wcale nie będzie dużo lepiej. Poza tym taki plik i tak wymaga choćby podstawowej obróbki na komputerze, by był strawny. Później zrobię jeszcze OCR - może wyjdzie coś lepszego. Póki co nawet nie wklejam zdjęć, bo zwyczajnie nie nadają się.

<-- dopisek -->

Plik po OCR (oprogramowanie firmy Abbyy, uznawane za najlepsze) i konwersji do EPUB (MOBI na Kindle będzie identyczne) wrzuciłem tymczasowo na: http://sendfile.es/pokaz/541765---bygd.html. Można podejrzeć w przeglądarce Calibre lub programie Kindle Previewer. Moje spostrzeżenia prowadzą do wniosku, że z takim PDF-em lepiej nie podchodzić do czytnika. Częściowo konwersja jest poprawna, ale w pewnym fragmencie pojawiają się błędy przypominające najgorsze wyczyny trybu reflow. Oczywiście można to bardziej optymalizować, ale zakładam, że zadanie takie byłoby przerostem formy nad treścią, więc nie biorę poważnie pod uwagę.

Podkreślam jednak, że jest to ekstremalny przykład - taki skan jest tak samo wartościowy jak zdjęcie ze smartfona - rozczytać się da, ale by cokolwiek sensownego z nim zrobić, to trzeba najpewniej przepisać "z palca" do jakiegoś formatu cyfrowego (przynajmniej w jakiejś części). Tu lepiej uruchomić dowolny laptop, a czytnikowi czy tabletowi zostawić inne, bardziej cywilizowane.

Z opcji łatwych i nie żmudnych pozostaje jeszcze obrócenie tych kartek i pocięcie na pół. Pozostaną, choć bardzo czytelne, to wciąż obrazki, a więc nie da się skorzystać ze słownika (chyba że uruchamianego osobno) itp.

24 paź 2015 10:39:34
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2