Teraz jest 29 mar 2024 15:00:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2012 10:05:52
Posty: 13
eCzytnik: PW3, Classic 5
Post Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Witajcie,
ostatnio zacząłem zastanawiać się nad kupnem e-czytnika, z racji, że nie chcę wydawać na tą przyjemność fortuny wybór zawęził się do właściwie 2 - Kindle Classic i Nook Simple Touch, pozostałe zawsze miały jakieś większe "ale". Na Allegro widziałem Kindle po ~370 zł z wysyłką, bez reklam, najprawdopodobniej z normalną gwarancją Amazonu (poszły maile z pytaniami), dlatego skłaniam się w ich stronę, jeżeli to nie wyjdzie to pozostaje zamówić bezpośrednio w Amazonie, co wyniesie ~430 zł, czyli podobnie co Nook w naszym kraju. Jak zdążyłem przeczytać, Nook nie ma gwarancji w naszym kraju, jednak nadal obowiązują 2 lata niezgodności z umową ;) więc to raczej nie problem (no a dwa lata to jednak lepiej niż rok, nawet pomimo niezłej gwarancji Amazona). Zastanawia mnie jednak jak wygląda sprawa ekranu dotykowego w NST? Natknąłem się na opinie, że w Kindle Touch potrafił sprawić problemy, ponieważ w pokrowcu czasem potrafiło przeskoczyć o kilka stron. Da się jakoś "zablokować" ekran?
Kolejna sprawa to PDF'y - z tego co wiem NST lepiej sobie z nimi radzi, ogólnie ludzie piszą, że czytnik i skomplikowane PDFy w parze nie idą, jednak zastanawia mnie jak wygląda sprawa gdy w pliku znajduje się zdjęcie czy prosty schemat? Da radę to jakoś obsłużyć?
Zastanawia mnie kwestia konwersji PDF na mobi/epub - wygląda to tak, że wrzucam książkę do Calibre i po chwili dostaję gotowy plik do wrzucenia na czytnik, gdzie zachowany jest podział na strony, tekst o zmienionej czcionce/pogrubiony jest zachowany jak w oryginale itp? Na internecie natknąłem się na opis, gdzie jegomość konwertuje PDF do pliku tekstowego, potem w innym programie (gawk) usuwa znaki nowej linii jakimś programem, dzieli to na akapity i oznacza dialogi, we Writerze/Wordzie formatuje, zaznacza rozdzialy i wtedy wrzuca do Calibre, co podobno daje lepszy efekt. Serio? Musiał bym każdy plik tak przerabiać żeby otrzymać elegancką książkę? Albo liczyć się z tym, że otworzę plik na czytniku i będzie to jakiś potworek z pomieszanymi stronami?

Wiem, że istnieją już takie tematy, jednak założyłem nowy, ponieważ nie znam tutejszego podejścia do podpinania się do cudzych wątków.


05 lis 2012 10:47:31
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Jeżeli zaletą nooka ma być możliwość skorzystania z niezgodności z umową, to dlaczego nie miałbyś tak samo uznać tego za zaletę kindla?

Jeśli chodzi o konwersję, to proszę korzystać z istniejących wątków. Temat ten jest też omawiany na świecie czytników.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 lis 2012 11:38:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Za Niezgodność Towaru z Umową odpowiada SPRZEDAWCA. Jeśli kupisz Kindla czy Nooka na przykałd Euro RTV AGD czy Media Markt to ONI będą odpowiadac za NTzU. Gwarancja to INNA sprawa.
Zakup na Allegro od Firmy nowego czytnika nie ma znaczenia NTzU nadal zobowiązuje sprzedającego. Choć łatwiej egzekwować to od takiego sklepu jak Euro czy Media niż od "Firemki Krzak" na Allegro.

Kindle z PDF'ami słabo sobie radzi. Z tym nie radzeniem z PDF'ami to nie tak, że każdy czytnik sobie nie radzi - jest sporo czytników jak Onyx Boox'y czy PocketBooki - które z PDF'ami nie mają kłopotu :D Działa Reflow i nawet dość skomplikowane "manuale" techniczne można przeglądać. Ogólnie PDF to format do DRUKU - statyczny - czyli na każdym urządzeniu można wydrukować i zawsze wygląda tak samo :D ma sztywny podział stron - zaś np. taki ePUB jest "płynny" nie ma w nim sztywnego podziału (pisząc bardzo ogólnie).

Konwersja : jak nie jest to skomplikowany dokument to Calibre sobie z nim poradzi, ale zawsze należy się spodzewać baboli :D wiele razy mi się zdażało, że niby "prosty" dokument był "krzywo" konwertowany i musiałe się nagimnastykować.

Nook obsługuje ePUB - Kindle nie - po za tym nie jestem pewny ale Nook Simple Touch posiada Reflow dla PDF'ów. Tak więc ja osobiście bym polecił Nook'a.

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


05 lis 2012 13:43:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Rhavir napisał(a):
Konwersja : jak nie jest to skomplikowany dokument to Calibre sobie z nim poradzi, ale zawsze należy się spodzewać baboli :D wiele razy mi się zdażało, że niby "prosty" dokument był "krzywo" konwertowany i musiałe się nagimnastykować.


Nie polecam wygłaszać kategorycznych poglądów z użyciem słów "zawsze". Wynika z tego że konwersja psuje dokument źródłowy i po konwersji trzeba ślęczeć i ręcznie poprawiać. Nie wiem co kolega konwertował, może jakieś kiepskie piraty...


05 lis 2012 13:55:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Zawsze oznacza Zawsze :D To znaczy, że nawet proste, czysto tekstowe PDF'y mogą spowodować kłopoty. I na dobra sprawę nie wiadomo dla czego - sam miałem taki przypadek : czysto tekstowy dokument, utworzony w oprogramowaniu Adobe - więc z "kompatybilnością" i zachowaniem standardu nie powinno być kłopotów - a mimo to Calibre "rozwaliło" mi ten dokument. A o dziwo - darmowe, on-linowe oprogramowanie dokonało bezbłędnej konwersji. I bądź to mądry ? :? :?
Ogólnie od momentu jak zakupiłem Boox'a nie musze konwertować dla siebie - ale robię to dla znajomych i cały czas coś wyłazi. Tak więc, zawsze :D spodziewam się kłopotów - jak ich nie ma jestem szczęśliwy :D jak są - to się nie dziwię. :D

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


05 lis 2012 15:26:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2012 10:05:52
Posty: 13
eCzytnik: PW3, Classic 5
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Cytuj:
Za Niezgodność Towaru z Umową odpowiada SPRZEDAWCA. Jeśli kupisz Kindla czy Nooka na przykałd Euro RTV AGD czy Media Markt to ONI będą odpowiadac za NTzU. Gwarancja to INNA sprawa.

Dokładnie, dlatego rozważam też Nooka.
Cytuj:
Zakup na Allegro od Firmy nowego czytnika nie ma znaczenia NTzU nadal zobowiązuje sprzedającego. Choć łatwiej egzekwować to od takiego sklepu jak Euro czy Media niż od "Firemki Krzak" na Allegro.

Pomysł Kindla z Allegro upadł, większość to wersje z reklamami (chociaż sprzedawcy nie zawsze o tym piszą), no i też naczytałem się trochę na internecie o problemach z takimi zamówieniami, więc to nie jest powiedziane, że na ~360 zł się skończy. Właściwie tym samym sam pomysł kupna Kindle upadł, ponieważ w Proline mam dostępnego od ręki Nooka za 420 zł, tyle co Kindle a dla mnie ma jednak więcej zalet (chociażby reflow)
Cytuj:
Zawsze oznacza Zawsze To znaczy, że nawet proste, czysto tekstowe PDF'y mogą spowodować kłopoty.

Właśnie zacząłem się poważnie zastanawiać czy aby na pewno chcę wydać ponad 400 zł na taką zabawkę.


05 lis 2012 16:18:45
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Ważna rzecz dotycząca PDF - Nook w przeciwieństwie do Kindle/Onyxa NIE ma trybu landscape, więc jeśli PDF będzie za mały a przy reflow się rozsypie, to nie przekręcimy ekranu żeby go wygodnie przeczytać. W komunikacji miejskiej widywałem parę osób z Classiciem które właśnie w ten sposób czytały ebooki.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


05 lis 2012 17:14:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2012 10:05:52
Posty: 13
eCzytnik: PW3, Classic 5
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
No to mam już zastosowanie dla tego trybu, do tej pory wydawał mi się zbędny.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, jak wygląda sprawa z awaryjnością tych urządzeń? (może jakieś badania/statystyki?) Wśród tych które oglądałem wszystkie miały 12 miesięcy gwarancji, czyży producent miał świadomość, że to dosyć zawodna technologia?
To samo pytanie rodzi się przy okazji rozważania dotykowych czytników, fajna sprawa, ale czy układ optyczny w takim nie charakteryzuje się częstszym psuciem niż przyciski?


06 lis 2012 8:42:25
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Awaryjność jest normalna - nie można powiedzieć, ze Kindle jest niezawodny a Nook nie. Sam w czasie testów doświadczyłem sytuacji gdzie dwa różne Kindle non-stop sie sypały a inne czytniki nie. :D Każde urządzenie może się zepsuć - jak pisałem znajomemu kilkanaście nowiuteńkich Mercedesów dostawczatów po kilku miesiącach kompletnie zardzewiało :D a to podobno taka znakomita firma.

Ważny jest SERWIS - jego dostępność i co najwazniejsze lokalizacja. Bo to, że sprzęt się zepsuke to pikuś - wazne by był serwis, który go naprawi.

W Twoim wyborze nie ma za bardzo pola bo manewru. Ale jak byś rozważył inne marki to Masz znacznie większy wybór. Przykładowo Onyx jak i PocketBook mają oficjalnych dystrybutorów i serwis w Polsce - Kindle i Nook zaś nie. Dodatkowo oba obsługują znacznie większa ilość formatów, oba mają tryb Poziomy, oba mają Reflow.

Warto też rozwazyć dołożenie pieniędzy i zakup droższego czytnika - zwłaszcza, że pewnie nie planujesz szybkiej zmiany modelu. Pewnie, że zamiast 400 zł Wydał Byś 700 zł - ale na przykład taki Obyx Boox i62 Espresso czy PocketBook 622 - są dużo lepsze zarówno od Kindla jaki i Nooka - ich możliwości są znacznie, znacznie większe. O czytaniu każdego formatu nie wspominam, ale przykładowo obsługa Chmury czy bezpośredniego wysyłania plików na czytnik Emailem są ciekawe. Oba nają slot na kartę pamięci. Dodatkowo są to "flagowe" czytniki i będą długo wspierane - zaś te najtańsze czyli najstarsze raczej nie.

Ogólnie trzeba się zastanowić - i to mocno - czy nie zapłącić wiecej i mieć spokuj na parę lat czy kupić coś taniego i po roku wymieniać lub "męczyć" się ograniczeniami. Zwłaszcza, że mając 400 zł można resztę wziąść na raty - przykałdowo Euro i Media Markt oferują raty 0% - dodatkowe 400 zł (zakładam, że 100 zł wydamy na etui - więc czytnik jak i62E czy PB622 zamknie się w okolicach 800 zł) rozbite na raty daje śmieszną kwotę 15 - 20 zł miesięcznie - podejżewam, ze więcej na piwo wydajemy :D

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


06 lis 2012 10:19:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 paź 2012 15:07:13
Posty: 79
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Cytuj:
taki Obyx Boox i62 Espresso czy PocketBook 622 - są dużo lepsze zarówno od Kindla jaki i Nooka


Ja bym był daleki od takich jednoznacznych sądów. Problemy z softem i aktualizacjami onyxa, który być może niedługo okaże się równie stary co biały i62 z powodu wprowadzenia modelu Angel Glow, a to nie napawa optymizmem.
Ogólnie chwalony "reflow" nie przydaje się przy każdym pdfie i nie przy każdym działa dobrze. Zresztą samo dobieranie aplikacji do danej książki bo w tym programie to mogę zrobić notatkę, a w tym to coś innego nie działa. Nie każdemu się uśmiecha bo to czasem strata cennego czasu.
Oczywiście formaty obsługiwane przez Onyxa czy PB to plus, który należy odnotować, ale w zestawieniu z Kindlem czy Nookiem nie można z tych czterech urządzeń wyłonić jednoznacznego faworyta. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety. Obojętnie, na które się zdecydujemy będzie to pójście na ustępstwa. Kwestia, które rzeczy możemy sobie odpuścić/przeboleć a które nie.

_________________
Zapraszam na mój blog o czytnikach Kindle i nie tylko - http://mojkindle.eu


06 lis 2012 11:22:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Rhavir - wspomniałeś o serwisie i powiedziałeś prawdę. Przemilczałeś natomiast coś istotnego: Amazon W CZASIE TRWANIA GWARANCJI nie naprawia czytnik, on przysyła Ci nowy egzemplarz i na własny koszt odbiera Twój dotychczasowy, uszkodzony. Natomiast PO GWARANCJI już nie jest tak kolorowo, nie znam sytuacji by oceniać.
Reszta Twoich uwag jest jak najbardziej trafna. Onyx, PB i Nook mają miejscami mocniejszą funkcjonalność (zarówno tą z której faktycznie korzystasz jak i typowo specyfikacyjną).
PDF - to pytanie to utrapienie tego forum. Każdy o nie pyta, każdemu użytkownicy odpowiadają, co nie przeszkadza pytać znowu. I o to samo. Tak, PDF da się czytać. Tak, wygoda czytania w dużym stopniu zależy od jakości i przygotowania PDFa (od typowo tekstowych po skany niskiej jakości). Tak, niektóre czytniki radzą sobie lepiej niż inne (m.in. dzięki funkcjonalności REFLOW). W sprzyjających warunkach (czytnika i wybrany tytuł w PDF) czytanie nie będzie kłopotliwe.


06 lis 2012 11:55:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 paź 2012 15:07:13
Posty: 79
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
@T4ng10r Po gwarancji w Amazonie też nie jest źle. Zwykle proponują nowy czytnik za całkiem przyzwoitą cenę tzn. niższą niż w oficjalnym sklepie. Oba produkty posiadają rok gwarancji. W przypadku Kindle'a można przecież przedłużyć gwarancję no bo co stoi na przeszkodzie? Albo zwyczajnie wykupić ubezpieczenie. Zresztą oglądając Onyxa w Vobisie sprzedawca sam proponował taką usługę również na ten czytnik, co prawda cena nie była mała, ale coś za coś.

_________________
Zapraszam na mój blog o czytnikach Kindle i nie tylko - http://mojkindle.eu


06 lis 2012 11:59:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
LEPSZE - nie dokładnie napisałem - lepsze jeśli chodzi o obsługiwane formaty, zwłaszcza PDF'y - bo tu chyba kazdy się zgodzi, że Kindle to w zasadzie NIE obsługuje PDF'ów :D Pod tym względem lepsze - a nie w ogóle. Kindle ma swoje zalety, ale uniwersalność i obsługiwane formaty nie należą do nich.

GWARANCJA - Problemem jest TYLKO rok na Kindle i Nook'a - po roku musimy "bulić" kasę. W przypadku Onyx'a czy PocketBook'a mamy DWA lata gwarnacji. Czyli rok dłużej. NIE ma znaczenia czy wymianią mi czytnik czy naprawią. Dodatkowo mamy Niezgodnośc Towaru z Umową - kolejna przewaga.

Po za tym Amazon też NAPRAWIA Kindle :D rewitalizuje je i "następny" po nas otrzymuje "nowego" Kindle - przekonał się o tym mój znajomy, który tuz przed zakończeniem gwarancji dostał "nowy" czytnik - po gwarancji go rozebrał i ku swojemu zaskoczeniu były tam ślady napraw. :D Z przelutowaniem "scalaków" włacznie. Stacjami SMD raczej amatorzy nie dysponują. Jak wiele czytników tak traktują nie wiem, ale napewno nie jest tak, że czytnik idzie na przemiał i dostajemy nowy. Jak ekran jest dobry to wymiana obudowy i naprawa elektroniki jest tańsza niż nowy czytnik.

Przedłużenie Gwarancji/Ubezpieczenie - ja w swoim Onyxie wykupiłem pełne ubezpieczenie na DWA lata - łcznie z naprawą/wymianą sprzętu nawet jak uszkodzę go mechanicznie. Co więcej mogę go przedłużyć na kolejne lata. Sumując źle nie jest.
Niemniej jednak cały czas mam obawę, że Amazonowi "coś strzeli" i znienacka i nagle Polska zostanie w czarnej du...

No i bardzo mnie denerwuje to jak Amazon nas traktuje - jesteśmy chyba dość sporym klientem a nie doczekaliśmy się czytnika po polsku. No i traktowanie naszych self publisherów też woła o pomstę do nieba. Już choćby z tych powodów nalezało by bojkotować Amazon :D Wiem, małostkowe i trochę naiwne - ale może jak by Polacy zrobili kampanię bojkotujacą Amazon to doczekalibyśmy się choć trochę lepszego podejścia i traktowania. No i wolę popierać firmy, które są Polskie - bo Human Media i ArtaTech są w Polsce :D i choć trochę podatków po za Vatem i cłem zostawiają w kraju :D czego o Amazonie nie da się powiedzieć. :D

Z tego co wiadomo zarówno i62 HD oraz i62 AngelGlow są na tych samych "flakach" co Espresso - róznica w ekranie i pamięci. Więc raczej nie powinno być kłopotu z aktualizacjami - producent na forum (krzaczkowym niestety :D ) pisze, że i62 Espresso/Carbon to najlepiej się sprzedający model i mają zamiar długo go wspierać - dziwne, ale "biały" i62 sprzedawał się słabo :? choć to ten sam sprzęt. :? Znajomy jest "krzaczkologiem" i czyta/pisze/mówi po krzaczkowemu :D - ma Boox'a i aktywnie się udziela na forach.

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


06 lis 2012 13:28:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 paź 2012 15:07:13
Posty: 79
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Onyx Boox ma rok gwarancji, a nie jak napisałeś dwa lata: http://onyx-ereader.pl/pl/specyfikacja-i62-espresso
Dwa lata może nam obejmować np. ubezpieczenie. A niezgodność towaru z umową to nie to samo co gwarancja. Można się na tym opierać, ale z naprawą może być ciężej w stosunku do tego co daje nam gwarancja dystrybutora.

Sprawa pdfów: widziałem różne pdfy zarówno na Kindle jak i na Booxie i to, że ten pierwszy w zasadzie ich nie obsługuje mocno mija się z prawdą. Owszem Onyx ma ogromną przewagę ze względu na reflow. To świetna sprawa i nie podlega to dyskusji. Jednak, gdy mamy źle zrobiony pdf, skanowany lub coś w tym rodzaju to reflow na nic się nie zda. Dlatego mając pdfy z obrazkami czy tabelami oba urządzenia postawiłbym na równi, ponieważ jesteśmy skazani na przewijanie dokumentu bo niestety reflow nawet jeżeli w danym dokumencie działa bo np. jest dobrze zrobiony to rozwala nam tabelkę co czasem jest nie do przyjęcia.

_________________
Zapraszam na mój blog o czytnikach Kindle i nie tylko - http://mojkindle.eu


06 lis 2012 13:49:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lis 2011 23:44:02
Posty: 64
eCzytnik: Kindle 4 Touch, Kindle Paperwhite 4
Post Re: Kindle Classic vs Nook Simple Touch, dylematy kupującego
Rhavir, Twoje opinie są coraz "lepsze", a już te ostatnie opowieści o dwóch non-stop sypiących się Kindlach i nowiuteńkich Mercedesach kompletnie zardzewiałych po kilku miesiącach to w sam raz na Mazurską Noc Kabaretową.
Rozumiem, że można być fanboyem jednej marki czytnika i zawziętym przeciwnikiem innej, ale są jakieś granice śmieszności.
Jestem włascicielem zarówno Onyxa jak i Kindla, używam obydwu, mam jakieś porównanie i twierdzę, że oba dają radę. Indywidualne preferencje decydują o wyborze tego czy innego.
I rada dla nowicjuszy - nie dajcie się nabrać na opowieści rodem z kiepskich bloków reklamowych o tym, że jeden czytnik to cud, a inny to shit. Najlepiej sami postarajcie się sprawdzić kilka i na tej podstawie dokonujcie wyboru.


06 lis 2012 14:16:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron