Teraz jest 19 sie 2018 3:22:41

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Jaki czytnik Kidnle Paperwhite 3 vs Pocketbook touch lux 3? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Jaki czytnik Kidnle Paperwhite 3 vs Pocketbook touch lux
GolDek napisał(a):
@athame, gdyby przyjąć Twoje argumenty za jedynie słuszne, wniosek byłby tylko jeden: nie warto kupować nic innego niż Kindle.

Nigdzie tak nie napisałem. Mam możliwość sprawdzenia niemal każdego czytnika przed ewentualnym zakupem i dla siebie wybieram Kindle Voyage, głownie przez szerokie wsparcie społeczności (także tej niejawnej).

GolDek napisał(a):
Jak widzisz sam autor wątku nie przyjął takiej filozofii.

Każdy powinien podjąć decyzje sam. Tak samo jak każda wypowiedź tu jest subiektywna.

GolDek napisał(a):
Mimo wszystko lepiej, że mamy wybór i pewne zalety danego czytnika przeważają mimo świadomości jego wad.

Wybór zawsze jest dobry…

GolDek napisał(a):
Kupując czytnik dla siebie nawet nie pomyślałem o Kindle … ponieważ warunek konieczny przy wyborze to była wielkość ekranu, nie mniejsza niż 8'

Przy takich warunkach to rzeczywiście nie mógł być Kindle, choć sam odrzuciłem np. Oasis tylko dlatego, że jest szerszy od Voyage – te parę milimetrów miałoby przełożenie na kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin mniej (rocznie) na czytanie. Wychodzę z założenia, że najlepszy czytnik, to taki który mam przy sobie, w niemal każdej wolnej chwili. Oczywiście musi działać szybko i stabilnie, ale to podstawa. Jeśli chciałbym mieć domowy to wybrałbym 13" Sony – czytnik do którego mam tylko jedno zastrzeżenie – jest ogromny (czyli właśnie domowy).

30 gru 2016 16:34:29
Użytkownik

Panowie, mam jeszcze jedno pytanie do was które mnie nurtuje.
O ile się nie mylę to epub jest standardem dla ebooków a mobi to konkretna implementacja tego standardu stworzona przez Amazona. W związku z tym spotkałem się z wieloma opiniami, że Kindle ze swoimi mobi jest lepszy niż reszta czytników z epub, ponieważ te implementacje są zależne od czytników (w sumie ma to sens, jeden stały format), ale w opisie Pocketbooka widzę że obsługuje format mobi. Czy Pocketbook faktycznie obsługuję format mobi? Jeśli tak to czy jest to ten sam format co na Kindle? Bo widzę, że są różne formaty jak starszy MOBI7 i nowszy KF8.

01 sty 2017 20:43:11
Użytkownik

EPUB to standard będący rozwinięciem OPF. Problem z nim jest taki, że praktycznie wszystkie implementacje odbiegają od standardu, zawsze zawierając jedynie małą część i czasami dodającą własne niestandardowe ograniczenia.

MOBI to starszy format zapoczątkowany przez firmę Mobipocket, obecnie wchłoniętą przez Amazon. Pierwotna wersja dostępna na czytnikach (Kindle, Iliad i innych) bazowała na HTML 3.2, czyli dość starej wersji. KF8 będą 8 rewizją MOBI bazuje na HTML 5 i CSS 3 (w czym jest podobny do EPUB). Oczywiście nie pełnym, ale standard jest szczegółowo opisany w dokumentacji upublicznionej przez Amazon, a sam format możliwy od odtworzenia tylko w czytnikach i aplikacjach Kindle (PocketBooki otwierają tylko stary format MOBI) – dzięki temu (braku fragmentaryzacji) e-booki w formacie KF8 (MOBI 8) zawsze zachowują się przewidywalnie, co z kolei pozawala na bezproblemowe wykorzystanie różnych zaawansowanych możliwości. Jest jeszcze 10 rewizja MOBI – KFX, ale to już zupełnie inny mechanizm. Całość opiera się na JavaScript (JSON). Format niepubliczny, za to spotykany przy tytułach w Kindle Story (sklepie Amazona z e-bookami).

01 sty 2017 21:20:27
Użytkownik

eCzytnik: PocketBook 626 Touch Lux 3
PocketBook czyta mobi bez problemu.

3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - aktualnie używany i Kindle 7 używany przez syna.

01 sty 2017 21:39:08
Użytkownik

kriss.kg napisał(a):

Ale tylko MOBI 6. Nowszych (dużo lepszych) rewizji nie czyta.

01 sty 2017 22:42:51
Użytkownik

eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Wychwalane tu mobi jest formatem jak każdy inny, jeśli ktoś przygotuje barachło to na czytniku będzie, uwaga to może być zaskakujące, barachło. Nie wiem czy mówi Ci coś styl ala "formatowanie spacjami w wordzie" ale to tez może dotknąć i ebooki niezależnie od formatu.
Z komercyjnych źródeł najczęściej dostajesz coś co daje radę niezależnie od czytnika. a z piratów to trudno powiedzieć (czasem widziałem plik przerobiony z komercyjnego do takiej postaci że najlepiej było przerobić go na txt i tak czytać)

tl;dr: Format "mobi" niczego nie gwarantuje.

Co do wersji, to na szeroko pojętym rynku (komercyjnym polskim, komercyjnym zagranicznym z wyłączeniem amazonu, czy też nawet chomikowym «pomińmy jakość milczeniem») będzie ta która będzie działać i na pb.
Wersje którymi próbuje straszyć kolega wyżej dostaniesz tylko z amazonu (w nikłym ‰) ale te zapewne będą posiadać również drm.

02 sty 2017 5:15:24
Użytkownik

athame napisał(a):
kriss.kg napisał(a):

Ale tylko MOBI 6. Nowszych (dużo lepszych) rewizji nie czyta.

No ja nie kupuje na Amazonie ale z książką w mobi, której mój PB nie mógł odczytać jeszcze się nie spotkałem.
Co nie znaczy, że kolega athame nie ma racji :)

3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - aktualnie używany i Kindle 7 używany przez syna.

02 sty 2017 8:53:34
Użytkownik

kriss.kg napisał(a):
…ale z książką w mobi, której mój PB nie mógł odczytać jeszcze się nie spotkałem…

Sprawdź pierwszą lepszą książkę w formacie MOBI 8: http://s000.tinyupload.com/?file_id=93279414295252599762 (Poe z Wolnych Lektur).

02 sty 2017 9:38:33
Użytkownik

eCzytnik: KOA2, Yotaphone2
dejmieno napisał(a):
Panowie, mam jeszcze jedno pytanie do was które mnie nurtuje.
O ile się nie mylę to epub jest standardem dla ebooków a mobi to konkretna implementacja tego standardu stworzona przez Amazona. W związku z tym spotkałem się z wieloma opiniami, że Kindle ze swoimi mobi jest lepszy niż reszta czytników z epub, ponieważ te implementacje są zależne od czytników (w sumie ma to sens, jeden stały format), ale w opisie Pocketbooka widzę że obsługuje format mobi. Czy Pocketbook faktycznie obsługuję format mobi? Jeśli tak to czy jest to ten sam format co na Kindle? Bo widzę, że są różne formaty jak starszy MOBI7 i nowszy KF8.

@athame napisał Ci trochę o historii formatów, ja dorzucę o praktyce. Pocketbook czyta oba formaty (epub, mobi), Kindle zaś nie poradzi sobie z epub. W naszyn obszarze kulturowym epub jest bardziej popularny i jeśli chodzi o rozwiązania komercyjne nie sprawia problemów, MOBI też, ale MOBI pobrany nawet z księgarni na Kindla nie zapewnia dzielenia wyrazów wg polskich reguł i trzeba go konwertować do AZW3 jeśli się chce mieć podział. Nie jest to wielce problematyczne, ale każdą książkę na Kindla trzeba przekonwertować w Calibre. Z epub nie ma takich problemów. Opinie więc, które słyszałeś mogą nie mieć wiele wspólnego z powszechną praktyką. Nowsze od MOBI formaty Amazona, praktycznie w przyrodzie nie występują poza księgarnią w/w firmy i to w niewielkim procencie pozycji.

02 sty 2017 11:48:44
Użytkownik

Sprostowanie. Także oparte na praktyce.
GolDek napisał(a):
…MOBI pobrany nawet z księgarni na Kindla nie zapewnia dzielenia wyrazów wg polskich reguł i trzeba go konwertować do AZW3 jeśli się chce mieć podział. Nie jest to wielce problematyczne, ale każdą książkę na Kindla trzeba przekonwertować w Calibre. Z epub nie ma takich problemów. Opinie więc, które słyszałeś mogą nie mieć wiele wspólnego z powszechną praktyką.

W polskich księgarniach jest format hybrydowy MOBI, który po otworzeniu na Kindle wyświetli się jako KF8, a na PB jako MOBI 6 (z dużo uboższym formatowaniem). Dzielenie wyrazów działa dopiero w KF8, ponieważ HTML 3.2 (na którym oparte jest MOBI 6) nie honoruje znaku dzielenia. To czy podziały wyrazów są w e-booku zależy od wydawcy. E-book w formacie KF8 bez dzielenia wyrazów i justowania potocznie nazywany jest „niechlujnym” (wyjątek stanowię wiersze itp.) – takie też się zdarzają.

GolDek napisał(a):
Nowsze od MOBI formaty Amazona, praktycznie w przyrodzie nie występują poza księgarnią w/w firmy i to w niewielkim procencie pozycji.

Rozumiem że chodzi o nowsze od MOBI 6. Czyli np. KF8 – występuje w zdecydowanej większości polskich (i nie tylko) księgarni i chyba przy wszystkich beletrystycznych pozycjach w Kindle Store. Kolejne rozwinięcie formatu – KFX – występuję przy ok. 85% zawartości Kindle Store i pokrycie z dnia na dzień rośnie. Poza sklepem Amazona jest praktycznie niespotykany. Formalność: format oczywiście czytany tylko przez Kindle.

No i w ramach podsumowania: jeśli zdecydowałeś się na PB TL3, to skup się na formacie EPUB – zazwyczaj będzie działał zdecydowanie lepiej.

02 sty 2017 15:33:44
Użytkownik

eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
athame napisał(a):
kriss.kg napisał(a):
…ale z książką w mobi, której mój PB nie mógł odczytać jeszcze się nie spotkałem…

Sprawdź pierwszą lepszą książkę w formacie MOBI 8: http://s000.tinyupload.com/?file_id=93279414295252599762 (Poe z Wolnych Lektur).

t3d: Zbędne złośliwości usunięte
działa toto na moim miniaku (nie sądzę by na tl3 zachowywał się inaczej)

02 sty 2017 16:13:41
Użytkownik

athame napisał(a):
... No i w ramach podsumowania: jeśli zdecydowałeś się na PB TL3, to skup się na formacie EPUB – zazwyczaj będzie działał zdecydowanie lepiej.

Też tak sadze aczkolwiek miałem już kilka książek, które na PB lepiej mi się czytało w mobi niż epub.
Oczywiście mówimy tu o pozycjach "chomikowych"" a nie wydawniczych.

Wszystkie moje książki kupuję w epub nawet jeśli przeznaczone są dla syna, który czyta na Kindlu.
Przeróbka z epub na mobi jest prosta by nie powiedzieć "prostacka" a w drugą stronę to już tak łatwo mi nie szło :oops:

02 sty 2017 16:17:51
Użytkownik

kriss.kg czyli pozycje "chomikowe" również czytałeś na PB? I jak komfort czytania? Niestety dużo starszych książek nie jest wydawanych jako ebooki, więc trzeba się posiłkować pdfami konwertowanymi do epub. Domyślam się że ebook zakupiony w sklepie jako epub będzie świetnie sformatowany na czytniku, ale taki konwertowany z pdfa będzie wyglądał o wiele gorzej.

02 sty 2017 21:33:09
Użytkownik

dejmieno napisał(a):
Domyślam się że ebook zakupiony w sklepie jako epub będzie świetnie sformatowany na czytniku…

Niekoniecznie. Zdarzają się reklamacje ze względu na fatalną jakość, a czasami nawet takie „potworki”, jak wszystkie strony w formie obrazków lub np. wymuszone marginesy na pół ekranu. EPUB, podobnie jak MOBI także może być beznadziejnej jakości, ale większość jest „strawna”. Osobiście jednak poprawiam, choćby dodając znaki podziału wyrazu (skryptem epubQTools lub w calibre).
dejmieno napisał(a):
…ale taki konwertowany z pdfa będzie wyglądał o wiele gorzej.

Niekoniecznie. Zależy z jakiego PDF-a i kto konwertował i czym. Jeśli PDF był liniowy to EPUB powinien być przyzwoity.

02 sty 2017 22:51:40
Użytkownik

dejmieno napisał(a):
kriss.kg czyli pozycje "chomikowe" również czytałeś na PB? I jak komfort czytania? Niestety dużo starszych książek nie jest wydawanych jako ebooki, więc trzeba się posiłkować pdfami konwertowanymi do epub. Domyślam się że ebook zakupiony w sklepie jako epub będzie świetnie sformatowany na czytniku, ale taki konwertowany z pdfa będzie wyglądał o wiele gorzej.

Nieczęsto korzystam ale zdarzało się z jakimiś pozycjami.

Powiem tak:
Na chomiku znajdziesz pozycje bardzo dobrze sformatowane jak i kompletne śmieci. Mówię tu o tych samych tytułach.
Generalnie mimo "reflow" w PB czytanie pdf jest mało komfortowe (za wyjątkiem specjalnie przygotowanych plików pdf na format A5).
Jeżeli już muszę to albo czytam w trybie "reflow" albo przekładam czytnik na bok i czytam w ten sposób.
Innym sposobem najbardziej preferowanym przeze mnie jest przerobienie pdf-a programem k2pdfopt.
Generalnie nie wszystkie pdf-y da się czytać w trybie "reflow" i nie mówie tu tylko o skanach ale również o plikach pdf tekstowych gdzie da się zaznaczyć tekst.
Niektóre takie pliki są kompletnie nieczytelne po użyciu tej funkcji.

Ja staram się nie nie używać tego formatu.

Mam trochę książek jeszcze ze "starych czasów przedczytnikowych" gdzie fascynaci skanowali książki (np. Scan-Dal) ale właściwie teraz do nich nie wracam.

Ostatnio edytowano 03 sty 2017 9:19:29 przez kriss.kg, łącznie edytowano 1 raz

03 sty 2017 9:07:02
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona