Teraz jest 16 kwi 2024 7:03:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Jaki czytnik.. again ;-) 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2012 21:20:13
Posty: 5
eCzytnik: nic jak na razie
Post Jaki czytnik.. again ;-)
Witam!

Zamierzam kupić sobie czytnik e-book. Do czego ma służyć? Do czytania książek, przeglądania PDF i HTML (wiem, 6 cali to mało - ale - czy wystarczająco do czytania?), jeśli bym mógł sprawdzić pocztę czy ciekawe zabytki w okolicy na mapach w internecie, też byłoby miło. Notatki? Mogą być, owszem, ale - niezwiązane z czytanymi książkami. Możliwość wgrania czegoś jeszcze, jakichś prostych gier itp - przyda się, jeśli będzie (może sam coś nawet wydłubię ;-)). Wgrywał będę książki z komputera, z jakiegoś Amazona czy Empiku na razie nie przewiduję. W związku z powyższym mam kilka pytań, które "prezentuję" poniżej ;)

Pytanie ogólne co do obsługi www / książek w HTML - czy wszystkie te czytniki obsługują je dobrze/poprawnie?
Pytanie ogólne co do obsługi PDF - czy wszystkie te czytniki potrafią korzystać z dobrodziejstw PDF i np. skakać do strony, zakładek itp?
Pytanie ogólne co do wgrywania "kontentu" - czy wszystkie te czytniki pozwalają na proste wgranie pozycji przez USB?
Pytanie ogólne co do obsługi znaków - czy wszystkie te czytniki bezproblemowo obsługują polskie (i inne - rosyjskie, greckie, etc) znaki?
Pytanie ogólne co do systemów operacyjnych - na czym oparte są te czytniki, czy można by jakoś coś dla nich programować? Albo np. jeśli czytnik ma USB to podpiąć do niego np. klawiaturę i byłaby ona obsługiwana?
Pytanie ogólne co do obsługiwanych formatów plików - czy wszystkie obsługują wszelkie formaty, a jeśli nie, to których czytników ewidentnie się wystrzegać? Oczywiście z tych wymienionych przeze mnie nieco niżej.
Pytanie ogólne - patriotyczne - czy wymienione przeze mnie czytniki są w pełni "spolszczone" (menu etc) ?

Pytanie co do 3G Kindle - czy to 3g to można wykorzystywać także do innych rzeczy niż kupowanie książek?

Jeśli coś mi się jeszcze przypomni - pozwolę sobie zapytać w kolejnych postach ;-)

Moje typy to Kindle (wifi, może ta wersja z klawiaturą, a może i 3g), PRESTIGIO PER5162BEN, PocketBook PB 622 Touch i Onyx Boox I62. Coś ciekawego pominąłem? Wskażcie - co! :)

Wybrałbym Kindle WiFi albo Kindle Key WiFi (tylko czy ta klawiatura się do czegoś przydaje?), bo popularny, wiadomo, że dobry, i w ogóle można brać w ciemno (opinia oparta oczywiście na podstawie wyczytanych informacji w necie). A do tego chyba najtańszy. Ale nie ma polskiego menu.
Wybrałbym Onyxa i62 bo można dodatkowo rysować, i ma w komplecie etui.
Wybrałbym Prestigio PER5162BEN bo ma dodatkowo radio, mp3 i na linuksie oparty ;-)
Wybrałbym PocketBooka PB 622 bo to taki jakby mały tablet, ma słowniki i różne aplikacje (choć cholera wie, jakie..) i wydaje się przyzwoity.

No to .. co mam wybrać? Przepraszam za długiego posta, ale odpowiedzi na pytania w nim zawarte są dla mnie istotne, a chciałem przedstawić swój punkt widzenia (i potrzeby - jasna sprawa!) na temat czytników. Z niecierpliwością więc czekam na nie (odpowiedzi, i rady ;-)



Pozdrawiam
PUER (Przyszły User E-Ridera :D))


15 maja 2012 21:49:30
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Wszystkie czytniki są zrobione na linuksie, wszystkie pozwalają na wgrywanie przez USB, do PDFów 6" ekran jest za mały, a 3G działa z normalnymi stronami tylko w modelu keyboard. oczywiście bez flasha/javy i tym podobnych wodotrysków. Mp3 jest także w innych czytnikach (z tego co wiem wszystkich wymienionych, oprócz kindle 4 classic).

Klawiatury normalnie (w sensie bez modyfikowania) do żadnego z nich nie podepniesz.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


15 maja 2012 22:10:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2011 18:10:42
Posty: 176
eCzytnik: NOOK Simple Touch™
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
nook jest na androidzie :P


15 maja 2012 22:26:08
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
A Android na Linuksie :)

@no-one: proponuję poszukać jakiegoś znajomego z czytnikiem, pożyczyć, pobawić się 10 minut, da to znacznie większą orientację niż lektura tego forum, gdzie pewnie odpowiedzi na wszelkie pytania już padły.

wśród tych które padały jest zwykle stwierdzenie, że czytniki przede wszystkim są do czytania książek, cała reszta to albo bajer, albo funkcje na sytuacje awaryjne (net w Kindle 3G).

więc o ile z książkami z polskimi znakami nie ma zwykle problemu (mogą być niewielkie z epubami i konwertowanymi pdf), to po www czy notatkach nie spodziewaj się cudów.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


15 maja 2012 23:34:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2012 21:20:13
Posty: 5
eCzytnik: nic jak na razie
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Czyli tak naprawdę (pomijając fakt, że na większość pytań nie znam wciąż odpowiedzi) należy wziąć najtańszy czytnik (Kindle bez touch) i nie bawić się w szukanie dziury w całym?


16 maja 2012 9:59:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
no-one, Dokładnie tak ;)


16 maja 2012 11:39:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2012 21:20:13
Posty: 5
eCzytnik: nic jak na razie
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
To jeszcze zapytam - a czy taki http://www.bezkartek.pl/br-v-br77/Czytn ... -e-lnk.jsf nie jest lepszy od tych Kindle, i dlaczego nie? ;-)


16 maja 2012 12:35:47
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Jasne że jest lepszy, ma ten sam typ Ekranu: Pearl ma obsługę Adobe DRM (dla mnie żaden plus) ekran dotykowy (zbędny dla mnie) i kilka innych wodotrysków.
Jest całkiem fajny, ale prawie dwa razy droższy od Kindle Classic, IMO możesz go kupić, chyba nikt na forum nie ma jeszcze takiego, a przydałyby się jakieś relacje użytkowników ;)


16 maja 2012 12:56:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2012 21:20:13
Posty: 5
eCzytnik: nic jak na razie
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
I jeszcze jedno pytanie (może bez odpowiedzi nie pozostanie ;-)) - czy w tych czytnikach wszelakich można tworzyć sobie jakby profile użytkowników? W sensie - ja mam takie książki, takie zakładki i coś jeszcze innego, a inny użytkownik tego czytnika ma swoje, oddzielnie "oznaczone", z szybkim dostępem do tych swoich?


16 maja 2012 13:14:24
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Nie słyszałem o czymś takim. Generalnie czytnik jest jak szczoteczka do zębów, lepiej mieć własny (jak się w domu zacznie kłótnia o to kto ma czytać, to da się to zrozumieć :)

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


16 maja 2012 13:27:04
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Czytnik ebooków z eInk to strasznie siermiężne i monotonne urzadzenie.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


16 maja 2012 19:05:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2011 18:10:42
Posty: 176
eCzytnik: NOOK Simple Touch™
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
Alcek napisał(a):
Czytnik ebooków z eInk to strasznie siermiężne i monotonne urzadzenie.


Szczególnie zrootowany nook...


16 maja 2012 20:05:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 maja 2012 21:20:13
Posty: 5
eCzytnik: nic jak na razie
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
No to jeszcze jedno pytanie - dotyczące użytkowania czytnika: Mam wrzucone te 1000 książek. Czytam jakąś książkę, przerywam czytanie, wyłączam urządzenie, załączam je i ... czy wraca do mojej książki? Czy na liście książek układają się one w jakiejś kolejności ostatnio czytanych? Czy muszę klikać 798 razy żeby dojść do mojej książki? Zakładam, że nie będę używał komputera, a tylko samego czytnika (czyli żadne Calibre nie wchodzą w grę).


17 maja 2012 7:42:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
no-one napisał(a):
No to jeszcze jedno pytanie - dotyczące użytkowania czytnika: Mam wrzucone te 1000 książek.


Z uwagi na mechanizm indeksowania (na potrzeby wyszukiwania w książkach) to nie jest najlepszy pomysł na Kindlu. Trochę się zmuli po wrzuceniu takiej paczki, a bateria też na krócej starczy.

Cytuj:
Czytam jakąś książkę, przerywam czytanie, wyłączam urządzenie, załączam je i ... czy wraca do mojej książki?

Tak

Cytuj:
Czy na liście książek układają się one w jakiejś kolejności ostatnio czytanych?


Można posortować na kilka sposobów.

Cytuj:
Czy muszę klikać 798 razy żeby dojść do mojej książki? Zakładam, że nie będę używał komputera, a tylko samego czytnika (czyli żadne Calibre nie wchodzą w grę).


Kolekcje - czyli pogrupowanie jak lubisz (SF, kryminały,romanse itd.)


17 maja 2012 8:56:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Jaki czytnik.. again ;-)
no-one napisał(a):
Coś ciekawego pominąłem?

Onyx A60 ;)

Jest droższy, ale:
- rysikiem o wiele lepiej i dokładniej się pisze czy rysuje
- przejrzysta struktura katalogów (chyba, że ktoś woli jeden katalog i kolekcje - wtedy Kindle)
- nie indeksuje, ale wyszukuje książki (maskowane zapytania o nazwy plików) nawet jeśli masz ich 10 000 na karcie SD
- świetnie czyta się pliki/książki w html, szczególnie spakowane w zip - zupełnie jak e-pub ;)
- przeglądarka obsługuje javę, można pisać własne skrypty
- też linux, dostęp do systemu, można pisać własne programy
- oprócz cyrylicy i greki, obsługuje również hebrajskie czy arabskie ;)

Tylko, że czytnik to głównie do czytania, więc tak jak było w poście wcześniej - na początek, jeśli są wątpliwości, to najprostszy - zawsze można wymienić na inny.

_________________
W Obrazek też ;)


17 maja 2012 11:15:42
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: