Kompletny (mam nadzieję) poradnik w postaci pdf dostępny jest tutaj:
http://chomikuj.pl/debros/Tolino+Shine/ ... 134437.pdfi zawiera obszerne opisy oraz ilustracje pokazujące proces rootowania Tolino Shine.
Alternatywnie dostępny tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1zZzpth ... p=drivesdkPolecam ściągnąć, zapoznać się i zdecydować, czy warto pobierać niezbędne oprogramowanie (również na moim chomiku).
Wszelkie uwagi, pytania i
konstruktywna krytyka mile widziane.
Dodatkowo na moim chomiku:
http://chomikuj.pl/debros/Tolino+Shine/Aplikacjepojawiła się sekcja Aplikacje z programami działającymi na Tolino Shine.
Informacje uzupełniające.Programy zawarte w modyfikacji:- ADW Launcher 1: alternatywna nakładka systemowa, więcej na ten temat w instrukcji.
- Minimalist_Black - ADW Theme: zestaw tematyczny do ADW Launcher dobrze prezentujący się na ekranie e-ink, tu też odsyłam do instrukcji.
- AlReader EINK – program do czytania ebooków, w ustawieniach istnieje możliwość włączenia przystosowania do ekranu e-ink. W bardzo rozsądny sposób obsługuje przypisy, pojawiają się one na dole strony bez konieczności klikania odnośników. Wygodne rozwiązanie, bo o ile czułość dotyku w czytniku stoi na wysokim poziomie, to precyzja niekoniecznie (co wynika z charakterystyki panelu dotykowego wykonanego w technologii podczerwieni).
- CoolReader – kolejny program do czytania ebooków, wersja przygotowana dla Nook Touch, ale na Tolino Shine także sprawuje się bez zarzutu. Sposób działania tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=J8RVpAa ... e=youtu.befilmik co prawda w j. angielskim ale można się zorientować co i jak.
Naturalnie program m.in. w języku polskim. Zaletą jego jest to, że ma swój własny tryb odświeżania ignorujący ustawienia systemowe. Moje preferowane ustawienia to „Tryb aktualizacji ekranu – Szybki 2” oraz „Interwał pełnego odświeżania ekranu – 0” (czyli nigdy).
- Gallery 3D Froyo – standardowa przeglądarka do zdjęć (na wszelki wypadek).
- MoreLocale 2 – umożliwia przełączenie menu czytnika na język polski.
- Button Savior – przyciski ekranowe (wstecz, home, wywołanie ustawień w danym programie itp.).
- Total Commander – menedżer plików.
- pozostałe aplikacje to serwisy Google, w tym uproszczona wersja sklepu Play.
Aplikacje dodatkowe (na moim chomiku):- Adobe Reader – program do odczytu PDF.
- Aptoide 7.2.1.6 - alternatywny sklep z aplikacjami. Automatycznie proponuje odpowiednie do danej edycji Androida wersje programów. Zdecydowanie bardziej komfortowe korzystanie w odróżnieniu od pokrętnego sposobu z Google Play.- Brightness Level – program do szybkiego ustawiania doświetlenia. Warto zamiast dodania widżetu na ekran wrzucić tylko skrót do programu, przez co mamy dostęp do predefiniowanych ustawień lub suwaka. Osobiście korzystam zazwyczaj z opcji 25% lub w zupełnych ciemnościach 0%.
- Button Savior 2.2.2 – aktualizacja przycisków ekranowych dająca większe możliwości konfiguracji (wersja 2.2.3 ze sklepu Play sypała błędami). Program co prawda zachęca do zakupu wersji Pro, ale podstawowe funkcjonalności są w pełni satysfakcjonujące. W ustawieniach polecam wybrać jeden z tematów dedykowanych dla ekranów e-ink (np.: Contrast for E-INK).
- Drop Down Status Bar – opuszczanie górnej belki celem wywołania lub wyczyszczenia komunikatów.
- Legimi 2.47.3 – działająca na Tolino Shine wersja aplikacji Legimi - ebooki bez limitów.
Niestety nie udało mi się zmusić do działania wersji przeznaczonej dla ekranów e-ink, gdyż zbyt głębokie modyfikacje build.prop powodowały zawieszanie się czytnika na logo Tolino (po 5 lub 6 razie przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych, aktualizowania i rootowania dałem sobie spokój uznając, że miło by było coś wreszcie poczytać zamiast ciągle eksperymentować).
Szkoda, że Legimi nie pokusiło się o wydanie ogólnodostępnej aplikacji dla ekranów e-ink, ale widać mają ku temu sobie tylko znane (mniej lub bardziej racjonalne) powody.
- Opera Mini – przeglądarka internetowa Opera w wersji mini. Jedyna sensownie działająca, choć ma problem z wyświetlaniem polskich znaków na niektórych stronach. Tylko dla desperatów, bo przeglądanie internetu na czytniku to jednak spore wyzwanie.
- Relaunch – alternatywna nakładka systemowa przystosowana do ekranów e-ink, niestety wyłącznie w języku angielskim. Program na wstępie informuje, że jest przewidziany na konkretne modele czytników, ale na Tolino Shine także działa bezproblemowo.
- RepliGo PDF Reader – nieco bardziej rozbudowana aplikacja do odczytu PDF. Podobnie jak Adobe Reader obsługuje reflow, ale przerzucanie stron jest wygodniejsze jak też można z poziomu programu regulować doświetlenie.
- Smart Time Sync – synchronizacja czasu przez internet (wymaga uprawnień root).
- Total Commander 2.72 – nowsza wersja menedżera plików. W opcjach konfiguracji w sekcji “Czcionki i kolory” moje preferowane ustawienia to: czcionka Droid Sans 20pt pogrubiona oraz jasny motyw.
Co również działa ale nie znalazło się w aplikacjach to Gmail (do zainstalowania ze sklepu Play), gdyby ktoś potrzebował klienta poczty do np.: odbioru zakupionych książek lub ich wysyłania na czytnik. Synchronizacja odbywa się ręcznie po wywołaniu menu i naciśnięciu kółeczka ze strzałkami (oczywiście wymagane jest aktywne połączenie WiFi).
Na moim chomiku w dziale „Wodotryski” jest obrazek do użycia jako wygaszacz pojawiający się na ekranie po przejściu czytnika w stan uśpienia. Da się użyć każdego innego o rozdzielczości 758x1024 zapisanego jako suspend.jpg i wrzuconego „luzem” na wewnętrzną pamięć. Można też przeszukać zasoby grafik internetowych pod kątem (przykładowo) słów „kindle paperwhite screensaver” lub stworzyć coś własnego, o czym napisał Cyfranek na swoim blogu w III części recenzji czytnika (gorąco zachęcam do lektury, oczywiście nie tylko tego wpisu ale i całego bloga).