Teraz jest 24 lut 2018 8:46:26

Onyx - katalogi niedostępne, LOST.DIR 
Autor Wiadomość
Użytkownik

eCzytnik: inkBook Onyx
Post Onyx - katalogi niedostępne, LOST.DIR
Mam czytnik inkBook Onyx od ok. pół roku. Z dnia na dzień pojawił się w nim problem z zarządzaniem plikami.

Tuż po podłączeniu czytnika do komputera (i później co jakiś czas) pojawia się pytanie, czy chcę przeskanować i naprawić urządzenie.

Po wyrażeniu zgody pojawia się kolejne okno z opcjami, ale cokolwiek wybiorę, po ok. sekundzie od rozpoczęcia skanowanie jest przerywane i znowu pojawia się pytanie, czy przeskanować i naprawić.

Kiedy zaznaczam pominięcie skanowania, czytnik staje się widoczny jako dodatkowy dysk. Nie mogę skopiować plików z dysku na czytnik i w drugą stronę niektórych też, ani usunąć czegoś z czytnika, bo albo operacja się zacina (trwa długo, eksplorator Windows się zawiesza, trzeba brutalnie restartować komputer), albo pojawia się komunikat, że nie można odnaleźć pliku. Ponadto parę utworzonych przeze mnie folderów w czytniku stało się niedostępnych - nie widać ich ani na komputerze, ani w czytniku. Pojawił się za to folder LOST.DIR zawierający coś pochodnego od zawartości tamtych dwóch - w czytniku widać okładki tamtych książek, ale pliki mają losowe nazwy z cyfr i nie można ich otworzyć. Nie można też ich usunąć ani przez komputer, ani przez czytnik. W katalogu głównym pamięci wewnętrznej pojawiły się też pliki z krzakami w nazwie i z dziwnymi datami utworzenia (np. z lat 1966, 1980), dało się je usunąć przez czytnik. Są jeszcze inne moje foldery, w których książki są nienaruszone i nadal używalne.

Reset przez opcję w ustawieniach ani tym przyciskiem na szpilkę nie pomógł.

Miał ktoś podobnie? Czy mogę coś jeszcze robić samodzielnie, czy już tylko serwis?

16 lip 2016 19:04:36
Użytkownik

eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Onyx - katalogi niedostępne, LOST.DIR
Podłączyć do komputera i przeskanować, ale nie standardowym programem tylko np. check disk ( znajdź odpowiednią wersję programu pod swój system) lub jeszcze lepiej pod linuxem.
Jak to nie pomoże to sugerowałbym serwis, póki jest na gwarancji i rękojmi.
Poza tym zgraj sobie z niego co jeszcze możesz, bo musisz się liczyć co najmniej z formatowaniem pamięci.

edit
Aha - przerywanie operacji może być spowodowane kiepskiej jakości kablem usb - próbuj na innym, najlepiej jakimś 22, 24 lub 26 AWG.

16 lip 2016 19:37:37
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Touch, Kindle Voyage
Wygląda na uszkodzenie pamięci. Usterka niestety nienaprawialna. Oczywiście warto przeskanować pamięć programem fsck (działa tylko ma systemach unixowych), ale wg mnie niewiele to pomoże. Jeśli już dorwiesz linuksa lub jakiegoś uniksa, to spróbuj zrobić obraz dysku programem dd. Jeśli będzie tak jak podejrzewam (uszkodzenie pamięci) to program nie skończy klonowania i pokaże ile bajtów zdążył poprawnie odczytać. Jeśli to mały fragment i poza kluczowymi adresami, to jest metoda na oznaczenie komórek jako do pomijania. Nie znam niestety żadnego programu, który by w tym pomagał - sam używam do tego hex edytora, ale to niebezpieczna zabawa, bo można "uwalić" sprzęt kompletnie.

16 lip 2016 22:21:49
Użytkownik

eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
tak, athame jak zawsze w formie.

fsck na facie może i pomoże ale samo to że jest coś w lost.dir oznacza ni mniej ni więcej, że już ten był w akcji.
Windowsowy chkdsk ma inna nazwę dla takich
sama awaria mogła powstać z powodu nagłego braku prądu podczas zapisu, ale też może być i faktycznie uszkodzona pamięć flash (z tym że ta ma przecież sporo zapasowych celek właśnie na takie sprawy, więc by musiało ich już zabraknąć by to było widoczne).

w sumie to porady tps4 wyczerpują temat: zapakować i do serwisu.

22 lip 2016 23:55:15
Użytkownik

fsck spokojnie poradzi sobie z fat-em. Windows przy skanowaniu uszkodzi bardziej te dane. Zaproponuje w końcu sformatowanie dysku, co w niczym nie pomoże. Cały czas uważam, że próba sklonowania dysku (tu pamięci flash) wykaże, czy ten jest sprawny technicznie - wg mnie nie. Uszkodzone komórki muszą być specjalnie oznaczone i odczytywane przez kontroler pamięci flash. Jeśli to działa, to nie ma takich komunikatów jak u autora wątku.

Podsumowując: serwis wskazany, bo w domowych warunkach to można co najwyżej potwierdzić usterkę.

23 lip 2016 7:03:31
Użytkownik

eCzytnik: inkBook Onyx
Dziękuję za rady. Ostatecznie "samo" się poprawiło kolejnego dnia - nie trzeba było nic ponad windowsowy chkdsk. Teraz tylko nie pokazuje się już nazwa INKBOOK przy literze dysku i folder LOST.DIR po usunięciu pojawia się na nowo (pusty), ale nie przeszkadza mi to. Oryginalne pliki przepadły, ale przy wybieraniu czytnika naczytałam się tyle o problemach, że i tak mam kopię zapasową. ;)

24 lip 2016 18:16:19
Użytkownik

mojlogin, spróbuj jeszcze chkdsk /R

tylko warto mieć świadomość że to skanuje tylko część prawdziwych sektorów (no ale też daje szanse na relokacje tych prawie padniętych).

O ile, nie miałeś padu baterii, jakoś tuż przed tym zdarzeniem, to jednak sugeruje kontakt z serwisem. Pomimo że się samo naprawiło, samoczynne rozsypanie filesystemu to nie jest dobry objaw.

26 lip 2016 14:29:59
Użytkownik

eCzytnik: ipad
Uszkodzone komórki muszą być specjalnie oznaczone i odczytywane przez kontroler pamięci flash anie tak jak w tym przykładzie :)

26 lip 2016 18:10:10
Użytkownik

Dlatego właśnie fsck jest lepsze niż chkdsk, bo współczesne wersje potrafią oznaczyć uszkodzone komórki i przekazać to do kontrolera pamięci flash. chkdsk nie stosuje rozróżnienia pomiędzy dyskami magnetycznymi i półprzewodnikowymi, co skutkuje tym, że w skrajnie pesymistycznym wariancie potrafi uszkodzić pamięć flash. Nadal jednak twierdzę, że najlepszym wyjściem w tym przypadku jest serwis.

27 lip 2016 0:37:32
Użytkownik

rosowy, pytanie więc skąd kontroler ma wiedzieć?
kontroler nie skanuje nieużywanych komórek (pomijając zapis gdzie jest czytane i zapisywane więcej, ale też nie wszystko) no i oczywiście sam odczyt (też tylko kawałek).

Wymuszone przelecenie przez większość sektorów (te niby sprawdzanie na badbloki) pozwala kontrolerowi oznaczyć te walnięte sektory pod spodem (i bez wiedzy) fs, a jak się pojawią jakieś bad sektory w samym fs to jest już bardzo źle z całym "dyskiem" flash.

Krótko jak masz jakikolwiek flashdrive i pojawiają się bady już na poziomie fs to jego dni są policzone.

athame, jak by ci to?
dosfstools i jego fsck.fat jakoś za bardzo też się nie przejmują co jest pod spodem fs, ma być urządzenie blokowe, i jest, sam program sprawdza tylko poprawność fs jako takiego, nie wnikając czy to flash czy też gołębie (o ile umieją emulować blkdev).
tak że tego.

27 lip 2016 22:51:30