Teraz jest 25 kwi 2024 22:42:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
O granicy człowieczeństa - Schismatrix i inne książki 
Autor Wiadomość
Post O granicy człowieczeństa - Schismatrix i inne książki
Większość książek sf (nie wspominając już o fantasy) mnie męczy. Zazwyczaj bohaterowie latają to tu to tam i walczą z wyimaginowaną tyranią, korporacjami bądz obcymi. Przypomina mi się genialne drzewko tworzenia fabuły opowiadań sf sporzadzonej przez Lema. Przytłaczająca większość literatury oparta jest bowiem na wielokroć powielanych schematach. Dotyczy to nawet książek wybitnych, chociaż zapewne w mniejszy stopniu. Jedną z rzeczy, która może ją wyróżniać jest pytanie, problem jaki stawia przed czytelnikiem.

Jednym z pierwszych i najistotniejszych pytań jakie sobie stawiamy jest; kim jest człowiek. W kontekście fantastyki naukowej pytanie to brzmi; gdzie sięga granica człowieczeństwa. Jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami o nowych odkryciach naukowych; transplantacje, genetyka, biochipy. "Dzieci na zamówienie".

Właśnie tego problemu dotyka Schismatrix Bruca Sterlinga, książka, która głęboko utkwiła mi w pamięci. Powiela ona również motywy, o których wspomniałem wyżej ale są one raczej tłem dla pytania ilu zmianą można poddać człowieka zanim nie stanie się "obcym". Co się stanie z człowiekiem i społeczeństwem, jeżeli wyostrzy się jego zmysły, umysł a żyć on będzie setki lat? Ingerencja nie musi mieć natury bio - genetycznej, może być ona również mechaniczna. Każda z nich oddala powstały twór od człowieka.

Zapraszam do dyskusji na temat powieści i opowiadań, które rozwijają powyższą kwestię. Nie wątpię, że ich lista jest długa.


26 kwi 2008 22:23:47
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2008 19:02:25
Posty: 35
Post 
No, to na pewno "Perfekcyja Niedoskonałość" Dukaja , a z klasyki(dotychczasowej, bo nie wątpię, że Perfekcyjna też niedługo zyska miano klasyki) "Wizja Lokalna" i ""Dzienniki gwiazdowe" Lema(w dziennikach to podróż bodaj dwudziesta pierwsza- ta, gdzie występuje zakon ojców destrukcjanów itd.)

_________________
"Słowem się tnie jak ostrza świstem,
Słowami tworzyć można system(...)"


27 kwi 2008 10:00:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2008 21:43:35
Posty: 22
Post Re: O granicy człowieczeństa - Schismatrix i inne książki
Ja przypominam sobie opowiadanie Lema pt. Czy Pan istnieje Panie Jones ?
Opowiadanie zostało opublikowane chyba w Przekładańcu, ale pewny nie jestem.
Mowa w nim o kierowcy rajdowym, który po wypadku samochodowym ląduje w szpitalu i jest poddawany transplantacji wielu narządów. Wraz z narządami bohater przejmuje cechy charakteru i sposób zachowania dawców. Opowiadanie jest tak na prawde pytaniem czy człowiek z tak dużą ingerencją chirurgów w jego ciało i umysł pozostaje nadal sobą i czy z prawnego punktu widzenia może odpowiadać za czyny, które popełnił bedąc jeszcze po "tamtej", dawniejszej stronie swojej osobowości.


13 kwi 2009 21:01:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: