Teraz jest 28 mar 2024 16:49:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Military space science fiction 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012 16:27:59
Posty: 2
eCzytnik: KINDLE PAPERWHITE II
Post Military space science fiction
Zastanawiałem się jak nazwać to czego szukam i zdecydowałem się na "military space science fiction". Konkretnie i po polsku szukam science fiction, którym głównym elementem będzie walka w przestrzeni kosmicznej statków kosmicznych. Wiem, że jest gatunek space opera ale on skupia się głównie wokół romantycznych przygód a mi chodzi o takie też, ale nie tylko, opowiadania. Znajdą się również tu też pewnie niektóre opowiadania z gatunku hard science fiction i military science fiction (pewnie większość książek będzie należeć do wszystkich tych podkategorii).

Proszę podawać tylko książki przetłumaczone na język polski.

Tak na dobry początek to podam, co przeczytałem i mi się podobało:
  1. David Weber - Honor Harrington wraz z opowiadaniami pobocznymi
  2. Jack Campbell - Zaginiona flota
  3. David Weber, Steve White - Starfire

Śmiało polecajcie i podawajcie kolejne (można z krótkim opisem byle bez spojlerów :)).


Ostatnio edytowano 29 wrz 2015 20:55:30 przez Majsin, łącznie edytowano 2 razy



10 paź 2014 20:29:27
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Military space science fiction
Książki, których szukasz najczęściej określane są terminem "space opera".

Ja polecałbym:
1. Douglas Ian - seria "Star Carrier"
2. Drake David - seria "Porucznik Leary"
3. Resnick Mike - serie: "Dziedzictwo Aldenata" i "Imperium Człowieka"
4. Weber David - serie: "Dahak", "Furia",
5. Currie Evan - seria "Odyssey One",
6. Bunch Chris - seria "Star Risk"


To tyle mi się spamiętało :)

Pozdrawiam.

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


07 sty 2015 22:35:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014 4:04:37
Posty: 4
eCzytnik: Kindle
Post Re: Military space science fiction
A ja poleciłbym coś polskiego. Ostatnia książka Roberta Szmidta "Łatwo być bogiem" hard s-f i to nawet niezłe.
A swoją drogą Szmidt tłumaczył serie Zaginiona Flota.


18 sty 2015 22:08:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2013 14:44:04
Posty: 11
eCzytnik: nexus
Post Re: Military space science fiction
wg mnie obowiązkowa jest klasyka Diuna


05 mar 2015 23:32:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 kwi 2014 10:14:28
Posty: 56
Lokalizacja: Kielce
eCzytnik: Onyx AfterGlow, Kindle PW2
Post Re: Military space science fiction
Do powyższych dorzuciłbym:
Mike Resnick - seria Starship, 5 części
Jaga Rydzewska - seria Atalaya, 3 części


13 maja 2015 13:04:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 maja 2014 9:52:57
Posty: 55
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Nook 1st, Nook ST Glowlight
Post Re: Military space science fiction
Ode mnie:
Michał Cholewa - seria "Gambit", 3 części jak na razie. Świetne walki w przestrzeni, autor zadbał, żeby zgadzały się z "naszą" fizyką.

_________________
Pozdrawiam,
Thrackan


13 maja 2015 13:30:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lip 2015 11:52:30
Posty: 3
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle DX & Kobo Aura HD
Post Re: Military space science fiction
Najbardziej militarną i bojową SF jest LEM. Mówie to zupełnie serio. Lem przed popadnięciem w filozoficzne rozważania pisał szybką, pełną akcji militarną SF - dwa najlpesze przykłady to powieści NIEZWYCIEŻONY i EDEN.

Gdyby Lem pisał po angielsku te książki byłyby już dawno sfilmowane przez tuzów typu Cameron czy Ridley Scott i byłyby wielkimi przebojami filmowymi na miarę Aliens. To jest dynamiczna pełna akcji, gigantycznych statków a przy okazji mądra fantastyka. W 'Niezwycięzonym' , powieści pochodzącej z lat 50" dodatkowo mamy nanotechnologię i nano-roboty. Fabuła i Edenu i Niezwyciężonego jest świetna, dla mnie to kanon militarystycznej SF. Nie będę się o Edenie rozpisywał, na swoim blogu jeśli ktoś jest ciekaw popełniłem o nim sążnistyy wpis więc trochę o Niezwyciężonym - na planecie ginie bez śladu ludzki gigantyczny statek badawczy, uzbrojony nomen omen po zęby. Z Ziemi wysłany jest następny - o nazwie Niezwyciężony właśnie. Obserwujemy w powieści zmagania załogi z wyjaśnieniem zagadki zniknięcia poprzedników, a po ich odnalezieniu wspólnej walki z zagrożeniem. dla mnie powieść 10/10!

Dopiero po tych dwóch stawiam całą zachodnią resztę twardej wojennej SF. U Petera Hamiltona fani tego gatunku znajdą gigantyczne kosmiczne bitwy i wielkie działania wojenne. Z nowych rzeczy - cykl Takeshiego Covacsa' Richarda Morgana też jest dość bojowy choć w mniejszej skali.

_________________
www.przeczytane.org | pamiętnik mola książkowego


11 lip 2015 13:56:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 21:27:31
Posty: 41
eCzytnik: iPad + Kindle PW2
Post Re: Military space science fiction
Starfire czytałam na studiach i wciągnęło. Dla kogoś dopiero zaczynającego z tematyką może to być trochę trudne do ogarnięcia.


23 wrz 2015 21:03:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: Military space science fiction
Akiriusz, masz rację. Lem jest genialny i ponadczasowy. Do tego skłania do refleksji: dokąd idziemy i czy przypadkiem nie popełniamy jakiegoś poważnego błędu. Na pewno bije na głowę przeważającą większość fantastyki zza oceanu. Mam cichą nadzieję na adaptację filmową, ale obawiam się, że cała otoczka i głębia lemowskiego przesłania wyparuje z wersji ekranowej ;-). W Edenie wyjątkowo mocno to widać. Nie chcę zdradzać fabuły, ale polecam. Hamilton to akcja do potęgi. W przeciwieństwie do Lema nie ma tak głębokich przesłań, ale mogę również spokojnie polecić. Wielkość świata(wszech), postaci i wątków jest tutaj przeogromna.

EDIT: oczywiście mamy dwa lemowe filmy: Solaris i Kongres. De gustibius...


25 wrz 2015 10:08:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Military space science fiction
Maskar napisał(a):
...
EDIT: oczywiście mamy dwa lemowe filmy: Solaris i Kongres. De gustibius...


Nie żebym wszystkie oglądał - https://pl.wikipedia.org/wiki/Adaptacje ... 82awa_Lema , ale ciut więcej niźli 2 :)
Solaris Tarkowskiego dawno, dawno temu na pewno , Szpital Przemienienia też oraz Test Pilota Pirxa zaliczone ;)


27 wrz 2015 9:53:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: Military space science fiction
Oczywiście, miałem na myśli "niedawne" produkcje, choć o pozycjach z 2007 i 2009 nie wiedziałem.


28 wrz 2015 14:21:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2014 14:27:37
Posty: 102
eCzytnik: OnyxAG2, nookSTG, KoboGHD, Oasis 3
Post Re: Military space science fiction
To ja jeszcze polece Niebiańskie Pastwiska -Paweł Majka


06 gru 2015 17:29:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: Military space science fiction
"Zapomnij o Ziemi" C. C. MacApp - niedobitki ludzkości zostają najemnikami w kosmicznej wojnie. Opisy walki w przestrzeni doskonałe i sztuczki taktyczne (generatory skoku hiperprzestrzennego mają ograniczenia wynikającego z praw fizyki, między jednym skokiem a drugim czas naładowania jest zbliżony bez względu na rodzaj statku i technologię)

"Gwiezdny przypływ" David Brin - tu jest fajnie, bo statkiem kierują neo-delfiny (cały cykl to "Wojny wspomaganych" proces doskonalenia gatunków) . Delfiny, od urodzenia myślące i polujące w 3D, są nawigatorami i pilotami.

"Dalekie szlaki" Sniegow - stara rosyjska SF, ale z ogromnym rozmachem. Statki mają anihilatory Taniewa pozwalające wytwarzać i pochłaniać przestrzeń (flagowy okręt to "Pożeracz przestrzeni") przeciwnicy mają za to perfekcyjną broń grawitacyjną pozwalającą na zniszczenie planety.


"Gra Endera" Card - cała książka to szkolenie w szkole bojowej a potem walka w przestrzeni kosmicznej. Rekruci mają myśleć trójwymiarowo, szkolenie ma ich przeorientować.


09 gru 2015 10:39:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012 16:27:59
Posty: 2
eCzytnik: KINDLE PAPERWHITE II
Post Re: Military space science fiction
Dziękuje za propozycję. Kilka książek z wymienionych czytałem, ale zapomniałem o nich wspomnieć i doskonale wpasowały się w temat (Zapomnij o Ziemi, uwielbiam). Kilka się gorzej wpisało w temat, mimo że bardzo ciekawe i wciągające nie rozgrywały się w przestrzeni kosmicznej. Tutaj mam na myśli Niezwyciężonego i Eden Lema, które mnie mega wciągnęły, ale zboczyły z tematu. Gra Endera i Diuna mimo, że ciekawe niezbyt pasowały do tematu.
Większość mi była nieznanych (zresztą wiele jeszcze nie przeczytałem) i bardzo dobrze pasujących do tematu (Star Carrier, Porucznik Leary). Reszty nie oceniam, ponieważ nie zdążyłem przeczytać.

Dla podkreślenia przypominam, że w tym temacie prosiłbym o wymienianie książek, którym zasadniczym elementem będzie walka w przestrzeni kosmicznej ("pustce" międzygwiezdnej) statków kosmicznych.
Pozdrawiam i czekam na kolejne propozycje.


02 cze 2016 12:59:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2016 13:11:13
Posty: 2
eCzytnik: PocketBook 613
Post Re: Military space science fiction
Ja bym polecił książki Tomasza Biedrzyckiego. Są taniutkie, niezbyt obszerne ale generalnie kawał dobrej hard scifi. Walki "myśliwców" w kosmosie to cykl o Rigil Prime, chociaż reszta jego książek też jest bardzo dobra.


18 sie 2016 15:06:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: