Teraz jest 23 kwi 2024 15:40:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Magdalena Kozak 
Autor Wiadomość
Post 
Hmm... Nie okreslala bym tych ksiazek jako horror. Czy kazda pozycja w ktorej wystepuja wampiry automatycznie zalicza sie do tego gatunku? Dla mnie "Nocarz" i "Renegat" to calkiem dobra seensacja z krwiopijcami w pierwszym planie. Akcja toczy sie wartko, autorka nie zanudza nas opisami lasu na pol rozdzialu... ;) Niektore watki, owszem, juz sie rozpoznaje ale zwroty akcji potrafia mile zaskoczyc.


01 kwi 2008 16:56:16
Post 
IMO to sensacja, a wampiry to tylko sztafaż żeby przyciągnąć czytelnika. Ciekaw jestem, co by się stało gdyby z książki usunąć krwiopijców...


01 kwi 2008 21:21:56
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2008 0:52:00
Posty: 21
Post 
Jakby z "Nocarza" i "Renegata" usunąć wampiry to chyba nie zostałoby za wiele bohaterów w książkach :) A tak poważnie to wiele książek fantasy i sf gdy przymkniemy oko na elementy fantastyczne można nazwać sensacją czy książką historyczną ale najczęściej ich fabuła nie ma wtedy sensu. Bez wampirów niebyłoby nic niezwykłego w kolejnej tajnej organizacji, jej członkowie jako zwykli ludzie nie byliby lepsi w walce niz zwykli komandosi i nie mialoby sensu to cale ukrywanie sie przed ludzmi maskowanie wybryków wampirów (bo ich nie byłoby) Po usunięciu wampirów byłaby to całkiem inna książka (sprubuj usunąc z jakiejs ksiązki o magach magie = masz książke o wariatach wykrzykujących cos bez sensu i machających rękami).

PS: mam nadzieje, że nie dostane warna za odpowiedź koledze wyżej. W razie czego proszę o napisanie sam osunę post.


02 kwi 2008 20:18:00
Zobacz profil
Post 
M. Kozak jest bardzo płodną pisarką. Jej opowiadania często wychodzą w Farenheicie. Pisze nierówno. Jak chce, to potrafi zadziwić człowieka niezłym tekstem,np. "Sroka" z SFFH, czasem wychodzi jej słabiej np. "Misja niemożebna" z Farenheita.Nocarza i Renegata nie czytałem, więc się wypowiadam połowicznie. Ale i tak jestem ciekaw... co by było gdyby...


02 kwi 2008 23:40:39
Post 
Nocarza czyta się w sumie lekko i przyjemnie.Jest pisany sprawnym,dobrym stylem,nie męczy,ot taka historyjka na dobranoc o wampirkach próbujących dostosować się do realiów XXIw. Nie spodobała mi sie kreacja wampirzego świata, ponieważ była płytka i potraktowana jak dodatek do Vespera i jego perypetii a przez to nie uwierzyłem w opowiadaną historię.Postaram sie wytłumaczyć o co mi chodzi.Nie zarzucam braku realiów bo jak wiadomo akcja dzieje się tu i teraz w ludzkim świecie doskonale znanym czytelnikowi, nie gdzieś na odległej planecie czy w dalekiej przyszłości.Są postaci z krwi i kości takie jak Okruszek, który nota bene jest dla mnie najciekawszą ludzką postacią Nocarza.Niby wszystko gra ale świat wampirów i panujących w nim relacji oraz organizacji tegoż świata został jak dla mnie potraktowany po macoszemu.Opis Lordów jest pobieżny, jakby byli mało ważni,nieistotni choć rządzą całym wampirzym plemieniem i od nich zależy istnienie każdego z dzieci nocy. Jesli to Lordowie sprawują wladzę nad życiem Nocarzy, to powinno sie im poświęcić więcej uwagi i dokładniej ich scharakteryzować ale to tylko moja opinia.Poza Ultorem jednak inni Lordowie są dla mnie mało wyraziści, jakby byli tylko tłem moze taki był zamysł autorki.


04 kwi 2008 19:35:23
Użytkownik

Dołączył(a): 08 kwi 2008 11:02:00
Posty: 25
Lokalizacja: trĂłjmiasto
Post 
Mam wrażenie, że dominują tu dwie postawy:
a/ przeczytałem oba tomy i było OK, bo dużo się działo
b/ przeczytałem tylko Nocarza i nie było OK, więc nie czytałem już drugiego tomu
Przeczytałam "Nocarza" z zainteresowaniem, przyjmując postawę lekkiego dystansu, jako do literatury rozrywkowej. Momentami miałam wrażenie jakiegoś dziwnego rozjeżdżania się świata - wampiry, krew, telepatia, bal wampirów, komandosi, miecze, hołdy... cholera, sporo tego, chwilami wręcz ocierało się o klimaty patosu z anime. W sumie jednak było to jakieś nowum i nie bolało.
Jak się powiedziało A, to trzeba było B, więc jak sie ukazał "Renegat" to sięgnęłam i po niego. A wtedy cały swiatopogląd wywrócił mi sie do góry dnem. Spojrzałam wstecz na "Nocarza" i doznałam olśnienia, co mi tam nie grało. Po prostu cała ta historia jest widziana i opowiedziana z pozycji Arleckiego/Vespera, a Vesper jest osobą zindoktrynowaną jak samuraj. Jego świat był czarno-biały. Nic dziwnego, że historia jest dziwacznie niepoukładana, skoro sam bohater jest niepoukładany. Nie wiem na ile Kozak zrobiła to świadomie, a ile wyszło jej to "samo". Podejrzewam, że wiele z tych zabiegów było świadomych, gdyż "Renegat" ma się pod względem psychologicznego pogłębienia postaci do "Nocarza" tak jak "Potop" do legendy o Piaście Kołodzieju. Szczeniak Vesper wyszedł z koszyka i okazało się, że świat jest bardziej skomplikowany niż "psy są dobre a koty złe".
niecierpliwie czekam kiedy pojawi się "Nikt".


15 kwi 2008 20:57:43
Zobacz profil
Post 
Jak narazie przeczytałem tylko "Nocarza". I złego słowa nie mogę powiedzieć. Właśnie umieszczenie w świecie bardzo rzeczywistym, dodaje ksiązce klimatu. A faktem jest.... Jak ktoś nie lubi tematyki wampirów, to książka się nie spodoba. Ja uważam ją za genialną.


Ostatnio edytowano 01 maja 2008 20:59:18 przez Konto usuniete, łącznie edytowano 1 raz



25 kwi 2008 9:14:37
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Ja lubię wampiry (tak samo jak strzygi, zombie, rusałki, wodniki czy mutanty) a książka mi się mimo to nie podoba. Co ty na to?

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


25 kwi 2008 9:29:22
Zobacz profil
Post 
Kwestia własnych preferencji. Jak się nie spodobała to trudno. Nie każdemu musi. Wampiry kojarzyły mi sie zawsze ze średniowieczem, jednak przekonałem się do spojrzenia na wampiry w świecie teraźniejszym jak zacząłem grać w RPG Wampir właśnie. Nie każdemu musi takie spojrzenie do gustu przypaść.


25 kwi 2008 15:43:38
Użytkownik

Dołączył(a): 27 kwi 2008 17:48:12
Posty: 22
Post 
Obydwa tomy są bardzo brutalne i przez to wyraziste. Chociaż w renegacie bardziej czuć taki "mhroczny" klimat. Akcja w obydwu książkach toczy się wartko , a przedstawienie świata wampirów zdecydowanie odbiega od stereotypów, które dominują ( wiecie Drucula, zamek, czarno-czerwony płaszcz, zęby wystające na pół metra). Zmienia nasze poglądy na wampiry. Jeśli wam się nie podoba potraktowanie wampirów w taki sposób polecam książki Anne Rice, klasyka literatury wampirycznej (jaka nazwa :D).


27 kwi 2008 19:10:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 kwi 2008 12:06:31
Posty: 20
Post 
Gdy czytałem Nocarza, rzuciła mi sie refleksja. Siły zbrojne maja pod swoja kuratela odział wampirów coś jak eskadra supermenów . Wspaniały pomysl wysłac ich gdzieś na akcje niech zwalczają powiedzmy terroryzm albo inne stwory nie z tego świata. Ale nie kolesie brudzą sobie raczki tylko gdy chodzi o sprawe zamieszania w to złych wampirów. ok nie mają czasu . Żałuje , że pomysł nie został rozwnięty, ja widział bym ich zastosowanie w wielu innych stricte wojskowych operacjach , a tak wyglądało mi to na Underworld zmieszany z Bladem w konwencji pseudo wojskowej. Da sie czytać z zaineresowaniem ale pozostawia niedosyt


27 kwi 2008 20:33:27
Zobacz profil
Post 
Z założenia czytam o wampirach wszystko, zakładając, że zdarzają się lepsze i gorsze pozycje. Mogę podpisać się pod powyższymi twierdzeniami, że Magda napisała dobrze, lekko czytającą się powieść, w której nie ma jakichś poważnych uchybień. Poważnych

Nie wiem z jakim pomysłem wyszła autorka kreując świat, ale jeśli miał być to horror bądź kawał dobrej fantastyki - zdecydowanie nie wyszło. Wyszła niewymagająca wiele sensacja, która okraszona stylizowaną brutalnością i wojskowymi wstawkami zdaje się właśnie z lekka 'męską literaturą'.

Drugi niesmak, który pozostał po przeczytaniu zwłaszcza Nocarza, to bardzo, aż za nadto widoczne nawiązania do Wampira Maskarady. Samo podobieństwo Winorośli do Torreadorów, które jest niemal kalką z gry...

Lecz żeby ktoś nie odczytał, że Nocarza przeczytała, skrytykowałam i sobie poszłam.
Fabuła, że tak powiem 'ma ręce i nogi'. Wiemy o co chodzi i do czego nieszczęsna fabuła ma dojść. Sam pomysł jest na swój sposób orginalny, bo wampirów tak pokazanych w polskich specsłużbach jeszcze nie było.

Nocarz i Renegat pozostawiły u mnie dobre wrażenie, z sympatią czekam na trzecią część, chociaż Fabryka Słów zaczyna testować powoli moje nerwy, ciągle przekładając datę wydania.

PS.
sworoslaw napisał(a):
bardzo żeczywistym

Za purystkę językową się nie uważam, ale tutaj aż bolą oczy.

PS.2.
Wampiryczne przeoczenie poprawione zgodnie z sugestią.


Ostatnio edytowano 11 maja 2008 14:26:26 przez CodexRegius, łącznie edytowano 1 raz



27 kwi 2008 22:26:45
Post 
Czepiasz się jednego błędu. A jedno powiem.... nie wiem jak ty grałaś w Wampira: Maskaradę... Albo jesteś takim ignorantem... Sam gram w ten system, i w żadnym wypadku Winorośle nie są kalką Venturów... Są odpowiednikiem Torreadorów z Wampira: Maskarady... Pomyśl następnym razem jak coś napiszesz... naprawdę.... a nie ośmieszaj się.....


01 maja 2008 11:42:58
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2008 20:51:25
Posty: 17
Post 
Zwykle wampiry i czasy współczesne nie współgrają ze sobą, jednak autorka pokazała, że mogą.
W książkach najbardziej spodobała mi się fabuła i wspaniały klimat.
Szczerze polecam każdemu miłośnikowi fantastyki.


01 maja 2008 11:53:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 19:36:55
Posty: 24
Post 
Zgadzam się z przedmówcą - wcześniej myślałem, że wampiry paują tylko i wyłącznie do tradycyjnego fantasy - czasy miecza itp. Ogólnie nie lubie połączenia w stylu fantasy (w tym wypadku to z fantsy są tylko wampiry ale...) i rzeczywistość, ale tu wyszło perfekcyjnie. Jestem zachwycony obiema częściami i czekam z niecierpliwością na ostatnią część.

_________________
"aequam memento rebus in arduis servare mentem" - i w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu
Horacy


01 maja 2008 18:31:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: