Teraz jest 18 kwi 2024 11:25:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
David Brin seria Wspomaganie 
Autor Wiadomość
Post David Brin seria Wspomaganie
hej

czy ktos z was czytał te serie.
czy moglibyscie mi strescic tak mniej wiecej o co tam chodzi.
Prawdopodobnie bede rysował jakasilustracje do tej serii, ale puki co mam pustke w głowie.
Jak ktos z was ma pomysł to bardzo bardzo prosze.

------------------ Dodano: Dzisiaj o 11:32:23 ------------------
aaa ta seria to ksziazki
znam ino angielskie tytuły :)
kolejno:
Sundiver
Startide Rising
The Uplift War
Brightness Reef

Infinity's Shore
Heaven's Reach



Edit by Rudi: To nie jest odpowiednie miejsce do tego typu postów. Zapoznaj się z regulaminem działu recenzje. Poza tym takie informacje możesz znaleźć przez google. +1 ostrzeżenie. Temat przeniosłam


01 kwi 2008 11:32:23
Post 
Tak, czytałem (czego ja kurde jeszcze nie czytałem? :D). Całość serii jest oparta na dość skomplikowanych realiach. Ogólnie rzecz biorąc, wszechświat jest "zaludniony" przez rozumne razy, które jednak nie powstały same z siebie, ale ich rozwój został wspomagany z poziomu zwierząt poprzez odpowiednie mutacje innych ras inteligentnych. Prestiż każdej z ras zależy od tego, jak długi jest znany rodowód razy (czyli ile było ogniw łańcuszka ras wspomagających) przed nią i ile ras dana rasa istot inteligentnych wspomogła.

Dodatkowo, ogólną wiarą jest to, że gdzieś daleko w przeszłości istniała mityczna pierwsza rasa, która dała początek innym (w sensie wprowadzenia ich na wyzsze progi szczebla ewolucji).

No i w taką sytuację, zaraz na początku dalszych podróży kosmicznych wpadają ludzie, kompletnie nie przystający do stopnia rozwoju technicznego innych istot inteligentnych, bez żadnej rasy opiekuńczej, za to z kilkoma rasami wspomaganymi (neodelfiny, neoszympansy).

Prawie nie ma przyjaciół, sytuacja jest bardzo ciężka, bo starsze rasy chętnie by się "zaopiekowały" krnąbrnymi i najwyraźniej porzuconymi przez swoją rasę wspomagającą Ziemianami... a na tle tego wszystkiego w poszczególnych tomach dzieje się całkiem sporo ciekawych rzeczy.

Całość polecam zacząć od tomu "Wojna wspomaganych" ("The uplift war") - jest to po prostu kawał świetnej militarnej fantastyki i warto.

Nie zmienia to jednak faktu, że poziom całości jest bardzo zróżnicowany, niektórych tomów niemal nie da się czytać, tak bardzo autor zagłębia się w szczegóły polityki i zależności kulturowo-rasowych.


04 kwi 2008 0:26:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron