Teraz jest 19 kwi 2024 16:21:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :) 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Witam
Zaczynam moją przygodę z tworzeniem e-book'ów :) Pewnie nie jeden błąd i nie jeden problem przede mną, ale liczę że z Waszym wsparciem uda mi się uniknąć choć części. Pewnie zadam mnóstwo głupich pytań :oops: b.proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.
Pytań (problemów) pewnie będzie dużo, bo nie miałam styczności z epub, a teraz chcę zrobić w miarę profesjonalnego e-book'a, "przyjaznego" dla każdego użytkownika w miarę możliwości bez błędów (dlatego TU jestem)
:oops: Problem jest też taki, że nie mam na czym sprawdzić efektów swojej pracy :( :oops:

Dziękuję za cierpliwość i każdą poradę

Dodam tylko, że ściągnęłam i pracuję oczywiście na Sigilu, przeglądam i na mobi w Calibre.
Tekst do książki kopiuję z .RTF'a, wklejam do notatnika (by pozbyć się formatowań) i dopiero z notatnika wklejam do pustego pliku html utworzonego w Sigilu.


    1 problem - nie dodaje się semantyka
Próbuję dodać semantykę do kolejnych rozdziałów (oznaczam je jako tekst) i niestety program jej nie przypisuje.
Co robię nie tak?

    2 problem - arkusz stylów
Jestem w tym temacie zielona. Potrzebuję jakiegoś wzoru (jakiś klasyczny/uniwersalny typu: pierwszy akapit ze wcięciem, jakaś przyjazna dla różnych czytników czcionka.. jeśli dałoby radę to "wyłączenie" podkreślenia z linków (podlinkowałam Rozdziały do Spisu treści (i odwrotnie), jak to linki zaznaczyły się podkreśleniem a chciałabym mieć rozdział bez podkreślenia)

    3 problem - znak wodny w tle
Jak się go robi? (bardziej z ciekawości pytam)

    4 problem kod źródłowy - ulepszać jakoś?
Jest taki:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" standalone="no"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title></title>
</head>

<body>
</body>
</html>

Będzie to książka w języku polskim. Znaki polskie bądą się wyświetlały dobrze na każdym czytniku, czy trzeba coś zmienić w kodzie?

W sekcji <title></title> poszczególnych rozdziałów wklejam tytuł tych rozdziałów czy tytuł książki?

Wielkie dziękuję za porady
MagaM


15 gru 2013 0:47:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
5 problem - tabela
Jak przenieść/przerobić tabelę z .rtf, lub ewentualnie .pdf'a
do pliku tworzonego w Sigil?


15 gru 2013 4:41:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Niepotrzebnie komplikujesz sobie życie.
Przenosząc tekst do notatnika stracisz nie tylko formatowanie, ale i atrybuty tekstu.
A co będzie jeżeli książka ma 500 stron i roi się od cytatów, odnośników, pogrubień itd.?
Czy naprawdę jesteś gotowa na ręczną edycję i do tego w Sigilu?
Podziwiam twoją cierpliwość.

Jeżeli wykorzystujesz Calibre - to zleć mu konwersję - do tego ten program jest stworzony, a tekst przygotuj w edytorze (Word, coś z Open Office), który jest łatwy w obsłudze i wybacza błędy.

Proponuję poeksperymentować na prostym tekście z paroma poziomami nagłówków, a jak poczujesz się pewniej popróbuj tabel, listy itp.

Do przeglądania w komputerze - Adobe Digital Edition. Darmowy, szybki i WYSWIG.


15 gru 2013 14:48:21
Zobacz profil
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Ja też uważam, że można pominąć notatnik. Przygotuj sobie tekst w wordzie (czy w programie którego używasz) - postaraj się ograniczyć ilość styli do niezbędnego minimum (im większa prostota tym lepiej ogarniesz arkusze stylów). Gotowy tekst zapisz jako przefiltrowaną stronę html i zaimportuj do sigila.
Najlepiej - jeśli jest to długi tekst - podzielisz sobie w sigilu ten plik html (ja dzielę np. po każdym rozdziale) - czytnik tak nie muli jak przy jednym długim pliku.


Arkusze stylów ciężko tłumaczyć, zwłaszcza jeśli samemu jest się amatorem - ja uczyłam się w ten sposób że brałam oryginalny wydawniczy ebook i po prostu analizowałam kod a potem się nim bawiłam obserwując zmiany. Bardzo pomocne są kursy css, jest ich w sieci dużo, także po polsku.
Na początek obejrzyj ten tutorial, jest dosyć przejrzysty, nawet dla laików:
http://www.dobreprogramy.pl/DjLeo/Tworz ... 38570.html


Ostatnio edytowano 16 gru 2013 0:25:28 przez Khouri, łącznie edytowano 1 raz



15 gru 2013 15:50:17
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
SwFr, Khouri Pewnie macie rację, z tym niepotrzebnym komplikowaniem sobie życia ;) Ale ten typ pewnie tak ma, że jak sam nie zrobi to nie wierzy "automatycznemu przerabianiu tekstu" ;) Więc siedzi do świtu i "dłubie" marnując czas ;) Zależy mi tylko, by było wszystko ok. Już przerobiłam "ręcznie". Rozdziały i wszystko inne jest. Została tylko tabela i ten nieszczęsny arkusz css. A bez niego ebook wydaje mi się taki "nieprofesjonalny" ;)

Arkusz jakiś 'zrobiłam' wzorując się na tym ogólnie dostępnym od djLeo i z ksiażki o Sigilu, podpięłam ale nie jest do końca ok. Tekst się ładnie zmienił, ale wyskakują błędy, gdy sprawdzam zgodność z ePub:

"This resource is reachable but not present in the OPF <manifest>. "Reachable" means that a reference of same kind that points to this resource exists in the epub."


Khouri tabelę przerobiłam tak jak radziłaś - zapisałam jako przefiltrowaną stronę html i zaimportowałam do sigila - potem skopiowałam do gotowego rozdziału w książce. Po sprawdzeniu zgodności także jest b.dużo błędów typu:

"atribute 'width' is not declared for element 'td'"


15 gru 2013 17:50:19
Zobacz profil
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
MagaM napisał(a):

Khouri tabelę przerobiłam tak jak radziłaś - zapisałam jako przefiltrowaną stronę html i zaimportowałam do sigila - potem skopiowałam do gotowego rozdziału w książce. Po sprawdzeniu zgodności także jest b.dużo błędów typu:

"atribute 'width' is not declared for element 'td'"


No ja nie radziłam Ci stricte co do tabeli, tylko ogólnie, do eksportu tekstu do sigila - prawdę mówiąc nigdy nie robiłam tabeli w epubie, nawet nie wiem czy jest to możliwe. Sprawdzę jednak w wolnej chwili czy via Indesign będzie to możliwe i jak ten program wygeneruje CSS po takiej operacji.


15 gru 2013 18:03:18
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2013 14:21:50
Posty: 92
eCzytnik: Pocketbook 623
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Tabele zrób w wordzie - wychodzą b. dobrze. Ustaw tylko automatyczne dopasowanie do zawartości.
Później dla czystości formy warto wyrzucić w css parę parametrów, ale i z nimi (parametrami) będzie ok


15 gru 2013 18:12:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Byłabym wdzięczna :)


15 gru 2013 18:34:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Ma ktoś ochotę sprawdzić 'efekt" mojej pracy? :oops:
Może tak będzie łatwiej wyłapać i poprawić błędy, zanim mój pierwszy e-book ujrzy "światło dzienne" :oops: ;)


15 gru 2013 20:28:40
Zobacz profil
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Pewnie, wyślij próbkę na jakiegoś hosta i daj nam linka.


15 gru 2013 20:35:00
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
wysłałam linki na pw
Dziękuję za poświęcony czas i pomoc :)


15 gru 2013 20:50:15
Zobacz profil
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
MagaM napisał(a):

    3 problem - znak wodny w tle
Jak się go robi? (bardziej z ciekawości pytam)



Chodzi ci o graficzny "znak wodny"? Taki ledwie widoczny obrazek pod tekstem?

Czy masz na myśli marker wydawniczy określający nabywcę pliku? W tym przypadku najprostszy watermark to ciąg znaków z atrybutem "hidden" w css.


16 gru 2013 2:46:34
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Myślałam, że graficzny znak pod tekstem i marker wydawniczy to to samo :oops:


16 gru 2013 11:34:42
Zobacz profil
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Nie, watermark wydawniczy ma na celu oznaczenie konkretnej kopii dla konkretnego kupującego. Z definicji powinien być unikatowy dla każdego egzemplarza elektronicznego.

A watermark jako plik graficzny chyba byłby zbędnym ozdobnikiem na każdej stronie. Możesz umieścić logo czy jakiś identyfikujący exlibris na stronie wydawniczej jeśli zależy ci na takim "podpisie" swojej pracy.


16 gru 2013 16:43:25
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2013 1:21:19
Posty: 10
eCzytnik: pc
Post Re: Sigil+Calibre + pierwszy e-book -prośba o wsparcie :)
Masz rację z tym tłem pod tekstem. Zbędny ozdobnik. Nie każdy lubi.

Podpowiesz mi jak robi się watermark wydawniczy i gdzie go się umieszcza?


02 sty 2014 21:06:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: