Teraz jest 28 mar 2024 14:50:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Victoria Mela Gibsona ? 
Autor Wiadomość
Post Victoria Mela Gibsona ?
Witam

Niedawno zasłyszałem plotkę, że Mel Gibson chce nakręcić odsiecz Wiedeńską czyli skopania tyłków Turków przez naszą husarie. Zasłyszałem też, że film ma się opierać na książce o tytule Victoria.

Cóż posiadam książkę Victoria Cezarego Harasimowicza właśnie opisującą to zdarzenie więc domyślam się, że to właśnie o tej książce mówili. Czy ktoś to czytał lub w ogóle słyszał podobne plotki?

Osobiście nie jestem książką jakiś zachwycony, w skali od 1 do 6 dam jej 4 z samej sympatii do husarii. Głównie co mi się nie podoba to, że w książce co ma ponad 300 stron sama Odsiecz Wiedeńska zajmuje z 20-30.... reszta to typowe pierdołkowe przygody pojedynczych bohaterów. Sam pomysł na postacie jest dobry, ogólna fabuła też jednak jak w filmie sama odsiecz nie zajmie przynajmniej połowy filmu nie daje mu wielkich szans.

Jednak sam pomysł by nakręcić najnowszą techniką naszą wielką husarie w akcji hmm nie powiem ślinka mi leci ;]

Może ktoś jest w jakimś bractwie rycerskim i coś więcej wie na ten temat ?


17 cze 2008 22:56:56
Post 
Słyszałem te plotki ale nic nie jest pewne. Film chyba powstanie ale czy za kamerą stanie Mel, czy będzie to rzeczywiście porządna (no i kosztowna) produkcja, czy wystąpi w nim jakaś prawdziwa gwiazda - tego nie wiadomo. Cały ten "projekt Victoria" ro podobno pomysł jakiegoś polskiego biznesmena. Gość ma zamiar wyprodukować film, postawić jakieś wesołe miasteczko nim inspirowane i zgarnąć przy tym górę forsy.
Co do książki. Czytałem i jestem nieco zawiedziony. Powieść nie jest może najgorsza ale nie jest też niczym specjalnym. Utrzymuje podobny klimat ale daleko jej do trylogii Sienkiewicza...


18 cze 2008 22:28:11
Post 
Również słyszałem o tym projekcie. Film ma ponoć być droższy niż "Quo vadis" (ta najnowsza wersja - najdroższy polski film); stoi za tym jakiś dziany gość. Plotki o udziale Gibsona są pewnie po to żeby zainteresować tym filmem ludzi i sponsorów. Wg mnie fajnie by było gdyby powstał dobry film o odsieczy wiedeńskiej, zrobiłby dobrą reklamę Polsce, krajowi którego historię za granicą zna tylko Norman Davies i polscy emigranci w Irlandii. Mnie osobiście nie podoba się wielokrotnie pomijanie Polski w sytuacjach kiedy naprawdę oddali spore usługi.
Obiło mi się też o uszy, że scenariusz "Victorii" jest już gotowy albo w fazie końcowej. Jednak nie jest to pewna informacja (pamięć płata figle).


06 lip 2008 19:42:21
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Tu jest artykuł na ten temat:
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wyd ... p?wi=33892
A tu trochę cytatów z tego artykułu (w razie jakby zniknął):
Cytuj:
Mel Gibson zagra Jana III Sobieskiego?

Najdroższy film w historii polskiej kinematografii za 120 mln zł zamierza wyprodukować biznesmen Mariusz Białek. Główną rolę i reżyserię zaproponował Melowi Gibsonowi. Aktor miałby zagrać króla Jana III Sobieskiego w filmie o odsieczy wiedeńskiej.

Bezkonkurencyjny budżet w polskim kinie miało dotychczas "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza. Film kosztował 18 mln dol., czyli ponad 50 mln zł. Białek, który prowadzi w Warszawie firmę deweloperską, na projekt zatytułowany "Victoria" chce wydać aż 120 mln zł. Byłyby to jednak zaledwie koszty produkcji, do których należy dodać jeszcze honoraria artystów, co może nawet podwoić budżet, bo producent chce zaangażować największe gwiazdy.

Producent chce, by film wyreżyserował Mel Gibson. Trwają już wstępne rozmowy. - Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazuje, że jest zainteresowany tym projektem i tą tematyką. To jego rozmiar - mówi Białek. - Zamierzamy stworzyć produkt z najwyższej półki, nie może być więc mowy o żadnym kompromisie. To, co Gibson zrobił do tej pory, gwarantuje, że nasz produkt będzie światowym sukcesem.

Gibson miałby też zagrać główną rolę. Harasimowicz: - Jan III Sobieski to charyzmatyczna postać, wielki strateg, fenomenalny rycerz, do tego śmiertelnie zakochany w swojej żonie. To tego typu bohater, co zagrany przez Gibsona szkocki buntownik w "Braveheart", tylko mniej tragiczny, bo przecież Sobieski zwyciężył.

Zdjęcia do filmu miałyby się rozpocząć w 2008 r., także w Polsce.

- Główne wątki dostaliśmy w prezencie od historii - wyjaśnia scenarzysta Cezary Harasimowicz. - Bohaterem filmu jest Polak Franciszek Kulczycki, kupiec i obieżyświat, szpieg króla Jana III Sobieskiego, który razem ze swoim przyjacielem Serbem Jerzym Mihailoviciem trzykrotnie przedzierał się przez pierścień oblężenia Wiednia. Z różnych źródeł historycznych wynika, że jego działalność szpiegowska ułatwiła Sobieskiemu ostateczne zwycięstwo nad Turkami. W nagrodę Kulczycki dostał od króla cały zapas pozostawionej przez Turków kawy i zakładał potem w Wiedniu pierwsze kawiarnie.


07 lip 2008 10:43:29
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2008 16:26:27
Posty: 22
Post 
Hmm, ciekaw jestem jak wypadnie Mel jako Jan III ( o ile oczywiście go zagra)? Jan III przedstawiany na obrazach to powiedzmy kawał chłopa a Mel do wielkoludów nie należy. Jeżeli film choć częściowo byłby kręcony w Polsce to mielibyśmy niezłą reklamę. Inna rzecz, że czas odsieczy wiedeńskiej to szczyt militarnej potęgi Polski i chętnie bym obejrzał husarię w akcji.

Pozdrawiam
D


07 lip 2008 14:16:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
ciekawe, czy pokażą, co stało się po bitwie, cesarz nawet nie podziękował Sobieskiemu, nie mówiąc już o jakichś pieniądzach

nic dziwnego, że mało się o tej bitwie słyszy na zachodzie, bo już po jej zakończeniu cesarz zaprzeczał jakoby został uratowany przez Polaków

tak na dobrą sprawę to w interesie ówczesnej Polski była silna turcja, zagrożenie ze strony Turków osłabioało Habsburgów, po zniknięciu zagrożenia (dzięki Polakom) Habsburgowie podzielili się Polską wraz z innymi Niemcami (Katarzyna była Niemką)

niestety Polacy byli często zbyt szlachetni i nie rozumieli realpolitik

_________________
:-P


07 lip 2008 14:52:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2008 12:56:50
Posty: 55
Post 
hmmmmmmm mel gibson - no jakoś takoś
co do zarzutów wygraca do książki to mi się podobała. Jeśli chodzi o film no to proszę państwa wyjdzie jak "Pearl Harbor" - miałam nadzieję na prawdziwy nalot a tutaj romansidlo. I no cóż znając książkę wiadomo czego się spodziewać - husarii cudnej będzie max 10 min. Ale takie są wymogi kina. I tam jednak Janem III bym się nie przejmowała - ciekawe kto zagra głównego bohatera - ni e bitwy a książki - Franciszka.
A że tyle kasy i że Mel ma to kręcić - może coś z tego wyjdzie. No bo jednak nasze kino nie jest kasowe prawda?
Ale ogólnie to czekam. Niektórych książek bym broniła całą sobą przed ekranizacją - ale Victorie jednak bym sobie zobaczyła. Nawet dla tych 10 min huku skrzydeł.

_________________
Run to the bedroom, in the suitcase on the left
You'll find my favourite axe
Don't look so frightened
This is just a passing phase
One of my bad days


One of my Turns - Pink Floyd


09 lip 2008 10:17:38
Zobacz profil
Post 
Amerykanie w latach 60 tych nakrecili juz film o polskiej husarii ten megasyf nazywal sie chyba Taras Bulba czy cos tak i na samo wspomnienie dostaje z wkur... dreszczy, pokazali kolorowych , zniewiescialych patalachow na koniach dostajacych becki od kozakow. Niech oni sie do naszej pieknej historiii lepiej nie mieszaja.


09 lip 2008 23:14:00
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
wsciekla napisał(a):
hmmmmmmm mel gibson - no jakoś takoś
co do zarzutów wygraca do książki to mi się podobała. Jeśli chodzi o film no to proszę państwa wyjdzie jak "Pearl Harbor" - miałam nadzieję na prawdziwy nalot a tutaj romansidlo. I no cóż znając książkę wiadomo czego się spodziewać - husarii cudnej będzie max 10 min. Ale takie są wymogi kina. I tam jednak Janem III bym się nie przejmowała - ciekawe kto zagra głównego bohatera - ni e bitwy a książki - Franciszka.
A że tyle kasy i że Mel ma to kręcić - może coś z tego wyjdzie. No bo jednak nasze kino nie jest kasowe prawda?


p.rydel napisał(a):
Amerykanie w latach 60 tych nakrecili juz film o polskiej husarii ten megasyf nazywal sie chyba Taras Bulba czy cos tak i na samo wspomnienie dostaje z wkur... dreszczy, pokazali kolorowych , zniewiescialych patalachow na koniach dostajacych becki od kozakow. Niech oni sie do naszej pieknej historiii lepiej nie mieszaja.


jak ktoś się spodziewa filmu zgodnego z historią, to niech od razu o tym zapomni, Mel Gibson na pewno zobił kasowy, widowiskowy film, ale raczej nie liczyłbym na zgdoność z historią - przykładem Brave Heart - film widowiskowy, wątek miłosny - całość ogląda się ekstra, ale prawie nic tam nie jest zgodne z historią, od ubiorów począwszy, na przebiegu bitwy skończywszy
tak więc nie zdziwiłbym się, gdyby zamiast husarii Sobieski prowadził Lisowczyków (którzy są bardziej znani na zachodzie, służyli jako najemnicy wielu władcom w Europie) :P


10 lip 2008 11:46:28
Zobacz profil WWW
Post 
Dobrze, że ten film powstanie. Nawet jeśli będzie rozbudowany wątek miłosny, to w czym to szkodzi? Bitwa również będzie ukazana i to najważniejsze. To było jedne z największych zwycięstw w dziejach Europy, warto to upamiętnić. Gdyby nie wygrana Jana Sobieskiego pod Wiedniem, kto wie czy teraz nie mieszkalibyśmy w kraju pełnym meczetów... A poza tym film dotyczy pięknej karty polskiej historii, więc tym bardziej jestem "za". Obecność w projekcie Mela Gibsona gwarantuje sukces. Bardzo cenię tego aktora i reżysera.
Acha... I zaangażowałabym Leelee Sobieski do jakiejś roli. Nawet jeśli miałaby się pojawić na ekranie na kilka sekund, to byłoby fajnie ją zobaczyć. Wszak jej przodkiem był nasz wspaniały król :)


20 sie 2008 2:16:49
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
a swoją drogą chętnie bym przeczytał książkę
Cezary Harasimowicz - Victoria
nie mamy jej w bibliotece, może ktoś dysponuje...

_________________
:-P


20 sie 2008 10:12:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: