Teraz jest 29 mar 2024 3:45:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Lem - ekranizacje 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2008 22:22:14
Posty: 33
Lokalizacja: Szczecin
Post Lem - ekranizacje
Witam.
Dawno temu ogladALEM "Test Pilota Pirxa" - moim zdaniem na tamte czasy bardzo fajny film.
Do tej pory nie widziałem innej adaptacji jego prozy

w 2002 r powstała adaptacja powieści" Solaris" - czy ktos to widział - i czy moze coś o niej powiedzieć .
Poza tym w 2007 r powstał " Ijon Tichy: Raumpilot " serial oparty na" Dziennikach gwiazdowych". Wyprodukowany w Niemczech - I tu drugie takie same pytanie: czy ktos to widział - i czy moze coś o niej powiedzieć .

Obydwie adaptacje powstaly stosunkowo niedawno - i jestem bardzo ciekawy co z nich wyszło.


30 mar 2008 0:41:56
Zobacz profil
Post 
Taaa ogladam Solaris. Szkoda ze zrobili z tego taka chałe...poza Cloneyem nic specjalnego. A gdyby ktos wybitny zabrał sie za rezyserowanie wybitnych dzieł Lema było by super! Pokolenie naszych rodziców wychowało sie na tym :)


31 mar 2008 15:07:50
Post 
Solaris w wersji ZSRR uważam, za dużo bardziej "klimatyczny", ten USA mimo fajnej "kosmicznej" wizualizacji nie wniósł, według, mnie tego nastroju niepokoju, który zawarty jest w książce. Zresztą sama powieść jest raczej trudna do przeniesienia na ekran.


31 mar 2008 15:58:04
Post 
Generalnie wszystkie ksiązki Lema są ...ze tak powiem trudne:) Ktos kto ma zamiar zabrac sie za ekranizacje Powiesci Lema musi tak samo jak on zyc tym...to musi byc zrodzone z pasji! A sam nie powiem ...czytając Opowiesci pilota pirxa zasnełem w kamien hehe


31 mar 2008 16:28:12
Post 
Oprócz takich wyżej budżetowych ekranizacji tak jak "Milcząca Gwiazda" , wpsomniany Solaris, czy opowieści o pilocie Pirxie warto zwrócić uwagęn na dość skromny wizualnie, ale za to klimatyczny film Przekładaniec (zresztą w reżyserii Wajdy). W folmie tym kierowca rajdowy (Bogumił Kobiela zresztą) po kolejnych wypadkach otrzymuje po kolei narządy od różnych osób. W dobie dzisiejszego postępu medycznego film może być coraz bardziej aktualny.


01 kwi 2008 9:22:50
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Przeczytałem większość książek Stanisława Lema i uważam, że są dobre. Z ekranizacji oglądałem tylko Solaris. Nie wiem jednak, czy była to wersja z 2002 roku, cz wcześniejsza. Wydaje mi się, że miało to miejsce wcześniej, ale może się mylę.
Ogólnie mogę powiedzieć, że Solaris to jedna z jego trudniejszych książek a film jest równie trudny do odbioru. Nie polecam oglądania filmu bez uprzedniego przeczytania tej pozycji, chociaż sama ekranizacja jest dość wierna.


01 kwi 2008 17:12:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sie 2007 13:56:04
Posty: 82
Post 
Ekranizacja Solaris mi naprawdę pasowała. Można było naprawdę dostać czasami zawrotu głowy kto jest kim. Lubię takie filmy o ludziach, a Soalris właśnie takie jest.

EDIT by Chesuli: A dlaczego Ci pasowała? Bo można było dostać zawrotu głowy? Bo Solaris jest filmem o ludziach?. No to nie wiem, co za film oglądałeś. Bo może to była "Star Wars IV - Nowa Nadzieja", co? Tam też można dostać zawrotu głowy od tego, kto jest kim. I film jest o ludziach (no nie tylko, ale o ludziach też). Pozostaje kwestia, czy ta ekranizacja Ci pasowała. Jak tak, no to wychodzi na to, że opanowałeś wspaniałą sztukę pisania postów, które dotyczą - bez żadnych zmian - od razu, kilku, kilkunastu, a nawet może kilkudziesięciu, czy kilkuset ekranizacji. Tylko, że coś takiego na tym forum nie przechodzi. + 1 ostrzeżenie za post pozorny i próbę liftowania licznika.

Edit by Bolek 21:50:22

Ale wrażliwi ci administratorzy po jakże wspaniałych reformach.

Film o ludziach bo ukazuje psychikę człowieka. Facet tęskni za swoją żoną, a planeta daje mu jej ułudę. Lepiej żyć z ułudą, czy żyć w prawdziwym świecie?
Kobieta raz umiera, pojawia się. Mężczyzna który z Cloneyem gada przez prawie cały film okazuje się również ułudą. - zawrót głowy kto kim jest. Jeżeli nie widziałeś filmu, to najpeirw go obejrz, a potem rozdawaj ostrzeżenia.

EDIT by Chesuli: No widzisz, teraz to Twój post już coś wnosi do tematu. Choćby to, o której z dwóch ekranizacji Solaris piszesz.
Twój odrębny post skasowałem, a jego treść wkleiłem powyżej jako edycję - no bo chyba nie chodziło Ci o zwiększenie licznika postów, prawda :).
Mimo tego "przewrażliwienia" tym razem ostrzeżenie cofam (zaznaczam nie jest to reguła).


01 kwi 2008 18:20:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 kwi 2008 11:15:57
Posty: 11
Post 
Tak scena z rękami była super. Ale na mnie największe wrażenie zrobiły statki kosmiczne zrobione z konserw, przesuwające się na tle czarnej kotary z wbitymi szpileczkami w roli gwiazd. No i ten niesamowity zakręcony do góry płomyczek z zapalniczki udający silnik rakietowy. Wow! Scenografie to im chyba Adam Słodowy wykombinował.

------------------ Dodano: Dzisiaj o 14:50:18 ------------------
Na imprezie słyszę, że jedna laska zachęca przyjaciółki do pójścia do kina na Solaris. Zaraz się ożywiłem (bo nudno było) i zastanawiam się co im powie. Myślałem, że pojedzie standardowo, że to Lema i itd. A ona nic tylko o gołej pupie Clooney'a......
No i po co recenzje?


02 kwi 2008 14:50:18
Zobacz profil
Post 
Do Chesuli - były trzy ekranizacje Solaris ( z tego dwie ZSRR z - jedna w reżyserii Tarkowskiego (1972) a druga jakiegoś Nirenburga (1970) - ja oglądałem tą wersję Tarkowskiego).


07 kwi 2008 10:01:51
Użytkownik

Dołączył(a): 02 mar 2008 21:22:56
Posty: 23
Post 
To prawda - pierwsza, czarno-biała ekranizacja Solaris powstała w 1968 r. w ZSRR.
Nie był to jednak film kinowy, tylko telewizyjny - w dwóch częściach po 60 minut.
Reżyserem był B. Nirenburg, wystąpili m. in. W. Lanoboj (Kelvin) i A. Pilius (Harey) - przypuszczam, że w odróżnieniu od kolejnych adaptacji nazwiska reżysera i aktorów są znane tylko wąskiemu gronu historyków sztuki filmowej. :)
Nie znalazłem jak dotąd nigdzie wzmianki o wznowieniu tej produkcji na DVD.
Można natomiast obejrzeć jej krótki, kilkuminutowy fragment na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=_xZ0IG7K4t4
W odróżnieniu od powszechnie znanej reakcji Lema na film Tarkowskiego
(pisarz gonił za reżyserem krzycząc do niego: "Durak! Durak!")
nie wiadomo, jaki był stosunek mistrza do "dzieła" Nirenburga.


07 kwi 2008 21:59:56
Zobacz profil
Post 
O ekranizacjach Lema pisał niedawno na swoim blogu specjalista od Lema (autor książki Co to są sepulki) Wojtek Orliński. Polecam notkę i dyskusję w komentarzach pod nią:
http://wo.blox.pl/2008/03/Teraz-odtwarzane-56.html


08 kwi 2008 17:19:31
Post 
Mogę polecić również bardzo ciekawy artykuł Jerzego Koralewskiego o ekranizacjach powieści Lema na stronie http://www.stopklatka.pl/artykuly/artykul.asp?wi=13044.


09 kwi 2008 10:23:37
Użytkownik

Dołączył(a): 02 mar 2008 21:22:56
Posty: 23
Post 
Szanowni Państwo - a jednak w przyrodzie nic nie ginie.
Jeżeli ktoś jest fanatykiem twórczości Lema i chciałby obejrzeć w całości pierwszą adaptację "Solaris" w reżyserii Nirenburga - oto pomocny link:
http://www.ulitka.com/forums/%D0%A1%D0% ... 26697.html
Oczywiście konieczna będzie znajomość rosyjskiego - chyba że ktoś woli dopasowywać do obrazu oryginalny tekst książki... :)
Artykuł Jerzego Koralewskiego jest istotnie świetny, jednak informuje, że powyższa ekranizacja nigdy nie trafiła na polskie ekrany telewizyjne. Tymczasem można trafić na stwierdzenia, że był to jeden z pierwszych filmów emitowanych w programie drugim polskiej telewizji:
http://www.lem.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl ... 39161863/0


09 kwi 2008 18:10:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2008 19:02:25
Posty: 35
Post 
Ciekaw są też inspiracje twórczością Lema- oglądał ktoś taki space-horror Paula Andersona "Ukryty Wymiar"? Tam fragmenty jakby żywcem wydarte z Solaris aż biją po oczach. A "Przekładańca" z przyjemnością bym sobie obejrzał.

_________________
"Słowem się tnie jak ostrza świstem,
Słowami tworzyć można system(...)"


25 kwi 2008 12:30:07
Zobacz profil
Post 
Oglądalam tylko Solaris... i żaluję - porażka. Nic z tego nie zrozumialam i nawet Clooney niewiele tam poradzil. Kiepsko, kiepsko :(


30 maja 2008 22:26:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron