Teraz jest 29 mar 2024 16:47:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Witam, to mój pierwszy (i mam nadzieję, że nie ostatni ;) ) post na forum.
Zamierzam sobie kupić eClicto i zastanawiam się jak jest rozwiązane polskie dzielenie wyrazów w tym czytniku. No i justyfikacja akapitów. Na zdjęciach w sieci widziałem raz akapity bez justyfikacji (czyli wyrównania tekstu w poziomie), postrzępione, "chorągiewka", jak to się w wydawnictwach określa, zupełnie bez żadnego dzielenia wyrazów. Innym razem tekst wyglądał tak jak powinien, jak w zwykłej książce.
Czy to zależy od formatu?
No i pytanie odnośnie formatów. Słyszałem, że najwygodniejszy jest epub. Czy faktycznie tak jest?

Nawiasem mówiąc, zastanawiam się czy kupować już teraz eClicto, czy poczekać na nasz kolejny rodzimy czytnik Vedia eReader... Ponoć ma być korzystniejszy cenowo a i nie wykluczone, że okaże się też lepszy pod każdym innym względem. Vedia do tej pory mnie nie zawiodła.

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


24 mar 2010 12:42:46
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Cytuj:
Nawiasem mówiąc, zastanawiam się czy kupować już teraz eClicto, czy poczekać na nasz kolejny rodzimy czytnik Vedia eReader...
Różnica jest jedna ale znacząca: na eC poczytasz sobie eksiążki z ich księgarni, czego nie zrobisz na żadnym innym eczytniku. Jeśli ich oferta eksiążek Cię nie interesuje to poczekaj ten ~miesiąc na start Vedii.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 mar 2010 12:49:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
W ofercie książek eClicto nie znalazłem nawet jednej pozycji, która by mnie interesowała :|
Na start Vedii czekam z wielkim zniecierpliwieniem, mam nadzieję, że uda mi się przewalczyć swoją naturę raptusa...
Ponoć 29 marca ma być już cokolwiek wiadomo. A może jest tutaj ktoś kto ma jakieś informacje?

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


24 mar 2010 13:00:35
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Cytuj:
A może jest tutaj ktoś kto ma jakieś informacje?
Za kilka dni opublikujemy wywiad z Konradem Latkowskim, odpowiedzialnym w Vedii za kontakty z mediami - może tam znajdziesz poszukiwane przez Ciebie informacje.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 mar 2010 13:38:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2009 20:23:55
Posty: 114
eCzytnik: Kobo Sage
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Vedia zapowiada się bardzo ciekawie - jeśli z baterią i stabilnością nie będzie problemów, to będziemy mieli do czynienia bardzo dobrą pozycją - dużo formatów i całkiem niezły sprzęt za niską cenę (na początku miało być 859zł, ale kto ich wie, czy już nie zmienili).


24 mar 2010 13:58:09
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Kell napisał(a):
Cytuj:
A może jest tutaj ktoś kto ma jakieś informacje?
Za kilka dni opublikujemy wywiad z Konradem Latkowskim, odpowiedzialnym w Vedii za kontakty z mediami - może tam znajdziesz poszukiwane przez Ciebie informacje.

Kell, to może tak bez zdradzania jakichkolwiek szczegółów: czekać na Vedię, czy kupować eClicto? :)

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


24 mar 2010 14:52:09
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Cujo napisał(a):
Kell, to może tak bez zdradzania jakichkolwiek szczegółów: czekać na Vedię, czy kupować eClicto? :)

Ale on nie miał do czynienia ani z tym, ani z tym, więc wiesz :P

Co do Twoich pytań:
1.) dzielenie wyrazów - miałem wrażenie, że jest, ale nie umiem tego teraz zweryfikować. Postaram się wieczorem wrzucić jakiś tekst na eClicto i zobaczyć. Istotnym może tu zapewne być odpowiednie przygotowanie pliku (są w HTMLu znaczniki mówiące o tym, kiedy wyraz dzielić);
2.) justowanie - dałbym głowę, że jest, ale też muszę sprawdzić;
3.) formaty - ePUB jak dla mnie rządzi i dzieli.

Kell napisał(a):
Różnica jest jedna ale znacząca: na eC poczytasz sobie eksiążki z ich księgarni, czego nie zrobisz na żadnym innym eczytniku. Jeśli ich oferta eksiążek Cię nie interesuje to poczekaj ten ~miesiąc na start Vedii.

Skoro tylko taka jest różnica to po co ma czekać? Przecież to nie jest tak, że na eC można czytać tylko eKsiążki z ich własnej księgarni, a np. własnych dokumentów nie.

stud3nt napisał(a):
za niską cenę (na początku miało być 859zł, ale kto ich wie, czy już nie zmienili).

OMG, a przy innych było, że 899 zł to strasznie drogo. Bo to jest 899 zł, nawet w Komputroniku, tyle, że jak się wchodzi przez Ceneo chyba, to jest zniżka 5% - i stąd Kell miał wrażenie, że było 859 zł.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 mar 2010 15:10:46
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Ja bym poczekał bo jeśli chodzi o sprzęt (a eKsiążki z platformy eC Cię nie interesują), to Vedia wydaje się o wiele lepsza. Do tego wydaje mi się, że firma ta będzie traktowała poważniej użytkowników niż Kolporter, który próbuje ściemniać z licencją na GPL-u, umie oprogramować baterię na max 1000 stronozmian. Vedia co prawda dopiero startuje w eCzytnikach ale doświadczenia na rynku urządzeń elektronicznych ma z pewnością większe niż dystrybutor prasy.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 mar 2010 15:12:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2010 10:29:15
Posty: 69
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle3, eClicto, Tungsten T|3
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
No właśnie już sam fakt, że Vedia słucha i rozmawia z konsumentem, jest dla mnie bardzo ważny. Chyba jednak poczekam na te pierwsze informacje.

Nie śmiejcie się, ale główny kontrargument dla mnie przeciwko zakupowi eClicto to ta ich czcionka, której ponoć nie da się zmienić... Daliby klasycznego Timesa, jak w większości normalnych czcionek, a nie jakiś "nowoczesny" dziwoląg :roll:
Przyzwyczajony jestem do Times'a zarówno z papierowych książek, jak i z czytania na palmtopie Tungsten T3...

P.S. Mori, dzięki za odpowiedź!

_________________
That is not dead which can eternal lie, yet with strange aeons even death may die.


24 mar 2010 15:32:13
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Kell napisał(a):
Kolporter, który próbuje ściemniać z licencją na GPL-u

Zobaczymy, jak z tym będzie w przypadku Vedii, bo format FB2 wspierają...

Kell napisał(a):
umie oprogramować baterię na max 1000 stronozmian

Stronozmiany, niezłe. Ale fakt, fatalne zarządzanie energią to poważny minus eClicto.

Kell napisał(a):
dystrybutor prasy

Kolporter, jak grupa, to coś więcej niż tylko dystrybutor prasy. Ot, zobacz, czym zajmuje się Kolporter Info SA.

Cujo napisał(a):
Nie śmiejcie się, ale główny kontrargument dla mnie przeciwko zakupowi eClicto to ta ich czcionka, której ponoć nie da się zmienić... Daliby klasycznego Timesa, jak w większości normalnych czcionek, a nie jakiś "nowoczesny" dziwoląg :roll:

Bez "ponoć". W chwili obecnej nie ma możliwości zmiany kroju fonta w eClicto (choć, co będę powtarzał przy każdej chyba okazji i do znudzenia, na Targach Książki w Krakowie taka opcja była).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 mar 2010 15:47:41
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Cytuj:
Zobaczymy, jak z tym będzie w przypadku Vedii, bo format FB2 wspierają...
No chyba takiej wpadki nie zaliczą po niedawnej aferze z eC... Swoją drogą to wszystko wszystko ucichło. Nikt już chyba nie pisze w necie o tym poza nami.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 mar 2010 16:15:11
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Witam,

I tak oto wychodzi, że nadal najlepszą opcją jest poczciwy PRS-505 :D
(zaznaczam, że PRS-900 jeszcze w swoich łapkach nie miałem).

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


24 mar 2010 17:13:03
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Cytuj:
I tak oto wychodzi, że nadal najlepszą opcją jest poczciwy PRS-505
W którym musisz grzebać w sofcie żeby poczytać polskie znaczki? :evil:

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 mar 2010 17:16:45
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
To nic nowego!.
Kupuję fona - zmieniam ROM na taki, na którym zaczyna normalnie funkcjonować.
Kupuję laptopa - wywalam połowę preinstalowanego oprogramowania oraz instaluję, to co jest realnie potrzebne - i już zaczyna dobrze działać;
Kupuję telewizor - i by uzyskać prawidłowy obraz muszę go odpowiednio dostroić - również często ingerując w parametry serwisowe;
Kupuję idiot-cyfraka - zmieniam część firmware i... okazuje się, że już można zrobić coś więcej niż fotki "u ciocina imieninach";
Kupuję dekoder sat i... znów wykorzystanie obcego softu pozwala z niego korzystać bez zwiech, stopklatek itp.
Nawet kupując prozaiczną pralkę i stosując alternatywne rozwiązania można nieźle poprawić jej wydajność.

Można chyba tak długo, a zatem czemu z czytnikami miałoby być inaczej?
Ingerencje w soft mogą być głębsze i bardziej powierzchowne - i pl ogonki już są, prawda - różne są tylko potem sposoby przygotowywania ebooków. Ryzyko - związane z "zbrickowaniem" sprzętu prawie zero. Jak zastosuję wersję "dogłębną" modyfikacji to oczywiście mogę stracić gwarancję (jeżeli nie będę mógł przywrócić oryginałnego softu przed wysłaniem do serwisu), ale... jak rozwalę czytnik mechanicznie, to też ją stracę. Nadto, sposób działania serwisów elektronicznych w PL jest taki, że prędzej zepsują to co jest dobre, niż naprawią faktycznie zepsute. Po serwisie gwarancyjnym dziwnym trafem sprzęt skrzypi, jest często mniej stabilny itp. Przecież w przypadku utraty gwarancji można skorzystać z jednej z kilku firm zajmujących się naprawą pocketów - oni jakby nie było zauważyli już tą niszę i zaczynają w niej działać, co jest o tyle proste, że naprawy polegają na wymianie modułów. Co ciekawsze jakoś ich terminy są krótsze niż w przypadku napraw gwarancyjnych :D

Pozostaje zatem zważyć plusy i minusy i... wybrać PRS-505 :D

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


24 mar 2010 20:16:16
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pytanie odnośnie dzielenia wyrazów w eClicto
Ok, prosiłeś o sprawdzenie, sprawdziłem. Nic specjalnego, nie starałem się nawet jakoś specjalnie składać tego pliku.

Plik oryginalny: http://www.mediafire.com/?1ygmcyzzodn

Rendering moją Operą 10.51 (kliknięcie == duży obrazek):
Obrazek

Zdjęcia eClicto:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie: jest justowanie i tylko justowanie (w sensie wyrównania poziomego tekstu; nie jestem pewien, czy w przypadku stosowania znaczników nagłówków <h1-6> nie ma domyślnego środkowania). Encja &shy; nie zadziałała zbyt dobrze w eClicto, zatem dzielenia wyrazów nie ma. Każdy akapit domyślnie rozpoczyna wcięcie.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 mar 2010 21:28:40
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron