Teraz jest 29 mar 2024 8:53:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Pytania do eClicto 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Pytania do eClicto
Ponieważ zostaliśmy zaproszeni przez rzecznika na rozmowy, a wychodzi na to, że to ja pojadę do Kielc, to z chęcią wysłucham tych z Was, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś od eClicto/Kolportera, a dotychczas im się nie udało. Mam nadzieję, że w rozmowie z panem Topolskim uda mi się zadać wiele pytań i uzyskać na nie odpowiedzi =]

Motywem przewodnim rozmowy będzie GPL w kontekście publikowania źródeł zmodyfikowanego jądra Linuksa a prawo polskie.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


17 sty 2010 23:56:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2008 0:09:52
Posty: 38
Post Re: Pytania do eClicto
Cytuj:
GPL w kontekście publikowania źródeł zmodyfikowanego jądra Linuksa a prawo polskie.

Tego nie rozumiem. Wydawało mi się że stanowisko prawne jest jasne. Mam nadzieję że nie zamierzają nic kręcić z tymi swoimi źródłami :::?

To o co musisz na pewno zapytać to czy zamierzają sprzedawać większe baterie oraz czy czytnik będzie miał te obiecane 500 stron (chociaż i tak to żałośnie mało). Cóż na dłuższy wyjazd (taka podróż co najmniej 5h) ten czytnik się nie nadaje :nie:


18 sty 2010 1:26:09
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pytania do eClicto
Foris napisał(a):
Tego nie rozumiem. Wydawało mi się że stanowisko prawne jest jasne. Mam nadzieję że nie zamierzają nic kręcić z tymi swoimi źródłami :::?

Problem w tym, że pewne osoby związane z eClicto próbowały mnie przekonać, iż właśnie wcale tak nie jest i że ich prawnik bada całość. Trochę późno, dlatego jadę to wyjaśnić.

Foris napisał(a):
To o co musisz na pewno zapytać to czy zamierzają sprzedawać większe baterie oraz czy czytnik będzie miał te obiecane 500 stron (chociaż i tak to żałośnie mało). Cóż na dłuższy wyjazd (taka podróż co najmniej 5h) ten czytnik się nie nadaje :nie:

Ok, zanotowane. Chociaż i ta sama bateria w innych eCzytnikach starcza na 8000 stron...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 sty 2010 8:45:42
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2008 0:09:52
Posty: 38
Post Re: Pytania do eClicto
Cytuj:
iż właśnie wcale tak nie jest i że ich prawnik bada całość.

Wiesz mnie dziwi to że nigdy o jakiś problemach z tą licencją a prawem polskim nie słyszałem, a to nie jest pierwsza firma używająca programów na tej licencji. Może się boją że ktoś przerobi ich firmware tak że wyłączy np. sprawdzanie DRM i nagle czytnik będzie miał 2000 pageflipów? Lub stworzy wersje która będzie lepsza ale niekompatybilna z ich DRM przez co będą stratni na książkach lub co pewnie śni im się po nocach jako koszmar ktoś przerobi ich firmware tak że będzie można otwierać książki np. z Amazonu?

Ale dziwi mnie jedno. Przecież wiedzieli na co się piszą korzystając z jądra linuksa na tej licencji. Przecież nagle się nie obudzili już po wydani czytnika że muszą udostępnić zmodyfikowane jądro, chyba byli na tyle przewidujący co? No chyba że pokładam za dużą wiarę w ludzi.


18 sty 2010 9:05:55
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pytania do eClicto
Foris napisał(a):
Ale dziwi mnie jedno. Przecież wiedzieli na co się piszą korzystając z jądra linuksa na tej licencji. Przecież nagle się nie obudzili już po wydani czytnika że muszą udostępnić zmodyfikowane jądro, chyba byli na tyle przewidujący co? No chyba że pokładam za dużą wiarę w ludzi.

Wczoraj, w rozmowie z zupełnie inną osobą (nie związaną nawet z eCzytnikami) o całej sprawie, usłyszałem sugestię, że może po prostu myśleli, że nikt nie poprosi. Na szczęście tak na pewno nie było w tym przypadku - ja specjalnie o to pytałem przy okazji 13. Targów Książki w Krakowie - więc wiedzieli.

Jak mówię - jadę specjalnie po to, by omówić tę kwestię.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 sty 2010 9:11:31
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2008 13:26:17
Posty: 128
Post Re: Pytania do eClicto
Czy i kiedy zamierzają sprzedawać książki z np. DRM Adobe, co pozwoli na kupowanie ich do innych czytników. Może uda ci się dowiedzieć, dlaczego od początku w to nie weszli ? ( koszty ?)
Jakie są szanse na podpisanie umowy na sprzedaż książek wydawanych przez MAG-a, Fabrykę Słów, ISA ?
Konkretne te wydawnictwa mają bardzo dużo interesujących( przynajmniej mnie, ale na pewno nie tylko) pozycji. Czy też może musieliby renegocjować umowy z np. Baen-em czy Random House ? Bo może nasze polskie wydawnictwa nie mają możliwości sprzedaży książek elektronicznych zagranicznych autorów wydawanych papierowo ( Feist, Eriksson, Weber itd.)


Ostatnio edytowano 18 sty 2010 13:38:14 przez linka, łącznie edytowano 1 raz



18 sty 2010 11:17:03
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytania do eClicto
Ten wątek o wydawnictwach można pociągnąć dalej. Interesowałoby mnie co jest powodem tak małej ilości ebooków: czy winni są autorzy, którzy nie chcą swoich książek w wersji elektronicznej? Czy wydawnictwa bo boją się piracenia albo nie mają podpisanych stosownych umów? A może w ogóle nie widzą sensu wchodzenia w ebooki? A może chodzi o podział kasy między wydawnictwem a eclicto (ale tego pewnie nie powiedzą).

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


18 sty 2010 12:16:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2009 20:13:29
Posty: 30
Post Re: Pytania do eClicto
To dodam klika swoich pytań:

* Czy nowy firmware poprawi też standbye, bo teraz najczęściej zaciemnia ekran i często wiesza odbiornik.
* Kiedy / Czy będzie obsługa polskich czcionek w standardach win1250 albo iso 8859_2, na razie tylko utf8 łapie jak trzeba.
* Jak obsłużyć listę ulubionych, bo ten plik favorites.lst niestety działa tylko dla książek z textdrm
* Czy będzie obsługa toc, linków htmlowych, chciałbym móc bez kłopotu czytać strony zgrane np. przez HTTrack.

Fajnie by też było gdyby dodali kontrole interlinii, teraz jest tak że między kolejnymi linijkami jest ze 2 czy 3 pkt odstępu, może to i ładnie wygląda, ale niektórzy szybko czytają i wolałbym zmienić ten odstęp o -1 albo -2 pkt, wtedy weszłoby więcej lini na ekran, taką opcje na stałe włączoną czytacz (takie małe coś pod jave i stare komórki), linijki praktycznie nachodzą na siebie, ale więcej wchodzi na ekran.
Fajna tez byłaby opcja kasowania plików, ew. przeskok z końca jednego do następnego.


18 sty 2010 12:22:08
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Pytania do eClicto
* jaka powinna być nazwa pliku do update'u skoro update_kernel nie działa ;)
* kiedy minie "kilka dni" w ciągu których Topolski obiecywał powiedzieć kiedy będzie manager na inne niż windows systemy.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 sty 2010 15:01:04
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytania do eClicto
- Minął już ponad miesiąc od premiery - czy mogą już jakoś podsumować wstępnie ten okres? Nie chodzi o konkretne liczby tylko ogólnie czy sa zadowoleni ze sprzedaży i zainteresowania ofertą.
- Czy mogą zdradzić jakie pozycje książkowe najlepiej się przez ten okres sprzedawały (też bez liczb jak nie będą chcieli), albo chociaż z jakiego gatunku?
- Czy planują dodać obsługę nowych formatów, w tym szczególnie DJVU oraz TIF? Jeśli tak, to kiedy?
- Wracając jeszcze do kodu oprogramowania - czy dopuszczają taką możliwość, że ktoś będzie udostępniał na necie kod źródłowy zmieniony przez siebie, czy też będzie z tym problem. O ile oczywiście faktycznie go uwolnią.
- Co z eCzytnikiem o większym ekranie? Zapowiedź nadal aktualna? Może jakieś szczegóły specyfikacji...
- Co z prezentacją eCzytników? Nie mogliby dogadać się z jakąś siecią typu empik żeby wystawili kilka sztuk w największych miastach żeby ludzie to widzieli?
- Czy pracują nad łatwiejszym sposobem wgrywania eKsiążek do urządzenia, czy nadal trzeba będzie robic to przez komputer?
- Na blogu "gk" napisał, że na konwersję czeka 800 książek. Minął miesiąc a dodaliście kilkanaście pozycji. czy mamy rozumieć, że przerabianie na epub trwa tak długo?
- Czy mogą dodać w sklepie funkcjonalność sortowania ebooków po wydawcy, dacie dodania do sklepu oraz odfiltrowania pozycji "tylko na komputer"?

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


18 sty 2010 17:24:19
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Pytania do eClicto
Kellhus napisał(a):
- Wracając jeszcze do kodu oprogramowania - czy dopuszczają taką możliwość, że ktoś będzie udostępniał na necie kod źródłowy zmieniony przez siebie, czy też będzie z tym problem. O ile oczywiście faktycznie go uwolnią.

Jaki problem? Jakie czy dopuszczą?
Kod na licencji GPL musi być dostępny do modyfikacji dla każdego. Lepiej przeczytaj sobie tą licencję.
Fakt opublikowania kodu na GPL nie oznacza jednak, że pojawi się cały kod firmware'u. Możliwe, że jakieś elementy są na niewolnych licencjach. Poza tym nawet jeśli cały kod zostałby upubliczniony, nie znaczy to wcale, że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał i potrafił go zmodyfikować, i ponownie stworzyć z tego obraz nadający się do sflaszowania czytnika.

Inne rebrandingi netroniksa (pocketbook, cybook gen3, eslick) mają opublikowany kod źródłowy, ale nie słyszałem, żeby ktoś sam budował dla nich firmware'y. Oczywiście poza OpenInkpotem, ale on jest na razie w wersji niezbyt nadającej się do użytku na netroniksach.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 sty 2010 18:02:48
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Pytania do eClicto
Cytuj:
Jaki problem? Jakie czy dopuszczą?
A co, wytoczysz im proces jak tego nie zrobią?

Cytuj:
Fakt opublikowania kodu na GPL nie oznacza jednak, że pojawi się cały kod firmware'u.
Chodziło mi oczywiście o poprawki w ich kodzie, nie napisanie go zupełnie od nowa.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


18 sty 2010 18:48:17
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Pytania do eClicto
Kellhus napisał(a):
Cytuj:
Jaki problem? Jakie czy dopuszczą?
A co, wytoczysz im proces jak tego nie zrobią?

Niekoniecznie ja...
Kellhus napisał(a):
Cytuj:
Fakt opublikowania kodu na GPL nie oznacza jednak, że pojawi się cały kod firmware'u.
Chodziło mi oczywiście o poprawki w ich kodzie, nie napisanie go zupełnie od nowa.

Jasne. Mi też. Przecież nowego kernela specjalnie dla eClicto nikt nie będzie pisał :P

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 sty 2010 19:40:50
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2010 18:16:21
Posty: 12
Post Re: Pytania do eClicto
To jeszcze pytanie ode mnie:

* W momencie kiedy pojawi się nowy model czytnika i go nabędę drogą kupna od Kolportera (albo nawet kupię sobie drugi taki sam model jak obecnie - dla żony) czy będę mógł przenosić książki pomiędzy starym i nowym czytnikiem? Czy chęć czytania w dużym formacie w domu, a małym w podróży zmusi mnie do absurdu i zakupu dwóch osobnych książek? Podkreślam, nie chodzi o dowolne zdejmowanie DRM-u i zakładanie na dowolnym innym czytniku - bo to bardziej by przypominało wypożyczalnie a nie księgarnie - wiem, że to nie jest model biznesowy Kolportera, jednakże przenoszenie książek w ramach "jednego konta", "jednego klienta", czy jak tam to zwał, powinno być możliwe.


19 sty 2010 11:20:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2010 11:37:55
Posty: 12
Post Re: Pytania do eClicto
A w ogołe, to kiedy macie jechać na te rozmowy? Jest jakaś data?


19 sty 2010 16:35:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron