Teraz jest 24 kwi 2024 9:14:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Najbardziej znany polski pisarz za granicą? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2007 0:06:31
Posty: 21
Post 
Ja mysle ze jednak Lem. Sapkowski jeszcze niepoprzetlumaczany, choc po przemierze tak fajnej gierki jak The Witcher moze nabierze rozglosu. Ja sam nie sadzilem ze Joseph Conrad to Polak, poki nie wpadla mi w rece jego biografia.


10 mar 2008 18:55:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2007 13:50:26
Posty: 22
Post 
Jak sprawdzam na obcojęzycznych portalach e booki polskich autorów, to jednak przede wszystkim Lem, Sienkiewicz tylko z Quo vadis, a także Sapkowski (seria o Geralcie).Po rosyjsku oczywiście jest popularna Chmielewska.


11 mar 2008 12:48:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:44:48
Posty: 19
Post 
Chyba Lem, kiedyś czytałem nawet kapitalistyczną krytykę naszego socjalistycznego wieszcza w której twierdzono, że używa tak wielu stylów literackich, że po prostu nie może być jedną osobą.


13 mar 2008 10:34:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2008 22:11:47
Posty: 21
Post 
Moim zdaniem zdecydowanie Stanisław Lem. A szczagólnie że hollywood złapało się za ekranizację jednej z jego powieści - już samo to powinno decydować. Wiadomo że na takiej prowincji kulturalnej jak USA ;) rzadziutko błyszczą inne gwiazdki niż ich rodzime. No a skoro tam nawet słyszeli i przeczytali Lema.... :mrgreen:
Jakoś nikogo innego chyba nie próbowali wrzucać na szerokie ekrany :) No i oczywiście można jeszcze polemizować że przecierz Mickiewicz itd... Ale generalnie jeśli chodzi o to, to uważam że Mickiewicz był wierszokletą a nie pisarzem 8)

_________________
Czy znasz swój język?
Czy go szanujesz?
Czy go używasz?
Czy też jesteś kolejnym prostakiem bez szacunku dla swoich protoplastów?


Ostatnio edytowano 15 mar 2008 19:56:05 przez Azaar, łącznie edytowano 1 raz



15 mar 2008 18:57:07
Zobacz profil
Post 
Zdecydowanie Lem, chociaż również Sapkowski, dzięki niedawno powstałej grze... :P


15 mar 2008 19:24:49
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lip 2007 2:33:14
Posty: 21
Lokalizacja: Wielkopolskie
Post 
Sapkowski ma duże szanse żeby być coraz bardziej znany za granicą, między innymi dzięki grze.
Jeśli ktoś jeszcze nie wie to właśnie wydają pierwszy tom sagi "Krew Elfów" w wersji angielskiej.


17 mar 2008 23:23:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 14:11:19
Posty: 17
Post 
Przypuszczam, że osobie nawiązującej ten temat chodziło o najbardziej poczytnego autora polskiego za granicą. I z pewnością są to Stanisław Lem oraz Ryszard Kapuściński. Chociaż przypuszczam, że w Polsce niewiele osób przeczytało książki tych autorów. Niestety ja się do nich zaliczam.


22 mar 2008 1:08:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2008 22:35:22
Posty: 22
Post 
Moim zdaniem Sapkowski ma dzięki grze szanse pretendować do tej pozycji ale „prawie robi wielką różnicę” dlatego takim najbardziej znanym polskim pisarzem pewnie jest Lem.
Jednak spróbował bym stwierdzenia że tak naprawdę znanym polskim autorem znanym zagranicą jest ten który polakiem jest z pochodzenia i dla przykładu mógłby to być Jerzy Kosiński który wszystkie swoje książki wydał po angielsku a tylko niektóre hity zostały przetłumaczone na język polski najbardziej znana pozycja to Malowany Ptak. Jedynie sam przykład jest o tyle nie trafiony że przez krytyków ta powieść została okrzyknięta jako antypolska.


24 mar 2008 21:57:16
Zobacz profil
Post 
Zawsze sadzilam, ze najbardziej znany bedzie Sienkiewicz ale na dzien dzisiejszy nie sposob pominac Lema czy Sapkowskiego.


26 mar 2008 23:07:34
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Widzę, że opinie już się od jakiegoś czasu powtarzają i nie wnoszą nic nowego, więc temat zamykam.

Edit: Po naradach w gronie administracji uznaliśmy, że temat zostaje otwarty ponownie. Lecz każdy, kto będzie tylko powtarzał nazwiska wcześniej wymienione bez podania nowych powodów dostanie ostrzeżenie.


27 mar 2008 15:24:03
Zobacz profil WWW
Post 
Cóż, ja osobiście optowałbym raczej za Sienkiewiczem (w końcu najczęściej filmowany), Lemem (za przewidzenie rozwoju nauki), ale także Szymborską (skoro tłumaczono Ją nawet w hindi), Reymontem, Miłoszem... Ogólnie, pisarze w kraju niedoceniani są docen iami za granicą i na odwrót.


31 mar 2008 10:23:20
Post 
Cytuj:
Po naradach w gronie administracji uznaliśmy, że temat zostaje otwarty ponownie. Lecz każdy, kto będzie tylko powtarzał nazwiska wcześniej wymienione bez podania nowych powodów dostanie ostrzeżenie.

Tak jest. Walić bany na lewo i prawo. Na pewno podniesie to poziom dyskusji i zaangażowania użytkowników. Niech nam żyją admini i inne przyrośle.

No ale wracam do tematu, bo zaraz dostanę bana. Otóż najbardziej popularni. Co to w ogóle znaczy? Czy popularność mierzymy ilością sprzedanych książek, czy ilością języków na jakie dany pisarzyna został przetłumaczony? Jeśli to ostatnie to skład mamy takowy:
Polacy najczęściej tłumaczeni na języki obce:

1. Stanisław Lem (36 języków),
2. Jerzy Andrzejewski (30),
3. Wisława Szymborska (22),
4. Tadeusz Różewicz (20),
5. Marek Hłasko (19),
6. Ryszard Kapuściński (17),
7. Czesław Miłosz (15),
8. Sławomir Mrożek (14),
9. Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II - (12),
10. Zbigniew Herbert (11).

Upada zatem mit naszego wspaniałego, cudownego, słynnego - JPII.

Generalnie jak troszeczkę pojeździłem po świecie to ludność naszego globu w moim wieku najchętniej z twórców (jakie duże słowo) polskich najczęściej czyta Gombrowicza. I co wy na to?


31 mar 2008 11:33:44
Post 
Nie wiem, jak bardzo legalny jest mój obecny post, ale zauważę, że encykliki są tłumaczone na znaczną część języków, którymi posługują się katolicy. Tak więc nie dwanaście, a setki.


31 mar 2008 13:32:25
Post 
No i własnie taki terror panuje na tym forum. Zaraz admini i inne przyrośle walną Tobie ostrzeżenie, a najlepiej 8 byś więcej nie podskoczył :P

Wracając do tematu mam do Ciebie pytanie a ile Ty przeczytałeś encyklik? Pewno tyle ile ja czyli 0. A nasz papa stworzył tego 14. Myślisz, że ktoś to w ogóle czyta? Ilu z obecnych tutaj na forum przeczytało jakąkolwiek pozycję JPII. Na palcach jednej ręki by policzyć.

Encykliki pisane są zazwyczaj po angielsku lub łacinie (jeśli się mylę to mnie poprawcie). W Europie masz 3 kraje ortodoksów, którzy to tłumaczą. Nasz Naród Wybrany, Hiszpanie i Irlandczycy. Całej reszcie obawiam się, że to zwisa. Dlatego ta liczba wydaje mi się prawdziwa.


31 mar 2008 14:24:20
Post 
Cóż, encykliki są pisane po łacini, następnie tłumaczone na ww. języki, włoski i wiele innych. Owszem, nie są często czytane, miałem na myśli ilość tłumaczeń, która i tak jest znaczna.


31 mar 2008 14:51:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: