Teraz jest 16 kwi 2024 10:54:37




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Ksiażki dla nastolatek. 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
świetną autorką dla dziewcząt jest
Jacqueline Wilson
wprawdzie chodzi raczej o młodsze czytelniczki, ale niektóre książki - szczególnie np. Love Lessons to już dla dziewcząt i traktujące o pierwszej miłości

_________________
:-P


12 mar 2008 13:43:19
Zobacz profil WWW
Post 
Również polecam Siesicką (zwłaszcza "Jezioro osobliwości") i Musierowicz ("Opium w rosole"- na przemian śmiech i łzy w trakcie czytania). Oprócz tego warto przeczytać "Buszującego w zbożu" Salingera. Oczywiście nie można zapomnieć o świetnych dla młodzieży (tej troszkę starszej również;-) książkach Iwony Menzel (np. "Zatańczyć czeczotkę") czy owocowej trylogii Izabeli Sowy: Polecam wszystkie tytuły: "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami", "Zielone jabłuszko"


12 mar 2008 21:26:37
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Mogę polecic i to zarówno dla nastolatek, jak i dla chłopców, książki Jerzego Broszkiewicza. Z tych, które utkwiły mi w pamięci to: Mój księżycowy pech, Ci z Dziesiątego Tysiąca, Oko Centaura / dalszy ciąg Tych z Dziesiątego Tysiąca/, Długi deszczowy tydzień.
Ci z Dziesiątego Tysiąca i Oko Centaura to książki łączące fantastykę, przygodę i jednocześnie opisujące problemy pierwszej miłości.


12 mar 2008 21:48:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2008 21:16:43
Posty: 27
Post 
Jako 11 i 12 latka czytałam Musiorowiczke.
W wieku lat 13 wpadłam po uszy w fantastykę,
wiec ze swojego doświadczenia mogę polecić np. Sapkowskiego :P
A tak na serio to polecam twórczość Mai Lidii Kossakowskiej.
Wystarczająco romantyczna dla młodych dziewczyn.
Ale tak na serio to nastolatki powinny czytać jak najwięcej różnorodnej literatury.
Wtedy mogą znaleźć swój ulubiony gatunek.


12 mar 2008 21:52:44
Zobacz profil
Post 
Oprócz wyzej wymienionych dodałabym serie o niani Mary Poppins napisaną przez Pamelę L. Travers - to dla bardzo młodych panianek :)
Oprocz tego oczywiscie ksiązki Lucy Maud Montgomery, nie tylko serię o Ani.
Dla lubiących fantastykę polecam Pratcheta, np: Równoumagicznienie i serię o wiedźmach.


13 mar 2008 3:03:22
Post 
To prawda, dla nastolatek Lucy Maud Montgomery jest bardzo odpwoeidnia. Ona napisała dużo ciekawych książek, nie tylko o Ani, a jej ksiązki są wartościowe- moze nie jest to wielka literatura z wysokiej pólki, ale powiedzmy, ze ukazuje jakieś wartości dla młodych dziewcząt i nie jest nachalnie dydaktyczna.


16 mar 2008 12:23:21
Post 
"Lesio" Joanny Chmielewskiej jest świetną książką dla każdego. Doskonały humor i piękny język.


16 mar 2008 12:28:07
Post 
Popieram. Bardzo lubię jej ksiązki, ona ma niezwykle poczucie humoru i uwielbiam niektóre zwroty, które ona tworzy. Ponadto ona pisze nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci/ nastolatek- np seria o Pawełku i Janeczce: może nie tryska aż tak super zabawne, ale nadal fajnie się czyta. Lesio jest przezabawny i traki troszkę absurdalny.


16 mar 2008 12:37:24
Post 
A ja polecam Ci serię książek ,,Nie dla mamy, nie dla taty lecz dla każdej małolaty". Każda z książek jest inna, każda opowiada inny los jakiejś (zakochanej) dziwczyny. Moje ulubione to: ,,Nigdy nie mów niegdy" ,,Gorzej być nie może" i ,,Za jakie grzechy".
A poza tym popieram wszystkie osoby, które napisały o Stowarzyszeniu Wędrujących Dzinsów albo Tomku Wilmowskim!


16 mar 2008 18:04:39
Post 
jak milo wrocic wspomnieniami do takich ksiazek z dawnych lat.Ja tez bylam wielka wielbicielka Ani z Zielonego Wzgorza..Pamietam jak to nie moglam oderwac sie od czytania i wydaje mi sie ze rowniez zylam wtedy w swiecie Ani.Polecam ta ksiazke wszystkim kto teskni za marzeniami...


16 mar 2008 22:06:01
Post 
Najlepsze u Meg Cabot są seria pośredniczka i Liceum Avalon(już nie seria). Poza ty książki pani Siesickiej są bardzo fajne. Szczególnie zapałka na zakręcie. Godna polecenia jest też seria "Szkoła gwiazd" autorstwa Cindy Jefferies. Łatwo się czyta a fabuła wciąga. Wspaniała jest też książka "Pollyanna" i "Pollyanna dorasta" E. Porter. Ostatnio odkryłam "Endymiona Springa". Nie jest to książka typowo dla nastolatek, ale ogólnie dla młodzieży. Co nie zmienia faktu że gorąco ją polecam. No i nie zaponinajmy o pani Musierowicz. Jeżycjada czyta się świetnie i opowiada dzieje rodziny Borejków(i nie tylko) na przestrzeni lat.


17 mar 2008 18:23:51
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2008 0:43:05
Posty: 20
Post 
Hmm trudno znależć książki w stylu ½Pamiętnika Księżniczki½ Meg Cabot:) . Ja osobiście polecałabym coś z dorobku pani Musierowicz albo M.L Kossakowskiej ( ale to już raczej fantastyka:) ). Jeśli ktoś woli jednak książki bardziej romantyczne poleciłabym niektóre pozycje Nory Roberts!


20 mar 2008 0:06:59
Zobacz profil
Post 
Polecam serie ksiazek "Ala Makota" Malgorzaty Budzynskiej . Ksiazki pisane sa w formie pamietnika , ktory pisze tytulowa bohaterka . Pisze w nich o swoich problemach z przyjaciolmi , chlopakami i rodzicami , czyli o tym z czym prawie , albo kazda nastolatka sie boryka . Goraco polecam , mila lektura i bardzo fajnie sie czyta .


20 mar 2008 5:43:51
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 20:38:09
Posty: 44
Post 
A ja tak jak już wcześniej wspomniała Sonia polecam bardzo gorąco "Pollyanne" i "Pollyanna dorasta", podobno to książki dla dzieci :) chcę więc być dzieckiem. Pamiętam że w czasie jednych wakacji 3 razy przeczytałam te książki, są wspaniałe w swej prostocie i chyba czasami naiwności młodej bohaterki. Przyznam się że po przeczytaniu tych książek sama zaczęłam grać w grę Pollanny "zadowolenie". Czyż radość wszechobecna w tej książce nie jest potrzebna w życiu? Mi napewno tak i dlatego nawet w tym momencie gdy wyglądam za okno i widzę wręcz straszną pogodę to przecież w moim pokoju świeci słońce :) chyba zacznę się opalać


22 mar 2008 20:15:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2008 15:47:29
Posty: 19
Post 
Hmm może Balsam dla duszy nastolatka? (z tego co wiem wyszły dwie części) Podobno dobre, chociaż sam nie czytałem, chyba wyrosłem z tego rodzaju tytułów :P. No i cykl Adriana Mole - świetne książki, dla każdego, dla nastolatek również :) Naprawdę czyta to się z wielkim bananem na twarzy, a wciąga jak nie wiem co :D


24 mar 2008 13:16:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: