Teraz jest 16 lip 2018 6:04:18

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Paperwhite 3 - wątpliwości co do czasu działania na baterii 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Post Paperwhite 3 - wątpliwości co do czasu działania na baterii
Witam.

Zakupiłem nowego Paperwhite 3. Z czytnika jestem zadowolony, ale mam wątpliwości, czy z baterią wszystko w porządku.

W chwili obecnej nie za bardzo mam czas na lekturę, więc z czytnika korzystam kilkanaście minut dziennie z podświetleniem ustawionym na poziom 0 (chociaż nawet na tym zerowym ustawieniu ekran się delikatnie świeci - czy nie da się tego zmienić?). Wi-fi jest włączone, gdyż zapełniam go pozycjami - pobrałem z 20 ebooków zakupionych na Amazonie i w polskich księgarniach.

Przy tym czytaniu po 15 minut dziennie z brakiem podświetlenia po dwóch tygodniach poziom baterii spadł z pełnego do połowy. Dodam, że ładowałem go dopiero drugi raz wczoraj. Słyszałem, że przez pierwsze kilka cykli ładowania działanie na baterii może być krótsze, jednak jakoś mi się nie podoba tak duży spadek przy tak małym korzystaniu i zastanawiam się, czy wszystko jest ok, czy rzeczywiście istnieje jakiś problem, albo mioże to włączone wi-fi może aż tak wyczerpuje baterię?

Jest to mój pierwszy Kindle i pierwszy czytnik w ogóle i dlatego nie mam porównania. Wi-fi niby mogę wyłączyć i zobaczyć, jak jest bez niego, ale to ciężkie do zrealizowania, bo musiałbym praktycznie codziennie włączać je przynajmniej raz, aby wgrać nowe pliki, których mi przybywa, chyba, że będę wgrywać wyłącznie po kabelku.

Czy ktoś z użytkowników forum i tego czytnika może rozwiać moje wątpliwości? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

31 sie 2016 13:32:23
Użytkownik

eCzytnik: Kindle Voyage
Post Re: Paperwhite 3 - wątpliwości co do czasu działania na bate
Zaczynając od początku:
- wyłączenie oświetlenia wymaga JB (i wiedzy) oraz jest mało opłacalne z punktu widzenia poboru prądu (wartości o 2 rzędy wielkości mniejsze niż np. przy przerzucaniu stron i odświeżaniu ekranu);
- włączone wi-fi to najprostszy sposób do "dzikiego" drenażu akumulatorka - lepiej wyłączać kiedy nie jest używane;
- jeśli chodzi o krótsze działania przez pierwsze kilka cyki, to są tu różne opinie i rzetelne opracowanie, z którego wynika, że są to bzdury;
- tym co mocno drenuje akumulatory jest indeksowanie - jeśli akurat na nie trafiłeś to czytnik ma prawo rozładować się nawet w dobę; sprawdź (przez wyszukiwarkę) czy przypadkiem nie tu tkwi problem;

15 minut dziennie przez 2 tygodnie i ubytek 50%? Hmmy... trochę poniżej normy, ale niewiele. Być może lekko wyeksploatowany akumulatorek. Niestety realne. Podstawą do gwarancji jest mniej niż tydzień przy 30 minutach dziennie, ale w tej kwestii jest spora loteria (zależy na jakiego konsultanta się trafi). Wg mnie wszystko jest OK.

I na koniec mała uwaga: pasywne (w rzeczywistości tylko teoretycznie) wi-fi drenuje akumulatorek w większym stopniu niż oświetlenie 12/24.

31 sie 2016 14:48:15
Użytkownik

Dziękuję za odpowiedź :)

Włączyłem właśnie tryb samolotowy i zobaczę, ile tym razem pociągnie. Co do moich oczekiwań, to wiem, że deklarowany czas działania urządzeń elektronicznych na baterii jest niemal zawsze większy (często dużo większy), niż czas realny, ale ten ubytek mnie zaalarmował. Jeżeli w trybie samolotowym i z minimalnym podświetleniem (z którego w zasadzie nie korzystam) wytrzyma mi ze 4 tygodnie przy czasie czytania około pół godziny dziennie, będę całkowicie zadowolony i nie będę już o tym myślał, mimo, że czas deklarowany przez Amazon jest wyższy. Ebooki i tak kupuję z komputera domowego, więc mogę wgrywać przez kabelek, tak samo, jak artykuły z sieci przerobione przez Calibre. Za jakiś czas dam znać, ile wytrzymał.

31 sie 2016 16:55:52
Użytkownik

Jeszcze raz podkreślę: zwróć uwagę na indeksowanie - to potrafi wyczerpać akumulatorek 20 razy szybciej, niż kiedy tego nie ma.

31 sie 2016 17:02:31
SwiatCzytnikow.pl

eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
2 tygodnie i 50% baterii to jest całkowicie normalne działanie, powiedziałbym że nawet lepsze, większość moich Kindli tyle nie wyciąga - ale z drugiej strony czytam zwykle na 11-12/24 i nie wyłączam WIFI.

31 sie 2016 18:16:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Odnosisz się do PW3, czy ogólnie do Kindle? To istotne, bo dla PW3 normą powinno być 6 tygodni po 30 minut dziennie z dopuszczalnym marginesem 1 tydzień.

31 sie 2016 18:24:20
SwiatCzytnikow.pl

eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Ogólnie do Kindle, nie przypominam sobie żeby któryś mi trzymał dłużej niż miesiąc.

31 sie 2016 18:42:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Pewnie masz Wi-Fi on. Moje wyliczenia zakładają tryb aero i oparte są na konsumpcji energii w zestawieniu z pojemnością aku (realną, odczytywaną z systemu - nie deklarowaną przez A.)

31 sie 2016 20:03:08
Użytkownik

eCzytnik: Nook ST, PB 613
Dla mnie jedyny realny wynik to ten zmierzony czasem działania/czytania, a nie żadne wyliczenia choćby i oparte o lepsze dane z systemu.
Czyli - naładowanie na full i czytanie z robieniem notatek ile dziennie aż do rozładowana.
To jedyny sensowny i rzeczywisty zarazem pomiar.

31 sie 2016 20:48:01
Użytkownik

Tyle że taką metodą mój Voyage trzymał dłużej niż deklarował producent i blisko dwa razy lepiej niż relacjonowali inni użytkownicy. Po wyliczeniach matematycznych wyszło, że jednak wszystko jest OK, a dokładność w okolicach 95 % maksymalnej wartości, nie wykryłem jeszcze gdzie wycieka 5 %, a nie jest to blokada elektroniki przed całkowitym rozładowaniem aku, bo konsumpcje mierzyłem przy poziomie 30-70 %.

Konkretnie to czytam, uśredniając, trochę ponad 1,5 godziny dziennie, a czytnik doładowuję przy wymianie e-book'ów (co 3-5 tygodni). W takim trybie jedynie dwa razy od początku użytkowania czytnika (~2 lata) dostałem komunikat o "Low battery".

31 sie 2016 20:57:21
Admin

eCzytnik: kindle
tps4 napisał(a):
Dla mnie jedyny realny wynik to ten zmierzony czasem działania/czytania, a nie żadne wyliczenia choćby i oparte o lepsze dane z systemu.
Czyli - naładowanie na full i czytanie z robieniem notatek ile dziennie aż do rozładowana.

To również absurdalne, bo jedna osoba sobie ustawi małą czcionkę i brak marginesów, druga osoba wielką czczionkę i duże marginesy, a trzecia będzie czytać PDFy i każdemu wyjdzie zupełnie co innego :)

01 wrz 2016 21:17:58
Zobacz profil WWW
Użytkownik

eCzytnik: Nook ST, PB 613
t3d napisał(a):
tps4 napisał(a):

To również absurdalne, bo jedna osoba sobie ustawi małą czcionkę i brak marginesów, druga osoba wielką czczionkę i duże marginesy, a trzecia będzie czytać PDFy i każdemu wyjdzie zupełnie co innego :)

Nie "zupełnie co innego" a dane konkretne dla tego użytkownika co jest najcenniejsze i jest to jedyna i najwłaściwsza metoda badawcza.
Żadne wyliczenia nie będą choć zbliżone dokładnością do rzeczywistych obserwacji. Żadna aproksymacja nie zastąpi obserwacji w rzeczywistości.
Zresztą był chyba na forum wątek o długości działania jakiegoś modelu czytnika lub nawet kilku.
Najprawdziwszą daną jest w sumie ilość stron, bo to głównie decyduje o zużyciu energii, a nie sam czas czytania ( choć to też ma wpływ).
Ustawienia marginesów, fontów i generalnie formatowania wpływ ma już najbardziej znikomy.

02 wrz 2016 8:20:55
Mod

eCzytnik: PB622
tps4 napisał(a):
Ustawienia marginesów, fontów i generalnie formatowania wpływ ma już najbardziej znikomy.

No nie do końca. Te ustawienia mają wpływ na to jakie zasoby procesora będą potrzebne aby ekran przerysować a to pociąga za sobą większe lub mniejsze zużycie energii. Ponadto, w nowszych wersjach e-papieru przerysowany może być fragment wyświetlacza więc np. duże marginesy zmniejszają obszar potrzebny do przerysowania. Jednak na ile jest to istotny wpływ na zużycie baterii, tego nie wiem.

02 wrz 2016 9:58:35
Użytkownik

MiPr napisał(a):
Jednak na ile jest to istotny wpływ na zużycie baterii, tego nie wiem.

Wg danych jakie posiadam, wpływ jest ogromny. Zmiana fontu i marginesów może wydłużyć/skrócić ilość stron trzykrotnie. Pomiary wg wskazań systemu, w warunkach amazońskich (wi-fi off, 10/24), czytanie przez np. godzinę i ponowne pomiary pozwolą sprawdzić faktyczną wydajność (i czy odbiega od normy). Przy okazji pomiarów można też sprawdzić stopień wyeksploatowania akumulatorka np. u mnie:
- pojemność pierwotna: 1320
- pojemność maksymalna: 1293
- aktualnie: 269
Wszystkie wartości w mAh. Jeśli ta środkowa wartość zejdzie poniżej 1000 to będzie podstawa do wymiany akumulatorka.

02 wrz 2016 12:40:12
Użytkownik

Odświeżam nieco wątek.

To jednak wi-fi tak żarło baterię. Od ostatniego ładowania czytałem kilkanaście godzin bez podświetlenia i ubyło z 20% baterii, tak więc kilkanaście (około 15) godzin razy 5 i wystarczy na 75 godzin czytania, a to mnie zadowala. Dodam, że korzystałem sporo z dodatkowych opcji, przede wszystkim ze słownika, gdyż czytałem głównie po angielsku, a czytałem, że używanie go też wpływa na baterię. Jako, że czytałem publikacje akademickie, często skakałem, aby dotrzeć do jakiegoś fragmentu i wracałem się, więc zmieniałem strony znacznie częściej, niż gdybym czytał sobie jakąś powieść, czy inny tekst, nie wymagający skakania i szukania, a to mocno wpływa na czqas działania. Doszedłem więc do wniosku, że z czytnikiem jest wszystko OK i wi-fi będę teraz uruchamiał tylko w ostateczności. Dziś mija już szósty dzień od ładowania i wi-fi nie włączałem, więc mam pewność, że to ono wpływało na drenaż baterii.

06 wrz 2016 11:24:28
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona