Teraz jest 16 kwi 2024 19:18:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
[Tutorial] Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2011 10:11:03
Posty: 31
Post Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
Witam, chciałbym podzielić się pewnym spostrzeżeniem dot. zdjęć. Mianowicie próbowałem konwertować rożnymi programami jak i przeglądać bez konwersji - efekt był rożny. Ostatnio postanowiłem zdjęcia wkleić do Worda /wraz z tekstem/ i przekonwerowałem je do HTML-u. Następnie w Calibre na MOBI. Jakie było moje zdziwienie, zdjęcia wyglądały znakomicie!
Najpierw myślałem, że to przekonwertowanie do HTML-u i pobrałem zdjęcia do osobnego katalogu i wrzuciłem do Kindla. Rozczarowanie totalne! Zdjęcia wyświetlane są beznadziejne. Wygląda na to, że chyba wina przeglądarki zdjęć w Kindlu.
Wrzuciłem te same zdjęcia do wygaszacza i jakość zdjęć jest gorsza niż w MOBI z Colibre...


19 sie 2011 10:34:12
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
ale wiesz, że zdjęcia można oglądać bez konwertowania? Trzeba założyć w głównym katalogu Kindle katalog "pictures" i wrzucić tam zdjęcia. Potem w menu kindla wciskasz alt +z i obrazki się pojawiają na liście.

Sterowanie:
f = full-screen
q = zoom in
w= zoom out
e = reset zoom
c = actual size
r = rotate
nav controller = pan

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 sie 2011 12:36:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
Cenna informacja która nie była mi znana :oops:
Dzięki t3d,


19 sie 2011 13:08:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2011 10:11:03
Posty: 31
Post Re: Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
t3d napisał(a):
ale wiesz, że zdjęcia można oglądać bez konwertowania? Trzeba założyć w głównym katalogu Kindle katalog "pictures" i wrzucić tam zdjęcia. Potem w menu kindla wciskasz alt +z i obrazki się pojawiają na liście.

Sterowanie:
f = full-screen
q = zoom in
w= zoom out
e = reset zoom
c = actual size
r = rotate
nav controller = pan


Oczywiście, że to stosowałem, ale sprawdź jak wyglądają te same zdjęcia w mobi - nie ma porównania.


19 sie 2011 13:45:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2011 14:04:27
Posty: 28
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
Wszystko zależy od oryginalnej rozdzielczości zdjęć jakie przeglądasz na Kindlu. Podczas konwersji w Calibre obrazy są automatycznie skalowane i dostosowywane do wyświetlenia na czytniku. Samemu można uzyskać jeszcze lepszy efekt (np. zmniejszając liczbę kolorów i zwiększając kontrast w edytorze graficznym)

_________________
uśmiech proszę ... będzie zdjęcie


19 sie 2011 14:07:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2011 23:31:16
Posty: 3
Post Re: Przeglądanie zdjęć - lepsza jakość
A ja sobie czytam mangi na kundelku i wyglądają bardzo dobrze ; d


21 sie 2011 22:48:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2011 13:26:51
Posty: 46
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post [Tutorial] Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość.
Witam!

Po otrzymaniu Kindla zacząłem wstawiać swoje obrazki. Jak wiemy, są pewne ograniczenia, największe to 16 odcieni szarości. Żeby długo nie nudzić, po różnych próbach i podejściach doszedłem do optymalnego (dla mnie0 procesu konwersji. jest on w sumie bardzo prosty, potrzebny jest obrazek i darmowy program Irfaview. Wcześniej robiłem różne kombinacje w Gimpie i Photoshopie, ale ten system z irfanem jest szybki, prosty i skuteczny.

1. Otwieramy obrazek w irfanie.
2. Redukujemy ilość kolorów do 16 i zapisujemy. BARDZO WAŻNE - zaznaczamy "dithering". Ja zapisuję w gifie.
3. Redukujemy rozmiar do 600x800 i zapisujemy jeszcze raz (w opcjach jeszcze raz zaznaczamy 16 odcieni i dithering)
4. Przekładamy na Kindla i resetujemy
5. Jest miodzio, portrety są bez bandingu, niebo wychodzi ładnie.

Co ciekawe, można by to zrobić w jednym kroku (redukcję kolorów i rozmiaru) ale efekt jest gorszy niż najpierw kolor-zapisać-rozmiar-zapisać. No i polecam funkcję zamiany grupowej, "batch". Po zgrupowaniu obrazków do konwersji szybciutko można je podmienić.

Oczywiście jak macie swoje sposoby to się podzielcie - może uda się jeszcze lepszą jakość zachować.

_________________
Zapraszam w Karkonosze! Cisza i spokój... Domki w górach


01 gru 2011 20:57:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2011 22:15:33
Posty: 26
Post Re: Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość.
No proszę... Młodzież odkryła na nowo Floyd-Steinberg'a :)
BTW: pominąłeś etap z "odbarwieniem" obrazka do BW.


02 gru 2011 10:04:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2011 13:26:51
Posty: 46
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość.
Eee, dzięki!
Młodzież nie jestem (już :depresja: ), pierwszy aparat cyfrowy w 2000 roku miałem, ale skoro uważasz że "odkryłem" dithering.... well, pewnie masz lepsze informacje ode mnie ;)
Dzięki za uwagę, tak jest, trzeba przy redukcji kolorów zaznaczyć "grayscale image".

_________________
Zapraszam w Karkonosze! Cisza i spokój... Domki w górach


02 gru 2011 14:06:21
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2011 22:15:33
Posty: 26
Post Re: Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość.
No, dobra... może faktycznie trochę to pejoratywnie zabrzmiało. Wybacz, nie miałem nic zdrożnego na myśli. :)

Roztrząsanie wymyślono gdzieś w latach 70. Ja je "odkryłem" naście lat później bawiąc się grafika na ekranach <8 bitowych. Później "odkryłem" je ponownie w ramach kolorów bezpiecznych. Teraz, widzę, przydało się ponownie w e-inku, a za następne 10 lat ktoś wyciągnie ten patent na potrzeby... nie wiem.. zegarków? :D

A powyższa instrukcja dobrze, że jest. Dla starych, marudnych pierdzieli może trywialna, ale komuś się na pewno przyda przecież.

PS:
A jak zaczynałeś koło 2000 toś młodzież i basta :P


02 gru 2011 15:36:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2011 13:26:51
Posty: 46
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Obrazki na tapetę - mój sposób na dobrą jakość.
No ja się czuję cały czas jakbym miał 27 :^
Wstawiłem ten temat, bo naprawdę po wielu próbach Irfan okazał się najskuteczniejszy/najszybszy. W Gimpie czy photoshopie trzeba było kombinować z definiowaną paletą szarości, a z tym już nie wszyscy mogliby sobie poradzić.
No i odkryłem że jest mniejsze ziarno jak się to robi w etapach z zapisywaniem pomiędzy - musi być coś w środku Irfana, w jakiej kolejności on robi operacje, ale stosując powyższe osiągnąłem najlepsze efekty. I mam wrażenie że kodowanie do gifa a nie png też ciutkę poprawia sytuację, ale tutaj jeszcze parę testów trzeba by zrobić.
I teraz mam swój motorek, albo łódkę z Mazur... :D

_________________
Zapraszam w Karkonosze! Cisza i spokój... Domki w górach


02 gru 2011 17:41:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: